Bir Saplama Cıvatasının Gevşemesine Neden Olan Nedir?

Saplama cıvataları, mukavemeti, daha geniş uzunluk esnekliği ve eklemi azca oldukça kalıcı olarak tutturma kabiliyeti sebebiyle paslanmaz çelik borular ve çelik flanşlar şeklinde daha büyük çeliklerle uğraşırken oldukça faydalıdır. Belirgin direnç problemininin yanı sıra, saplama cıvataları ve somunlarda meydana gelebilecek mesele, süre geçtikçe kendiliğinden gevşemesi ve bilhassa titreşim ve hareketlere maruz kaldığında bağlantıların bütünlüğünü riske atması olasılığıdır.

Bir Saplama Cıvatası Iyi mi Başarısız Olur?

Çoğunlukla yorulma hatası, mafsal üstünde etkili olan kelepçe kuvvetini azaltan saplama cıvatasının kendiliğinden gevşemesinin bir sonucudur. Ondan sonra, cıvatanın eğilme yüklerine maruz kalmasına ve arkasından yorulma sebebiyle bozulmasına yol açan eklem kayması meydana gelir.

Saplama cıvataları, cıvata sapının diş şeridinden ilkin arızalanacağı şekilde üretilir, bu bir tek, dişlinin tam gücünün, gerçek cıvata sapını kırmak için lüzumlu olandan daha büyük kuvvetleri aşabileceği anlamına gelir. Sadece bunun hakikaten kırılması için, minimum dişli bağlantısı olarak malum, somunu “tutan” minimum oranda cıvata dişi olmalıdır.

Titreşimin cıvata gevşemesine niçin olduğuna inanılmaktadır. Açık farkla en sık görülen gevşeme sebebi, bağlantıya bakılırsa somunun yada saplama cıvata kafasının taraftan kaymasıdır, bu da dişlerde nispi harekete niçin olur. Bu eğer olmazsa, bağlantı şiddetli titreşime maruz kalsa bile cıvatalar gevşemeyecektir. Mafsalın detaylı analizi ile civataların mafsal kaymasını önlemek için sağlaması ihtiyaç duyulan kenetleme kuvveti belirlenebilir.

Bir Saplama Cıvatasının Ön Yükü Nedir?

Çoğunlukla saplama cıvataları, kenetleme yükü yada yeterince büyükse eklem bütünlüğünü sağlayacak olan bir ön yük olarak adlandırılan şeyi üretme kabiliyeti sebebiyle yukarıdaki sorunla karşılaşmaz. Ön yük, iki yada daha çok nesneyi birbirine sabitlemek için bir cıvataya tork uygulandığında oluşturulan kuvvettir. Cıvata, tork uygulandıkça gerilime çekilirken, sabitlenen parçalar sıkıştırmaya maruz kalır.

Bu gerilim, cıvatanın elastik sınırı içinde olduğu sürece, cıvatanın gevşemesini önlemek için çalışan çekme gerilimi adında olan eşit ve zıt bir kuvvet uygular. Kilit somunları ve rondelalar şeklinde tüm ikincil güvenlik önlemlerinin ötesinde, cıvatanın başlangıçta yeterince sıkılması ilkesi, erken gevşemeyi önlemede en mühim faktördür.

İPLİKLERDE OLUŞAN BAĞIL HAREKETİN ÜÇ ORTAK NEDENİ VARDIR:

• Sürtünme yüzeyinde kuvvetlerin indüklenmesiyle sonuçlanan parçaların bükülmesi. Bir kayma meydana gelirse, kafa ve dişler kayar ve bu da gevşemeye niçin olabilir.

• Sıcaklıktaki farklılıklar yada kenetlenmiş malzemelerdeki farklılıklardan meydana gelen değişik termal etkisinde bırakır.

• Mafsal üstüne uygulanan kuvvetler, civata gevşemesine yol açacak şekilde mafsal yüzeylerinin kaymasına niçin olabilir.

Karbon çeliği, alaşım ve paslanmaz çelikte yüksek ısı ve yüksek gerilim uygulamaları için saplama cıvataları Tedarikçisi arıyorsanız. Daha yüksek alaşımlar da temin edilebilir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın