2001 Durgunluğunun Başlıca Nedenleri Neydi?

2001 krizinin başlıca sebepleri nelerdi diye sorabilirsiniz? İlk olarak, şimdi ve buraya odaklanalım. Herhangi bir şekilde medyaya erişimi olan hepimiz, muhtemelen son durgunluk görüşmeleriyle merakını uyandırdı. Kesinlikle bir tanesine düşüyoruz ve bu ciddi görünüyor. Sınırsız kapitalizm ve tüketici harcamaları sonunda bizlere yetişti ve şimdi bunun bedelini ödüyoruz. Yükselen şey aşağı inmeli ve son birkaç on yılda gördüğümüz muhteşem ekonomik büyümede olan da tam olarak budur. Gelecekte aynı hataları yine yapmamak için geçmişten ders almamız gerektiği söylendi. Akla gelen önceki, son olarak durgunluk, bu on senenin ilk aşamalarında meydana gelen durgunluktu. 2001 krizinin ana sebepleri nelerdi?

En göze batan mesele, Dot-com balonunun çöküşüydü. Temel olarak, oldukca fazla şirket, gözleri ve yargıları dolar işaretleri tarafınca gölgelenen web pazarlamacılığına girdi. İnterneti, 200,00 dolar kazanmak için temelde 2,00 dolar yatırdığınız bir tür “para çarpma makinesi” olarak gördüler. Pazarlama çabalarıyla daha tembel ve daha azca yaratıcı oldular. Tüm bu felsefe çoğunlukla yanlış çıktı ve çevrimiçi tüketici harcamaları bunu göstermeye başladı. Sonunda, bu jenerik şirketlerin oldukca sayıda batkı etti.

Bu Dot-com çöküşü, NASDAQ’da bir çöküşü tetikledi. Dow Jones, terörist saldırıların meydana geldiği 11 Eylül 2001’e kadar NASDAQ çöküşünden nispeten zarar görmedi. Takip eden aylarda, piyasa toparlandı ve yine yine çöktü. Sonunda 2002’nin son çeyreğinde sert bir halde çöktü ve bir durgunluğa niçin oldu.

Bazı ekonomistler, bu fena ekonomik etkinlik sürecini, tam iki ardışık döngü sürmediği için bir durgunluk olarak adlandırıp adlandırmamayı tartışıyorlar. Bununla beraber, Amerikan halkı üstünde hala sert bir tesiri oldu. 2001 krizinin başlıca nedenlerini tartışırken, kesinlikle mevcut korkulu ekonomik durumumuzla olan ilgisini dikkate almak zorundayız.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir cevap yazın