Bir Kasın Gerilmesine Neden Olan Nedir?

Asla derin bir uykudan uyanıp ayağa kalkmak istediğinizde ağrı hissettiniz mi? Bu çoğu zaman kasların ani istemsiz kasılması meydana ulaştığında olur. Kas spazmı olarak bilinir. Hareket etmeyi normalden daha zor bulursunuz. Sıkı kaslar yalnız hareketinizi sınırlamakla kalmaz, hem de ağrı, kramp, hastalık ve hayal kırıklığına da niçin olur.

Kasın gerilmesi kimi zaman daha ciddi bir şeyin işareti olsa da, çoğu zaman kaygı sebebi değildir. Bu yazı size bir kasın gerginleşmesine neyin niçin bulunduğunu ve kas spazmları hakkında öteki bazı yararlı detayları gösterecek. Devamını okuyun!

Kas Gerginliği yada Spazmlara Niçin Olan Nedir?

  1. Egzersiz yapmak

Egzersiz yada ağır fizyolojik emek, kas gerginliğine en büyük katkıda bulunur. Egzersiz esnasında yada sonrasında kaslarınız gerilebilir. Rutininizin süresini ve yoğunluğunu artırdığınızda yada yeni bir egzersiz programına başladığınızda kas sertliği oluşabilir. Bu durumda, kaslarınızın daha çok emek vermesi ve kas liflerinde mikroskobik hasara niçin olması gerekir. Ondan sonra kasın gerginleşmesine niçin olur. Çoğu zaman kasların gerilmesine yol açan egzersizler, şınav, ağız kavgası, ağırlık kullanma ve yokuş aşağı koşma yada koşudur.

Fakat egzersizlerden sonrasında kaslar niçin sertleşir? Egzersiz esnasında kas genişler, sadece egzersizi durdurduğunuzda kaslar kasılır. Kasların kasılması kas liflerinin kısalmasına niçin olur ve kastaki gerilimi artırır. Tam bir kasılmadan sonrasında gerginlik azalır ve kas liflerinin uzunluğu artar. Bununla beraber, bitkinlik yada yanlış beslenme ve hidrasyon, kas liflerinin kısalmasına ve kas gerginliğine niçin olabilir.

  1. Uzun Süreli Hareketsizlik

Kısıtlı hareket olduğunda, bazı kaslar gerginleşebilir. Mesela bir masada saatlerce, günlerce, haftalarca çalışmak kaslarınızı etkisinde bırakır. Sırtınızın üst kısmındaki ve kalçalarınızın arkasındaki kasları devamlı uzatılmış bir konuma getirir. Ek olarak kalçanızın ön kısmındaki ve göğsünüzdeki kaslar da kısalmış bir pozisyonda olacaktır. Uzun solukta, kaslarınızda dengesizliklere niçin olarak kaslarınıza zarar verebilir. Uzatılmış kaslar zayıflayabilir ve kısaltılmış kaslar gerginleşebilir.

  1. subluksasyon

Bir subluksasyon (“Sub-lux-a-tion” olarak söyleniş edilir), 2 yada daha çok omurga kemiğinin birbirine bağlandıkları yerde uygun eklem hareketini kaybetmesidir. Ek olarak bazı araştırmacılara bakılırsa birazcık yanlış hizalanmış olabilirler. Ne olursa olsun, zaman içinde netice, bölgedeki sinirlerin tahriş olması ve kasların gerilmesi şeklinde görünüyor, bunların hepsi ağrı ve sertliğe niçin olabilir.

  1. Kas spazmlarının Oluşmasının Öteki Yaygın Sebepleri

  • Enfeksiyonlar – Çocuk felci, HIV, tetanoz, lupus, menenjit ve grip şeklinde hastalıklar, çoğu zaman kas sıkışmasına yol açan enfeksiyonlardan bazılarıdır.

  • Sokmalar yada ısırıklar – Kimi zaman örümcekler, arılar, keneler, yaban arıları, sivrisinekler ve at sinekleri şeklinde böceklerin sokmaları ve ısırıkları kas spazmlarına niçin olabilir.

  • İlaçlar – Anestezikler ve kolesterolü düşürmek için verilen ilaçlar şeklinde bazı ilaçlar bir kasın gerilmesine niçin olabilir.

  • Ek olarak, uygun uyku eksikliği, fena beslenme, aşırı şişman olmak, nemli yada soğuk ortam ve günlük yaşamınızda fizyolojik aktivite eksikliği kas gerginliğine niçin olabilir.

Kas Spazmları İçin İyi Tedaviler Nedir?

Bir çok tabip, nedene bağlı olarak aşırı gerilmiş kaslarınız için hususi bakım önerecektir. Bununla beraber, genel bir kaide olarak, spazm kasın bir yaralanmasından yada gerilmesinden kaynaklanmıyorsa, bölgeye 20 dakika süresince sıcaktan sıcaktan kompres uygulamak durumu iyileştirebilir.

Kas spazmı bir yaralanma yada zorlanmanın sonucuysa, her şeyden ilkin iltihabı azaltmaya destek olmak için buz çoğu zaman daha iyi bir seçimdir. Doktorlar spazmı azaltmak ve peşinden ağrıyı azaltmak için çoğu zaman 20 dakika ısı ve peşinden 20 dakika soğuk kompres önerirler.

Ek olarak, belirli vitaminler ve öteki takviyeler, sıhhatli beslenme alışkanlıkları, duruşun iyileştirilmesi, susuz kalma, esneme ve egzersiz, kas gerginliğini iyileştirebilir ve önleyebilir.

Bir profesyonelin bakımını arıyorsanız, kayropraktik kaslarınızı gevşetmenin iyi bir yolu olabilir. Sebebe bağlı olarak, kas gerginliğine yol açan altta yatan koşulları iyileştirmeye destek olabilir. Mesela, sıkı kaslar sıkışmış yada ‘sublukse’ omurga kemiğine/kemiklerine tepki veriyorsa, o süre sıkışmış eklemlere belirli bir açıyla hafifçe ila orta şiddette bir kuvvet olan bir ayarlama destek olabilir. Hareketi eski haline getirerek ve omurganın o bölgesinin düzgüsel şekilde çalışmasına destek olarak, kas spazmı azaltılacaktır.

Bir çok kas spazmı vakasında, kolay duruş ve yaşam seçimi değişimleri ile durum kendi kendine düzelirken, daha mühim bir altta yatan durumun olduğu durumlar da vardır. Uzun soluklu yada açıklanamayan kas spazmı mevzusunda endişeleriniz var ise doktorunuzla konuşmalısınız.

KAYNAKLAR:

https://www.acefitness.org/education-and-resources/lifestyle/blog/1478/why-do-muscles-tighten-up

https://www.healthline.com/symptom/muscle-stiffness

YORUMLAR

Bir cevap yazın