Bir Amerikan Klişesi: Seri Katil Filmleri

Hepimizin izlerken tüylerimizi ürperten filmler vardır. Bilhassa seri katil filmleri ile gerilimin doruklarına ulaştığımız olmuştur. Ikimiz de bugün “Bir Amerikan Klişesi: Seri Katil Filmleri” başlığında izlerken kendimizi sıkmamıza yol açan filmleri inceleyeceğiz. İçeriğimizde en popüler filmlerden başlayıp kıyıda köşede kalmış ve bir ihtimal kıymeti asla bilinmemiş filmlere yer vereceğiz.

The Silence of The Lambs (Kuzuların Sessizliği) – 8.6

The Silence of The Lambs (Kuzuların Sessizliği)

Gerçek bir seri katil filmi olan “Kuzuların Sessizliği” tüyler ürpertici etkisiyle popülaritesini asla kaybetmemiştir. Film, bir kriminoloji uzmanı Robert Keppel ile seri katil Ted Bundy arasındaki gerçek ilişkiden uyarlanmıştır. Clarice Starling, FBI’daki eğitimine devam ederken yüksek güvenlikli bir tımarhaneye girer. Burada tedavi gören ve psikiyatrken yamyam olan Hannibal Lecter’in derinlerine inmek ister.

Starling, bu sırada bir seri katilin izini sürer. Sadece onu yakalamak için ipuçlarına ihtiyacı vardır. Lecter ile yaşamış olduğu ilişki sonucunda onun kaçmasına niçin olur. Artık iki tane seri katil, etrafta dolaşmaktadır. Film, “En İyi Film Oscar” ödülünü kazanan ilk ve tek gerilim-korku filmidir. Ek olarak filmimizde rol alan Anthony Hopkins ve Jodie Foster, Oscar ödülüne layık görülmüştür.

Se7en (Yedi) – 8.6

Se7en (Yedi)
Se7en (Yedi)

Film, bir seri katilin peşine düşen iki polisin öyküsünü anlatır. Seri katil, 7 ölümcül günahı işleyen kişileri çeşitli yöntemler kullanarak öldürmektedir. 7 ölümcül günah ise Hristiyanlığa nazaran şunlardır:

  • Açgözlülük
  • Kösnü
  • Oburluk
  • Kıskançlık
  • Tembellik
  • Yıkıcılık
  • Kibir

İki polis, işlediği cinayetlerden yola çıkarak katili bulmaya çalışır. Böylece öykü şekillenmeye adım atar. Morgen Freeman ve Brad Pitt’in rol almış olduğu film, sizi ürkütmenin yanında bununla beraber düşünmenize niçin olacak.

Psycho (Sapık) – 8.5

Psycho (Sapık)
Psycho (Sapık)

Marion Crane, patronuyla iş icra eden bir adama para emanet eder. Sonrasında da yola çıkarak sevgilisiyle güzel bir akşam yaşamayı planlar. Bu sırada Marion’un şüpheli davranışlarından dolayı polisler onu takip etmektedir. Sadece ardında olanlar yalnız polisler değildir. Geceyi bir otelde geçirmeye kabul eden Marion, otel sahibi Norman ile konuşur. Onun kişiliğindeki sorunların farkına varan Marion odasına geçer. Böylece çeşitli vakalar yaşanmaya adım atar.

Hannibal – 8.5

Hannibal
Hannibal

Will Graham, suçluların profilini ustalaşmış olarak çıkaran bir FBI ajanıdır. Sadece bigün psikopat bir seri katilin peşine düşer ve hiçbir sonuca ulaşamaz. Böylece uzman biriyle çalışmaya karar verir. Bu şahıs, uzman psikiyatrist Hannibal Lecter’dır. Onun deneyimi yardımıyla birçok seri katili yakalamaya başlarlar. Sadece Hannibal’ın kabiliyetleri yalnız uzmanlığından kaynaklı değildir. O, yakaladıklarından daha usta bir seri katildir.

The Night of The Hunter (Caniler Avcısı) – 8.0

The Night of The Hunter (Caniler Avcısı)
The Night of The Hunter (Caniler Avcısı)

Virginia’nın izbe bir bölgesinde yaşayan Ben, iki kişinin öldüğü bir soygundan dolayı idam cezasına çarptırılır. Suçlu olsa da para, hemen hemen bulunamamıştır. Bundan dolayı Ben, tutuklanmadan ilkin parayı saklamıştır. Yerini yalnız oğlu bilmektedir. Para, oğlu John’un geleceği için ayrılmıştır. Sadece bu sırada Ben’in hücre arkadaşı olan bir rahip gelir.

Rahip Powell, sağ ve sol kollarında “Sev” ve “Nefret et” yazılı dövmelere haizdir. Çeşitli suçlar işleyen rahip, Ben’in saklamış olduğu paranın izini sürer. Sadece tüm denemeleri, sonuçsuz kalmaktadır. Bigün Ben uyurken Rahip Powell, paranın yerini öğrenir. Böylece paraya ulaşmaya çalışır. Vakalar, bu esnada gelişmeye adım atar.

Zodiac (Zodyak) – 7.7

Zodiac (Zodyak)
Zodiac (Zodyak)

San Francisco’da bulunan bir seri katil, yazdığı mektuplar ve şifreli mesajlarla polisleri adeta elinde oynatmaktadır. Dedektifler, bu katili yakalamak için uğraşmaktadırlar. Katilin arkasında bıraktığı izleri takip eden 4 adam, ne yazık ki yanlış bir yol izlemektedir. Bu katil, senelerce ortaya çıkmamıştır. Sadece yine ortaya çıktığında öldürmüş olduğu insanların yanı sıra tüm şehrin de kabusu olacaktır.

Eyes Without a Face (Çehresiz Gözler) – 7.7

Eyes Without a Face (Çehresiz Gözler)
Eyes Without a Face (Çehresiz Gözler)

Bir otomobil kazasın sonucu, Christiane oldukca büyük bir zarar görür. Tüm yüzü tamamen parçalanmıştır. Bu yüzden babası ona yardım etmeyi ister. Böylece baba, başka genç kızları öldürür. Onların parçalarıyla kızına yeni bir yüz halletmeye çalışır. İlk deneyinde başarı göstermiş olmuş benzer biçimde görünse de oluşan komplikasyonlardan işlem başa döner. Bu sırada polis de yüzü alınan mavi gözlü genç kızları öldüren katilin peşine düşer.

American Psycho (Amerikan Sapığı) – 7.6

American Psycho (Amerikan Sapığı)
American Psycho (Amerikan Sapığı)

Patrick Bateman, ailesi varlıklı olan saygıdeğer, genç ve yakışıklı bir adamdır. Görünürde oldukça basit biri benzer biçimde gözükse de yaşamının karanlık tarafı oldukça korkunçtur. Bateman, insanları durup dururken öldürmeyi seven biridir. Ek olarak öldürmüş olduğu kişilerin vücut parçalarını evinde saklayan bir akıl hastasıdır. Bu durumu da kendisinden başka kimse bilmemektedir.

The Texas Chain Saw Massacre (Texas Katliamı) – 7.5

The Texas Chain Saw Massacre (Texas Katliamı)
The Texas Chain Saw Massacre (Texas Katliamı)

Sally ve Franklin iki kardeştir. Dedelerinin mezarlarını denetlemek için dostlarıyla beraber dedelerinden kalma çiftlik evine gitmeye karar verirler. Bu sırada yolda otostop çeken birini araçlarına alırlar. Sadece yolcuda bir tuhaflık bulunduğunun farkına varırlar. Yolcu, Franklin’in çakısını alıp kendini keser. Arkasından Franklin’in kolunu yaralar. Zor bela yolcuyu araçtan atarlar. Sadece korkulu anlamış olur burada son bulmaz.

A Nightmare on Elm Street (Elm Sokağında Karabasan) – 7.5

A Nightmare on Elm Street (Elm Sokağında Kabus)
A Nightmare on Elm Street (Elm Sokağında Karabasan)

Los Angeles’ın bir mahallesinde yaşayan gençler acayip şekilde ölmeye adım atar. Parmaklarında jilet bıçakları bulunan bir adam, korkulu rüyalarla gençleri öldürmektedir. Bu hayalet, seneler ilkin çocuklarını öldürmüş olduğu aileler tarafınca linç edilen Fred Krueger’dir. Freddy, iyi mi olduysa geri gelmiş ve evlatları rüyalarında öldürmektedir. Bu kabuslarda yapılması ihtiyaç duyulan nedir? Uyumamak mı yoksa ona karşı savaşım etmek mi?

