ActiveX Hatalarına Ne Sebep Olur ve Bir Kayıt Defteri Temizleyici Kullanarak Bunları Kolayca Düzeltme

ActiveX uygulamaları, bilgisayarınızda destek program prosedürlerini uzaktan yada PC’nizde yüklü bir program olarak gerçekleştirmek için kullanılabilecek üçüncü taraf programlarıdır. Virüs tarayıcıları şeklinde programlar bu teknolojiyi kullanır. Bilgisayarınızda bu tür uygulamalar eksikse yada fena amaçlı uygulamalar yüklüyse ActiveX hataları oluşabilir.

ActiveX hataları, aslına bakarsak fena amaçlı yazılım olan internetteki bazı ActiveX uygulamalarından kaynaklanabilir. Bu tür uygulamalar, bilgisayarınızın bütünlüğüne birçok yönden zarar vererek ActiveX hatalarına niçin olabilir. Açıkça izin vermediğiniz sürece ActiveX programlarının çalışmasına izin vermemeniz tavsiye edilir. Bu programlara erişime izin vermemek için çoğu zaman kullandığınız tarayıcı penceresinde araçlar bulunur. Bu modüller normalde tarayıcı menüsünün güvenlik bölümünde bulunur.

ActiveX hataları, sistem dosyalarını kaydetmeyi dikkatsizlik etmekten de kaynaklanabilir. Bilgisayarınızdaki tüm uygulamaların emek vermesi için Windows’un merkezi kayıt defterinde girişleri olması gerekir. Eğer a.dll dosyasından bahseden bir hata alırsanız, komut isteminizi açmalı, o dosyanın bulunmuş olduğu dizine gitmeli ve komut istemine “regsvr32 dosyaadı” yazmalısınız. Bu, dosyanın Windows kayıt defteriniz tarafınca resmi olarak tanınmasına niçin olur.

ActiveX hataları, sistem dinamik bağlantı kitaplıklarının (dll) hatalı kaydından kaynaklanabileceği şeklinde, aynı prosedür dosyalarının bilgisayarınızdan kaldırılmasından da kaynaklanabilir. Dll dosyaları çoğu zaman tek bir uygulamanın yada programın hususi kullanımı için değildir. Birçok dll dosyası, PC’nizdeki birçok uygulama içinde paylaşılır. Bu yüzden kimi zaman bilgisayarınızdan bir programı kaldırırken, kaldırdığınız programla ilişkili dll’lerin başka uygulamalarla paylaşılabileceği hatırlatılır. ActiveX hatalarını önlemek için, bu istemi yanıtlamanın en güvenli yolu, herhangi bir dll’yi kaldırmamayı seçmektir. Bu işlem, bilgisayarınızda kullanılmayan birçok olasılık ve sona erdirebilse de, bu dll’ler dizinlerinde zararsız bir halde duracaktır.

Yanlışlıkla öteki programların gerekseme duyduğu bir dll’yi kaldırmışsanız, bu öğeyi internette ücretsiz bir şekilde indirmeyi denemelisiniz. ActiveX hatalarını ortadan kaldırmak için bu yada tekrardan etkilenen programı tekrardan yükleyin.

Son olarak, ActiveX hatalarına Truva atları ve solucanlar şeklinde fena niyetli ajanlar niçin olabilir. Bu ajanlar, bilgisayarınızdan dirimsel detayları keşfetme girişimlerinde yada bir tek sapık eğlencenin haricinde, pencerelerin sistem kayıt defterini karıştırabilir. Windows’un sistem kayıt defteri, bilgisayarınızda çalışan tüm programların başlatılması ve çalışmaya devam etmesi için ihtiyaç duyulan tüm anahtar/kıymet çiftlerinin olağanüstü büyük bir derlemesi olduğundan, ActiveX hatalarını kayıt defterini manuel olarak düzelterek kaldırmak neredeyse hiçbir seçenek değildir.

Hatalı bir kayıt defterinden meydana gelen ActiveX hatalarını ortadan kaldırmak için iyi bir kayıt defteri temizleyicisine haiz olmalısınız. Fena amaçlı yazılım kılığında olmayan gerçek ve etkili bir kayıt defteri temizleyicisi aramak mesele olabilir. Bu amaçla, kullanmanız için güvenli ve etkili bir temizleyici önermek için bilgili ve güvenebileceğiniz birinin tavsiyesine başvurmalısınız.

YORUMLAR

Bir cevap yazın