Asfiksi Nedir? Asfiksi Nedenleri Nelerdir?

Pandemiden öğrendiğimiz şeylerden biri de hava yollarımızın önemiydi. Solunum yolu hastalıklarının durdurulacak kadar önemsiz olmadığını ve dikkat edilmesi icap ettiğini öğrendik. Nazofaringeal hava yollarımız ile akciğerlerimiz arasındaki bağlantıya dikkat etmeli ve onlara ihtiyaç duyulan kıymeti vermeliyiz. Asfiksi en sık görülen solunum yolu hastalıklarından biridir. Peki asfiksi tam olarak nedir? Bu niçin oluyor?

Asfiksi bir hastalık değil bir durum olarak kabul edilse de asfiksi bir durumdur. Nefes darlığı anlamına gelen bu durum, nefes alma zorluğu sonucu nabız eksikliğini belirtmek için kullanılır. Her yaştan insanda görülebilen asfiksi, yeni doğan bebekler için de mühim bir risk faktörüdür.

Oksijen eksikliği: Asfiksi nedir?

Günlük hayatımızda duymaya alışık olmadığımız bir kelimedir. asfiksi oksijen eksikliği anlamına gelir. Organların oksijen eksikliği sebebiyle işlevlerini yerine getirememeleri ve ölümle sonuçlanan bir durumdur. Hava yollarının tıkanması şuur yitirilmesine ve organların hareketsiz kalmasına niçin olarak yaşam biter.

Asfiksi, adli tıpta en yaygın kullanılan Yunanca kelimedir. Nabız eksikliği anlamına gelen asfiksinin birçok sebebi vardır. Ani ölümlerle ilgili meydana getirilen emek harcamalar sonucunda asfiksi insidansı oldukça yüksektir. Asfikside şuur ve fizyolojik beceri el ele gider. Yenidoğanlarda birçok karmaşık durumda ortaya çıkan asfiksi, acil müdahale gerektirir.

Yenidoğanlarda perinatal asfiksi

Yenidoğanlarda perinatal asfiksi görülebilir.

Asfiksinin her yaş grubunda ortaya çıkabileceğini belirtmiştik. Oksijen yetersizliğine bağlı doku ölümü anlamına gelen asfiksi, yeni doğan gruplarında da görülebilmektedir. Perinatal asfiksi kesinlikle ölümcül değildir. Ciddi hasara yol açan perinatal asfiksi vardır. Yenidoğanlarda asfiksinin ana sebepleri şunlardır:

 • Bebeğin ve plasentanın anne karnındaki gaz değişimini yeterince tamamlayamaması.
 • Doğumdan derhal sonrasında akciğerlere oksijen gitmemesi perinatal asfiksiye niçin olur.

Rahimdeki perinatal asfiksi vakalarında maternal gestasyonel diyabet bildirilmiştir. 36 haftalık hamilelikten ilkin doğan bebeklerde ortaya çıkan bir durumdur. Bebeğin hemen hemen tam olarak gelişmediği ve vücut fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremediği bu zamanda devamlı ölümle sonuçlanmaz.

Perinatal asfiksinin neticeleri

Perinatal asfiksi öncesi ve sonrasında ortaya çıkan bazı durumlar olabilir. Meydana getirilen müdahaleler sonucunda asfiksi olan bebeklerin kalıcı fizyolojik hasar yaşayabileceği bildirilmiştir.

Perinatal asfiksi bebeklerde daha çok beyin hasarına niçin olur. Daha sonraki aşamalarda oksijenden yoksun beyin tam olarak gelişemediğinde kendini çeşitli şekillerde gösterir. Yenidoğanlarda perinatal asfiksiye atfedilebilecek vakalar daha kolay çözümleme edilir:

 • Ön bıngıldak şişebilir ve hastalık şeklinde görünebilir.
 • Perinatal asfiksi sonrası epilepsi, parsiyel nüzul ve konvülsiyon şeklinde ihtimaller vardır.
 • Solunum bozuklukları ve kalp yetmezliği bu hastalıklar arasındadır.

Perinatal asfiksi şu şekilde özetlenebilir:

Oksijen yokluğunda vücudun spesifik reaksiyonları. Bu reaksiyonlar vücudun herhangi bir yerinde ne kadar süreyle gözlemlenir ve kalıcılık derecesi kim bilir ve değişkendir.

Asfiksinin sebepleri nedir?

Asfiksi nedenleri
Asfiksinin sebepleri farklıdır. Çoğu zaman boğulma, zehirlenme yada baskı sonucu ortaya çıkabilir.

Asfiksi iyi mi oluşur ve sebepleri nedir? Asfiksi zaman içinde oluşur, tedavi edilebilir bir durum mudur? Genel olarak asfiksi, oksijen eksikliği ve organ yetmezliği dedik. Asfiksinin paylaşacağımız nedenlerine bağlı olarak asfiksi şu şekilde oluşur:

 • Bir şahıs oksijenden yoksun kaldığında, beyin tüm oksijeni emmek için kan çeker, böylece çalışmaya devam edebilir.
 • Beyne çekilen kan vücudun belirli bölgelerinde morluklara niçin olur.
 • Herhangi bir müdahale ve ilerleme eğer olmazsa beyne oksijen gitmediği için beyin hasar görür.

Asfiksinin bazı sebepleri şunlardır:

 • Yabancı cisimler ve yiyecekler solunum sistemine kaçar. Yetişkinlerde anlık fındık, çocuklarda ufak oyuncak parçaları olarak düşünebiliriz.
 • Ürkü ve şuur kaybının bir sonucu olarak boğulma, asfiksi örnekleridir.
 • Zehirlenme ve intihar girişimleri asfiksiye niçin olur.
 • Kömür ocağı zehirlenmesi vakaları.
 • Göğüste ve boğazda ani tazyik.

Asfiksinin sebepleri çoğu zaman ani gelişme ve müdahale edememedir. Asfiksinin adli tıp literatüründe en yaygın olarak kullanılmasının sebeplerinden biri de budur. Günlük yaşamdan hatırlayacağımız şeklinde, sebebini tam olarak göremediğimiz ölümler giderek daha çok araştırılıyor. Genel olarak, asfiksi ile sonuçlanan yaşamın nedenlerini adli raporlardan öğreniyoruz.

Solunumla ilgili değişik bir sorun olan hipoksi ile ilgili detaylar için; hipoksi nedir? Hipoksemi iyi mi tedavi edilir?

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir cevap yazın