Bel Ağrısı: Nedenleri ve Düzeltmeleri

Bir çok insan Kiropraktöre gitme sebeplerini düşündüğünde sırt ağrısını düşünür ve haklı olarak öyledir. Sırt ağrısı, Amerikalıların %80’inden fazlasını hayatlarının bir döneminde etkisinde bırakır. Sırt ağrısı hem de öteki herhangi bir durumdan daha çok hasta günlerini de hesaba katar. Büyük olasılıkla hayatınızın bir döneminde sizin de sırt ağrınız olacaktır. Fakat buna ne sebep olur ve iyi mi tedavi ederiz? O halde, kendinizi çözmek için hazır hissettiğinizde, sorundan kurtulmak için nereye gidebilirsiniz? Tüm bu soruların cevapları var. Yardım etme yaklaşımınıza bağlı olarak, doğru çözüm yalnızca acınızı dindirmekle kalmaz, hem de paradan tutum etmenizi ve zihninizin bir kısmını geri kazanmanızı da sağlayabilir.

Sırtın!

Sırt, kemiklerin, kasların, tendonların, bağların, sinirlerin ve öteki dokuların karmaşık bir yapısıdır. İki bölüme ayrılır: Torasik ve Lomber omurga. Omurganın görevleri içinde sinir sistemini korumak yer alır. Merkezi sinir sistemi yada CNS, beyin ve omurilikten oluşur. Periferik sinir sistemi yada PNS, merkezi sinir sisteminin dışındaki tüm sinirlerden oluşur. Omurga eklemleri ek olarak PNS için giriş ve mevcut noktalar sağlar. Eklemler arasındaki boşluk intervertebral diskler tarafınca sağlanır. Kemik yapısı, yumuşak doku çeşitleri ve yastıklama diskleri yaşamsal ehemmiyet taşır. Tüm parçalar, kendi rollerini yapmak için birbirlerine bağlı olarak konserde beraber hareket eder. Bu karmaşık yapının bir parçası yanlış yandığında yada hasar gördüğünde, kendilerini öteki sorunlardan ayıran belirli ağrı kalıplarına yol açacaktır. Probleminin deposu doğru tespit edilerek doğru bir tedavi sağlanabilir. Sırt ağrısına ne sebep olur ve iyi mi tedavi ederiz?

• Denetim edilecek ilk unsur yapıdır. Sırtın 17 kemiği, üst arka eğri ve alt ön eğri ile değişik bir biçim oluşturur. İki kemiğin her bir birleşimine eklem denir. Değiştirilirse yada kaybolursa, bunun omurga sağlığı üstünde ciddi tesirleri olabilir. Her eklem belirli bir hareket miktarını korur. Tahsis edilen hareket mevcut olmadığında, eklem artık kısıtlanmıştır yada ‘sublukse’dir. Bu subluksasyon lokal sinir köklerini tahriş edebilir. Tahriş olmuş yada çatlamış sinir kökleri ağrıya, iltihaplanmaya ve öteki sorunlara yol açabilir. Daha karmaşık bir ölçekte, skolyoz, omurganın tüm uzunluğunu etkileyen yaygın bir durumdur. Skolyoz ve öteki durumlar en doğru şekilde X-Ray analizi ile teşhis edilebilir. Yaşamın erken dönemlerinde ele alınmazsa, düzensiz eğrilere ve anormal yapıya yol açabilir. Bireysel bir eklem disfonksiyonu yada daha karmaşık skolyoz sorunları için, eklem yanlış hizalanması kayropraktik düzeltme ile ele alınır. Ayar, sırt eklemlerine düzgüsel hareketi geri yükler ve ağrının giderilmesine destek sunar.

• Omurganın denetim edilecek ikinci yönü kaslar, tendonlar ve bağlardır. Bu üç kısım, omurganın yumuşak dokusunu kemiklere tutmak, kemikleri hareket ettirmek ve kemikleri birbirine tutmak için beraber çalışır. Her biri, stres altında yırtılabilen yada yırtılabilen daha ufak dokulardan oluşur. Bunlara burkulma-gerilme yaralanmaları denir. Bu olduğunda, vücut bu bölgelerde ağrıya, iltihaplanmaya ve spazmlara niçin olarak tepki verecektir. Eklem kısıtlaması şeklinde bu semptomlar, mahalli sinirleri ve sinir köklerini tahriş edebilir ve engelleyebilir. Bu, sporcular ve vücutlarını işte yada oyunda strese sokanlar için yaygın bir ağrı nedenidir. Kurbanları, evde oturan annelerden çiftçilere ve tarla çalışanlarına kadar uzanıyor. Doku hasarı durumunda vücut iyileşir. Kaçınılması ihtiyaç duyulan, bu hasarlı dokuların yanlış iyileşmesidir. Soğuk paketler ve interfertiyel akımlar şeklinde terapilerle iltihabı ve ağrıyı denetlemek vücudun doğru şekilde iyileşmesine destek olacaktır. Bu tedavileri, bu dokuların yakınındaki eklemlerin ayarlanmasıyla birleştirmek, vücuda muntazam bir halde iyileşmesi için en iyi değişikliği verecektir.

• Sırt ağrınızın üçüncü sebebi, önceki ikisinin hiçbiri olmayabilir, sadece intervertebral disklerle ilgili olabilir. Diskler, omurganın amortisörleridir. Vücudun her gün karşılaşmış olduğu tüm yukarı ve aşağı kuvvetler için bir yastık sağlarlar. Lifli dış katman ve jelatinli iç katmandan oluşurlar. Kalınca ve su benzeri iç malzemelerle dolu olmalıdırlar. Dejenere olmaya başladıklarında incelirler ve kırılgan hale gelirler. Dejenerasyonun bu ilk aşaması meydana ulaştığında, disklerin fıtıklaşması yada şişmesi oldukca daha ihtimaller içinde hale gelir. Yaparlarsa, omurilik sinirlerini kendilerini dışarı ve geriye doğru itmeye başlayacaklar ve bacaklarda yayılan ve yakıcı ağrıya niçin olacaklardır. Bu ağrı aniden ortaya çıkabilir ve ele alınmadığı takdirde günler, haftalar ve hatta seneler süresince durağan(durgun) kalabilir. Bu tür sırt ağrısını tedavi etmenin en iyi yolu spinal dekompresyon tedavisidir (SDT). Spinal dekompresyon tedavisinin disk yüksekliğini düzeltmeye ve fıtığı azaltmaya destek olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Dekompresyon tedavisi, diskteki şişkin kuvvetleri çıkararak sinirler üstündeki baskıyı ortadan kaldıracaktır. Kayropraktik ayarlama ile beraber SDT, disklere ve birlikte rol alan eklem yapılarına düzgüsel işlevi geri yükleyebilir.

Sırt ağrımı kim tedavi edebilir?

Kayropraktik doktorları, nöro-kas-iskelet hastalıklarının sebepleri ve tedavisinde uzmanlardır. Lisansüstü eğitimleri, tıp doktoru şeklinde temel bilimlerin temel bir müfredatından oluşur: fizyoloji, anatomi, radyoloji ve embriyoloji. Kursları devam ettikçe daha karmaşık hale gelir: patofizyoloji, fizyolojik tanı, ileri radyoloji, klinik beslenme ve kemik patolojisi. Tüm bu süre süresince, çeşitli kayropraktik ayarlama tekniklerini doğru bir halde iyi mi uygulayacaklarını öğrenmek için teknik sınıflarında yüzlerce saat harcıyorlar. Tıp Doktorları müfredatındaki ve bir Kiropraktörünki arasındaki fark son yıllarda görülür. Tıp doktorları çalışmalarını tıp üstüne odaklarken, Kiropraktörler zamanlarını, omurganın manuel ayarlayıcıları üstünde eller olarak becerilerinde ustalaşmaya odaklanarak harcarlar. Mezun olabilmeleri için klinik stajlarını tamamlamaları gerekir. Bu yetişim esnasında, onlara klinik bir ortamda öğreten kayropraktik doktorları tarafınca denetlenirler. Tüm stajyerler mezun olmadan ilkin saatlik ve tedavi gereksinimlerini karşılamalıdır. Bir Kayropraktik Doktoru tarafınca alınan eğitim kapsamlı ve kapsamlıdır. Kiropraktörünüzün çalmış olduğu her eyalet tarafınca devamlı eğitim zorunludur. Bu eğitim, doktorların bir sıhhat hizmeti sağlayıcısı olarak sorumluluklarını daha iyi yerine getirmeleri için son olarak araştırma ve teknikleri hızlandırmalarına destek sunar.

Siz yada tanıdığınız biri sırt ağrısı çekiyorsa, sizin için doğru olan bir chiropractor bulun. Denton County’de yaşıyorsanız, bugün Achieve Chiropractic Clinic’te (940) 566-8605 numaralı telefondan bizi arayın. Sorununuzla ilgili size destek olamıyorsak, sizi doğru yöne yönlendirebilir ve destek olabilecek birini bulabiliriz. Sağlığınız bizim bir numaralı önceliğimizdir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın