Bademcik Taşları 101 – Bademcik Taşlarının Sebebi Nedir?

Daha ilkin bademcik taşlarınız olduysa, bunların boğazınızın arkasında yada yirmilik dişleriniz ile bademcikleriniz içinde görünen minik, kaya benzeri nesneler bulunduğunu bilirsiniz. Bu nesneler fazlaca büyürlerse oldukça rahatsız edici olabilir. Sadece boyutları ne olursa olsun, tadı ve kokusu korkunçtur. Onlara ne sebep olur?

Bademcik taşları, kript olarak malum bademciklerdeki ceplerde oluşur. Bu cepler, içi boş şekillerinden dolayı ağızda her türlü mikrop ve havada uçuşan cisimlerle dolmaktadır. Mesela, tükürük tarafınca eritilmeyen yiyecek artıkları bu ceplerde sona erecek, dolayısıyla devamlı bir mukus taşması yada “burun sonrası damlama” ve oral bakteriler olacaktır. Bunlar beyaz kan hücreleri tarafınca birbirine bağlanır ve beyazdan sarıya kaya sertliğinde kalsifikasyona niçin olur. Ne kadar fazlaca araç-gereç biriktirilirse, taşlar açılıncaya yada yerinden çıkana kadar o denli büyür. Bademciklerin enfeksiyonu (bademcik iltihabı), bademcik kriptleri büyümüş olduğu için daha sık taş oluşumuna niçin olabilir. Taş oluşumu ağızda çürüyen atık partikülleri izole etmiş olduğu için vücudu enfeksiyondan korur, sadece kimi zaman bademciklerde fazlaca uzun süre bırakılırsa enfeksiyona niçin olabilir.

Bademcik taşları görünmüş olduğu kadar zararı olan değildir. Taş aldığınızda, ağzınızın ve üst solunum sisteminizin kirli olduğuna dair bir uyarı bulunduğunu ihmal etmeyin. Ağzınızı sık sık su ve tuz çözeltisiyle çalkalayın. Bu, bakterilerin büyümesini önleyecek ve ek olarak yiyecek artıklarının atılmasına destek olacaktır. Sıkılaştırıcı gargara aynı amaca hizmet ederken hem de ağız kokusunu da hafifletir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın