Adalet ve Eşitlik Aynı Anlama mı Gelir?

Hakkaniyet ve eşitlik aynı anlama mı gelir? Aynı şeyi kastediyorlarsa, ne anlama geliyorlar? Değişik anlamları var ise, anlamlarının açıklaması nedir? Gelin beraber keşfedelim. Ilk olarak kavramları bizlere getirelim, varsayalım ki günümüzde eşitliğe adil davranılmıyor ve adaletin olması ihtiyaç duyulan yerde eşitlik arayan daha oldukca mevzu var.

Eşitlik ve hakkaniyet kavramları güzel Türkçemizde birbirine karıştırılması olası iki değişik kelimedir. Değişik kökenleri ve kullanım alanları olan bu kelimelerin tanımları bir çok süre karıştırılmaktadır. Hukuk alanında ve hukuki mevzularda bu sözleri çoğunlukla duyarız. Sadece eşitlik ve hakkaniyet kavramları, tüm yaşamımıza nüfuz eden kelimeler ve durumlardır.

Eşitlik ve hakkaniyet kelimelerinin anlamları nedir?

Eşitlik ve hakkaniyet kavramları çoğunlukla beraber kullanılmaktadır. Sadece hakkaniyet terimi daha oldukca hukuk alanında ve yargılamanın yargılama gerektirdiği durumlarda kullanılmaktadır. Eşitlik terimi ise, her insanın ve her tözün, sebep ve netice olmaksızın, akla gelen her alanda aynı durum ve düzeyde bulunduğunu kabul eder.

Eşitlik, kelimenin tam anlamıyla, Türk Dil Kurumu’nun açıklamalarıyla iki yada daha çok şeyin eşitliğidir. Bu durumlarda, birimler içinde bir fark yoktur. Aynı durum ve durumdaki nesneler ve kişiler eşit kabul edilebilir.

hakkaniyet terimi TDK haklarının gözetilmesi olarak tanımlanır. Hakkaniyet kavramından söz edebilmek için duruma ya da kişiye bakmaksızın bir sürecin olması gerekir. Adil hareket etmek için adil olmayan durumların olması ve adil kararlar verebilmek için iyileştirilmesi ihtiyaç duyulan tutarsız durumların olması gerekir.

Hakkaniyet ve eşitlik kavramları aynı değildir, konularının iç içe olduğu söylenebilir.

Eşitlik ve hakkaniyet arasındaki farklar nedir?

Eşitlik ve hakkaniyet temelde değişik kavramlardır.

Eşitlik ve hakkaniyet arasındaki farklar bir başka garip mevzudur. Hangi durumun adil ve hakkaniyetli bulunduğunu ve hangilerinin eşit şartlarda bulunduğunu anlamakta çoğu zaman güçlük çekiyoruz. Eşitlik yada hakkaniyet arayışı, insanların ve durumların iyi bir analiziyle ele alınması ihtiyaç duyulan bir sorundur. Hakkaniyet ve eşitlik arasındaki temel farklardan bazıları şunlardır:

  • Eşitlik açısından her birim öteki birime eşittir. Boy, kilo, mali durum, ikamet yeri, ısı benzer biçimde ölçülebilen tüm kavramlar eşit olarak kabul edilir.
  • Eşitlik, çoğu zaman somut terimlerle kullanılan bir kelimedir. Gördüklerimizin gözlemleyebildiklerimize eşit olduğundan güvenli olabiliriz.
  • Hakkaniyet, iki değişik sendika arasındaki anlaşmazlıkları çözmeyi amaçlar. Adaletin arandığı yerde eşitlik neredeyse yoktur. Hakkaniyet ve eşitlik el ele benzer biçimde görünse de hakkaniyet, eşitliği sağlamak için kullanılan bir vasıta olarak düşünülebilir.
  • Hakkaniyet, daha çok denge yaratarak ve dengede tutarak durumu istikrara kavuşturmayı amaçlar. Fakat eşitlikte her şey eşittir, şartlar ne olursa olsun her insana aynı fırsat sunulur.

Eşitlik ve hakkaniyet arasındaki temel farklılıklar aşağıdaki benzer biçimde değerlendirilebilir. Birbirinden değişik örnekler ve analizler ile bu konsepte günlük yaşamınızda hakim olabilir ve kendinize uygulayabilirsiniz.

Hakkaniyet ve Eşitlik Arasındaki Bağlantı

“Hakkaniyet ve eşitlik aynı anlama mı geliyor?” Sorulara dayalı kavramların incelenmiş olduğu yazımızda, aralarındaki ilişkiden bahsedelim. Çağıl hakkaniyet ve eşitlik kavramlarını düşünelim ve bu tarz şeyleri yaşamımıza uyarlamaya çalışalım.

Kendinizi komşunuzla aynı ortamda büyümüş olarak düşünün. Ekonomik durumunuzdan toplumsal hayatınıza ve ailenizin yetiştirilmesine kadar birçok şey aynı. İki aile yakın arkadaştır ve çocuklarınız için eşit fırsatlar sunar. Seneler geçtikçe bu eşitlik durumu kötüleşir ve komşunun torpido ile işi bulunduğunu duyarsınız. Eşitlik, gençken her koşulda aynı seviyede olmanızdı. Hakkaniyet, kısaca adaletsizlik, bir komşunun sizinkinden daha çok olan bir ortamdan yararlanıp başarıyla tamamlamasıydı.

Eşitliğin olduğu yerde, çoğu zaman adaletle ilgili bir mesele yoktur. Adaletin arandığı ve sağlandığı durumlar, rütbeler ve insanoğlu arasındaki tabiiyet ve farklılık durumları olarak tanımlanabilir. Size kişisel hakkaniyet ve vicdan dengesi arzuluyorum.

Toplumsal eşitlik terimi hakkında daha çok informasyon edinmek için toplumsal eşitlik nedir? Cinsiyet eşitliği nedir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın