Abdulbaki Kömür Ar Geliyor İlahi Sözü


Kardeşlerim işkence sırasını bekliyor başkentte…

Binaların kim bilir kaçıncı kat yerin dibinde, sese ses vermeyen nemli mahsenlerde, çentik döşüyorlar küflü duvarlara…
Ar geliyor, Hamza benzer biçimde ciğerden vurulmak varken, bu şekilde ölüm korkusunu sezmek. Damarlarının bir anlık atışında, ar geliyor Busayr benzer biçimde vurulmak, toprağın en tozlu, en çamurlu, yerine boylu süresince uzanmak varken, bu şekilde saatlerin geçmesini beklemek sabırsızlığı var ya. Ar geliyor Yasir’cesine Azrail’e gülümsemek varken teslim olmak utancını taşımak alınlarında bir yaşam boyu. Ve ağırtmak saçları, günsüz dehlizlerde korkaklar benzer biçimde.

Ar geliyor.

Biliyorlar kırılan kolun, yakılan tenin, yolunan saçın ızdırabını.. susuzluğun, açlığın havasızlığın ışıksızlığın, sessizliğin iyi mi bir kahır yükü bırakacağını omuzlarına. Iyi mi iz yapacağını zihinlerine biliyorlar soğuktan moraran ellere hohlamanın güç yetirememenin ne demek bulunduğunu. Kamçı kamçı şaklayan sıcağa engel olamamanın, uyuşan dilin dönmemesini ağızda, pütürleşen dudağı ıslatamamanın getirmiş olduğu öfkeyi. Alınlarını yere koyamamanın, vebalini bir de.

Ağıtsa ağıt, sözse söz, kavgaysa kavga. Çekin ellerinizi ellerinin üstünden. Çekin önyargılı bakışlarınızı bakış açısından. Çekilin çekilin gözlerinin önünden kardeşlerimin. Ölmediler daha.

Ölürlerse, bayram edersiniz naaşı başlangıcında. Ölürlerse toy düzenlersiniz ardı sıra. Ölürlerse erkekliğiniz meblağ. Meydan okursunuz meydanlarda. Ölürlerse bayram edersiniz dağlarda. Satılmış vicdanlarnızı eğlendirirsiniz hayâsızca. Maymun iştahalarınızı bileylersiniz utanmadan. Daha bir müstekbir kesilirsiniz… firavuncasına.

YORUMLAR

Bir cevap yazın