The Perfume (Koku) – 7.5

The Perfume (Koku)
The Perfume (Koku)

Jean Baptiste Grenouile, 18. yüzyılda Paris’te dünyaya gelmiştir ve son aşama değişik bir karakteri vardır. Her türlü kokuya karşı bir ilgisi bulunur. Öteki duyuları ise tam tersine gelişmemiştir. Arzu etmiş olduğu kokular için her şeyi göze alacak bir yapıdadır. İnsan öldürmek de buna dahildir. Bigün kendi kokusunun olmadığının farkına varır. Böylece kendine koku yaratmak ister. Bunun için insana gereksinim vardır. Patrick Süskind’in aynı adlı romanından uyarlanan film, Jean’ın ağlatısal yaşamını ele alır.

Monster (Cani) – 7.3

Monster (Cani)
Monster (Cani)

Film, ABD’nın ilk hanım seri katili, Aileen Wuornos’un hayatından uyarlanmıştır. Zor bir çocukluk geçiren Wuornos, tacize uğramış ve bağımlı olmuştur. On üç yaşlarındayken yaşam bayanı olup hamile kalmıştır. Bu sırada yoldaki kamyoncuları doygunluk ederek Florida’ya göç eder. Selby isminde biriyle lezbiyen bir ilişkisi olur. Aynı dönemlerde cinsellik haricinde para kazanmak için müşterilerini öldürür.

Natural Born Killers (Katil Doğanlar) – 7.3

Natural Born Killers (Katil Doğanlar)
Natural Born Killers (Katil Doğanlar)

Mallory, cinsel tacize uğramış olduğu babası, anası ve minik kardeşi Kevin ile yaşamaktadır. Bigün, Mickey isminde biri gelir ve evlerine et getirir. Bu sırada Mallory ile karşılaşır ve ona karşı bir şeyler hissetmeye adım atar. Aynı gün babasının otomobili çalınmıştır. Böylece Mickey hapse girer. Sadece oradan kısa süre sonrasında kaçar. Kaçınca direkt Mallory’nin yanına gider.

İkili aniden kendilerini kaybederek Kevin haricinde ailedeki herkesi öldürür. Öldürmüş olduğu sırada Mallory, kendini tamamen rahatlamış ve arınmış hisseder. Aynı durum sevgilisi Mickey için de geçerlidir. Birbirlerine deli divane aşık olan ikili, hemen sonra bir sürü cinayeti de beraber işler. Film, gerçek olaylardan esinlenerek yapıldığından oldukça gerilim ve coşku doludur.

Mr. Brooks (Bay Brooks) – 7.3

Mr. Brooks (Bay Brooks)
Mr. Brooks (Bay Brooks)

Bay Brooks, kutu sanayi sektöründe çalışan ve başarı göstermiş olan biridir. Sadece bir tutkusu vardır; insan öldürmek. Bu durumdan ne kadar kurtulmaya çalışsa da irade zayıflıkları daha ağır basmıştır. İçinde barındırdığı ikinci karakteriyle beraber yine öldürmeye adım atar. Halk ve polis, onun işlediği cinayetleri değişik şekilde anlatmaktadır.

Brooks, öldürmüş olduğu çiftleri sevişirken bırakır ve fotoğraflarını çeker. Bigün öldürmüş olduğu bir çiftin penceresinin açık bulunduğunu görür. Bay Smith onun cinayeti işlediğini görmüştür. Fotoğrafını çekerek Brooks’u tehdit eder. Hem de cinayetleri beraber işlemek için teklifte bulunur. Brooks, teklifini kabul eder. Sadece vakalar çığırından çıkar.

Identity (Kimlik) – 7.2

Identity (Kimlik)
Identity (Kimlik)

Bir kasırga yüzünden on tane değişik şahıs bir araya gelir. Birbirini daha ilkin görmemiş bu on yabancı, bir otele sığınır. Bu izbe otelde dışarıyla ilişkisi kesilen yolcular, acayip vakalarla karşılaşır. Kim olduklarını bilmedikleri biri, hızlıca insanları öldürmektedir. Otele gelen kişiler, hayatta kalmak için savaşım eder. Sadece yaşam onlar için an ve an daha zor hale gelmektedir.

Henry: Portrait of a Serial Killer (Henry: Bir Seri Katilin Portresi) – 7.0

Henry: Portrait of a Serial Killer (Henry: Bir Seri Katilin Portresi)
Henry: Portrait of a Serial Killer (Henry: Bir Seri Katilin Portresi)

Hapishaneden çıkan Henry, arkadaşı Otis ile beraber Chicago’da yaşamaktadır. Otis’in arkadaşının katil olduğundan haberi yoktur. Sadece Henry, bigün yolda iki bayanı sebepsiz yere öldürür. Otis’in tek isteği polisler tarafınca yakalanmamaktır. Cesetlerden kurtulduktan sonrasında Henry, arkadaşına seri katilliğin dehşetini öğretmeye adım atar.

Happy Death Day (Ölüm Günün Kutlu Olsun) – 6.6

Happy Death Day (Ölüm Günün Kutlu Olsun)
Happy Death Day (Ölüm Günün Kutlu Olsun)

Bir üniversite talebesi olan Tree’nin basit bir yaşamı vardır. Sadece bigün maskeli bir seri katil tarafınca öldürülür. Böylece vakalar gelişmeye adım atar. Tree, olağanüstü bir halde asla ölmemiş benzer biçimde aynı günün sabahına uyanır. Sadece korkulu sonunu yine yine yaşamaya devam eder. Bu durum, katil yakalanana kadar devam eder.

Cruising (Devriye) – 6.5

Cruising (Devriye)
Cruising (Devriye)

New York’un yer altı dünyasında büyük korku yaratan bir seri katil, eşcinselleri öldürmektedir. Bu sırada genç bir polis olan Steve Burns katile dair informasyon toplamak için New York’a gönderilir. Yalnız kalan Burns, bu minik topluluğun kurallarını tek başına keşfetmek zorundadır. Neredeyse kız arkadaşıyla bile görüşemez ve yavaş yavaş değişmeye de adım atar.

Blood Work (Kanlı İş) – 6.4

Blood Work (Kanlı İş)
Blood Work (Kanlı İş)

Gerçek bir seri katil hikayesinden etkilenerek yaratılan yapımda FBI ajanı McCaleb’e adam öldürmeye kurban giden birinin kalbi takılır. Kurbanın kız kardeşi, katili bulması için McCaleb’ten yardım ister. Böylece vakalar, gelişmeye devam eder.

The Cell (Hücre) – 6.4

The Cell (Hücre)
The Cell (Hücre)

Catherine bir psikologdur ve yeni bir terapi üstüne çalışır. Bilim yardımıyla başka insanların bilinçaltına giriyordur. Hatta, bigün komada olan bir çocuğun bilinçaltına girerek onun yaşamını kurtarmıştır. Sadece kabiliyetlerini sınamak isteyen Catherine, sıkıntılı bir görevi kabul eder. Bir seri katilinin bilinçaltına girecektir. Şimdiye kadar en sıkıntılı görevi olarak korkulu deneyimler yaşar.

True Story (Gerçek Bir Öykü) – 6.3

True Story (Gerçek Bir Hikaye)
True Story (Gerçek Bir Öykü)

New York Times’da çalışan Micheal, bigün yalan haber yapmış olduğu sebebi öne sürülerek işinden kovulur. Bunun üstüne eşinin yanına gider. Aynı vakit diliminde ailesini öldürmüş olduğu için hapishanede olan Christian Longo, Micheal Finkel bulunduğunu söyler. Bu durumu öğrenen Micheal, Longo ile görüşmeye gider. Longo, ona büyük bir hayranlık duyduğunu dile getirir. Gene, ona üstündeki katliam suçlamasıyla ilgili tüm her şeyi anlatır. Micheal’da Longo’ya yazma dersi vermeye adım atar.

The First Purge (İlk Arınma Gecesi) – 5.2

The First Purge (İlk Arınma Gecesi)
The First Purge (İlk Arınma Gecesi)

Film, her suçun 12 saat süresince özgür olduğu bir deneyi mevzu alır. Sadece, izole bir toplulukta başlamış olan deneyin önü alınamaz. Minik bir bölgeden başlamış olan gözlem, tüm ülkeyi etkisinde bırakır. Aslına bakarsak bu gözlem ABD’daki kabahat oranlarını düşürmek için yapılmıştır. Sadece bu kontrol bir hastalık benzer biçimde her yere yayılmaktadır.

Eğer korku ve gerilim dolu seri katil filmleri ilginizi çektiyse En İyi Halloween Temalı Filmler ile daha da oldukca gerilebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın