Bitcoin ve kripto paralara yeni başlayanlara 12 önemli tavsiye

Son zamanlarda hem dünyada hem de Türkiye’de başta Bitcoin olmak suretiyle kripto paralara ilgi arttı. Halihazırda piyasada olan birçok şahıs, etraflarındakilerin Bitcoin hakkında, fiyatının 20.000 dolara yükseldiği 2017 yılındaki kadar olmasa da sormaya başladığını söylüyor. Kripto para borsaları da son günlerde hacim rekorları kırdı. Okur kitlemizin büyümesindeki ivme sebebiyle bu şekilde bir hareket bulunduğunun farkındayız.

Yukarıda sıralanan nedenlerden dolayı artık kripto paralara aşina olanlar için yol gösterici olacak bir yazı yayınlamaya karar verdik. Herhangi bir sorunuz var ise, aşağıdaki yorum bunlardan bazılarını yayınlayabilir.

1 – Yatırımınız esnasında planlı olun

Planlanan yatırım, düşünülmesi en kolay olanıdır, sadece en etkili tavsiyelerin önderlik yapar. Senelerdir kripto para dünyasında yaşayan birçok şahıs bile hala bir plana bağlı kalmış olarak ve bir çok vakit düşünmeden hareket ederek yatırım yapmıyor. Bir kripto para birimi satın alırken çıkış tarihini ve fiyat seviyesini ayarlayın. Geçmişte, Bitcoin fiyatı 1 dolara ulaştıktan sonrasında satın almak için oldukça geç bulunduğunu söyleyen Twitter ve BitcoinTalk şeklinde medyalarda birçok kişiyi görebiliriz. Fiyat yerine hedef kıymet belirleyerek de bu planı değiştirebilirsiniz. 100 dolar yada 100.000 dolar fiyat hedefi yerine 3 yıl sonrasında satış şeklinde bir hedef konulabilir.

Öte taraftan yatırım yaparken averaj dolar maliyetini de göz önünde bulundurmak yararlı olabilir. Averaj dolar maliyeti, belirli bir yatırım aracını tertipli aralıklarla aynı fiyattan satın alma yöntemidir. Şu demek oluyor ki fiyat düşük yada yüksek olduğunda Bitcoin satın alırsınız. Bu, Bitcoin’i yüksek bir fiyata satın almaktan daha iyidir. Riskinizi azaltır.

2 – Araştırın, risk altındaki miktarı yatırın

Bitcoin averaj 11 senelik bir varlık olmasına karşın, geleneksel varlıklara kıyasla hala yüksek risk taşıyor. Bundan dolayı Bitcoin yada öteki kripto para birimlerine harcanan para daima onu tamamen kaybetmeye yetmelidir. Kendi paralarının ne kadarını riske attıklarını, ne vakit yatırım yaptıklarını ve hangi kârı hedeflediklerini bilmek olanaksız. Onların risk algısı sizin risk algınızdan değişik olabilir. Kendi araştırmanızı yapmak, kripto para birimindeki başarı oranınızı mühim seviyede artıracaktır.

3- Güvenilir yedekleri seçin

Bugün kripto para piyasasında yerli ve yabancı yüzlerce borsa var. Kim bilir, tek başına Türkiye’deki insan sayısı 50’ye yakındır. O borsanın yöneticilerinin kim bulunduğunu bilmeniz ve saklamamanız önemlidir. Bir öteki mühim husus ise kullanmayı düşündüğünüz yedeğin mevzuata ve kanunlara uygun olmasıdır. Ek olarak, kripto para borsası finansal olarak kuvvetli olmalıdır. Kuvvetli olmayan (* 12 *) borsalar, bir hack durumunda potansiyel olarak kullanıcıları feda edebilir ve paralarını geri alamayabilir. Her yıl onlarca borsa kripto para piyasasına giriyor ve bu saldırılarda on milyonlarca dolarlık kripto para çalınıyor. Mümkünse, fizyolojik bir güvenlik anahtarı kullanma seçeneği bile sunmalısınız. Bunlar borsada hesabınızın güvenliğini arttırır. Ek olarak, listelenen müşterilerin kripto para birimlerinin çoğunun, soğuk depolama isminde olan bir yöntemde saklanması gerekir. Güvenliğe büyük ehemmiyet verilen borsalarda, alan kişi parasının yüzde 90’ından fazlası soğuk hava deposunda tutulur. E-posta kontrolü gene de yapılmalıdır. Duyarlı alan kişi hizmetleri zamandan tutum sağlar ve endişelerinizi giderir. Borsalar, denetim süreci, mevduat alma ve sipariş verme ile ilgili sorunlarını süratli bir halde çözmek zorundadır. Aksi takdirde, vakit ve paradan taviz verilmesine niçin olabilir.

Kimi zaman, değişik ölçümlere haiz değişik güvenilir borsa listeleri yayınlanır. Bundan önceki gönderide bu mevzuda sizinle güvenilir bir sıralama paylaşmıştık ve Türkiye’deki bazı borsaların da o listede olduğundan bahsetmiştik. Adres sahibi haricinde kimseden gizli saklı tutulan hususi anahtarlar bir nevi sır görevi görür. Hususi anahtarınıza erişen biri tüm cihazınızı alabilir. Borsalarda kripto para depoladığınızda, temelde paranızı başka birinin cüzdanında tutarsınız. Para değiştiriciler paranızı sizin adınıza meblağ. Bu, kullandığınız değişiklik güvenilir değilse rezervasyon oluşturabilir. Defter, Kasa vb. Hesabınıza yetkisiz erişimi önlemek için herhangi bir hesapta 2 faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin. SMS doğrulaması kullanmayın. Bu yöntem risklidir şundan dolayı SIM kartlar kopyalanabilir. Google Authenticator yada Authyt Exchange hesapları şeklinde doğrulama uygulamalarına bağlanın. Birçok borsa aslına bakarsak bunu belirli işlemler için ücretlendirir. Hatta borsa izin veriyorsa mümkünse özetlemek gerekirse fizyolojik bir güvenlik anahtarı kullanın. Yubikey bugün en yaygın olanıdır.

6- Sabırsız olmayın

Kısa vadeli bir yatırımı da tercih edebilirsiniz, sadece uzun vadeli düşünmek çoğu zaman daha iyi sonuçlar verir. 1.700 BTC satın alan Greg Schoen, “Keşke 0.30 dolardayken satmak yerine saklasaydım. Şimdi 8 dolar! ” diyor.

bip sesi

7- Azca oranda yüksek volatiliteye haiz madeni paralara dikkat edin

Kripto para piyasalarında en oldukça kullanılan fiyat ve veri takip platformu CoinMarketCap’tir. Burada bazı kripto para birimlerinin son 24 saatte %500’den %1500’e yükseldiğini görebilirsiniz. Muhtemelen 500.000 doların altında gördünüz. Bu şekilde yüksek hacimli ve düşük işlem gören bir varlığa yatırım yapmak, çoğu zaman para kaybıyla zar atmak gibidir.

Mesela, CoinMarketCap’e nazaran son 24 saatte yüzde 640 büyüyen SMLY’yi (SmileyCoin) ele alalım. Yeni bir yatırımcı, SMYL’nin bu büyümeye karşı yüksek getiri sağlayabileceğini düşünebilir sadece daha yakından bakarsanız, bu büyümenin işlem hacminde yalnız 2.700$ ile desteklendiğini görebilirsiniz. Mesela, bir kripto para birimi 1 dolar değerinde olabilir, sadece bu kripto para biriminin 100 milyarı dolaşımda. Bu 1 x 100 milyar dolar = 100 milyar dolar anlama gelir. Bundan dolayı, bu kripto para biriminin yükselebileceği düzey sınırlıdır. 10 dolara ulaşınca, dolaşımdaki miktar düşünüldüğünde bu 1 trilyon dolar demek. Bugün altının piyasa kıymeti dünya genelinde 7 trilyon dolar olarak ifade ediliyor. Peki 10 dolar ne kadar mümkün?

Madeni paraları miktarlarına nazaran değil, piyasa değerlerine nazaran değerlendirin. Küçük tasarım farklılıkları ile scriptlerin görünümü tüm vardiyalarda aynıdır. Yeşil tarafta satın alma emirleri, kırmızı tarafta satış emirleri görünür. Sipariş defteri, fiyat, miktar ve toplam / birikmiş parçaları ihtiva eder. Hacim ve fiyat, tecim yapmak istediğiniz toplam kripto para birimi sayısı ve her bir kripto para birimi için satmak yada satın almak istediğiniz fiyattır. Genel toplam, miktarın fiyatla çarpılmasıyla elde edilmiş değerdir.

Aşağıdaki örnekte belirtilen bölümde tane başına 62.000 728 TL’ye 1.42 BTC almak istiyorlar. Yukarıdaki örnekte en popüler alım satım emirlerine bakmış olduğunuzda emirlerin eşit olmadığını ve aradaki farkın 44 TL bulunduğunu görebilirsiniz.

10- Asla yükselme, kar etme

Hiçbir şeyin asla yükselmeyeceğini daima ihmal etmeyin. Buna Bitcoin de dahildir. Aralık 2017’de, en büyük kripto para birimi ortalama 20.000 dolarlık bir piyasa değerine süründüğünde, birçoğu daha da yükseleceği ve mağdur olacağı beklentisiyle piyasada yığıldı. Öte taraftan, Bitcoin’e doğru zamanda girdiyseniz ve fiyat artışının yararlarından memnunsanız, trenden inmeye hazır olun. Bunu tek seferde yapmayın. Portföyünüzün ilkin yüzde 30’unu, sonrasında kalan yüzde 30’unu ve son olarak da son olarak döviz kurunun daha da yükselme ihtimalini de hesaba katarak sat. Bu yöntem, karınızı alırken potansiyel sıçramaları kaçırmamanızı sağlar.

11- Garantili yüksek getirilerden şüphelenin

Bugüne dek yüz binlerce insan, kripto para piyasasının yüksek gelir vadisi tarafınca cezbedilen dolandırıcıların kurbanı oldu. Bu dolandırıcılıklar kimi zaman bir yatırım planı, kimi zaman otomatik bir tecim robotu (yüksek garantili gelir sunan) ve kimi zaman de bulut madenciliği olarak görünebilir.

Mesela, kısa sürede PlusToken adlı bir dolandırıcılık projesi, yatırımcılara PLUS adlı bir kripto para biriminde ayda yüzde 10 ila 30 içinde garantili bir getiri sağlamış oldu. On binlerce kullanıcıya ulaşan sistem sonunda tıkandı ve çöktü. 75 yaşlarında bir kadın web sitelerinde gezinirken bir proje reklamı görür ve ona tıklar. Sistem saatte yüzde 85’e varan getiri sözü verdi. İlk ilkin 250 sterlinlik yatırım meydana getiren yaşlı hanım, mühim ödemeler aldığında başlangıçta daha çok yatırım yapmış oldu sadece sonunda 11.000 sterlin yitirdi.

12- FOMO’ya kapılmayın

FOMO, kripto para piyasasında en oldukça karşılaşacağınız bir terimdir. Kaçırma Korkusunun baş harfleri olan bu terim, bir fırsatı kaçırma korkusunu ifade eder. Muhtemelen bu kripto para, satın aldığımız yerden geri dönecek şundan dolayı fırsatı kaçıracağımızdan korkuyoruz. Kripto para birimleri dünyasında her gün yeni fırsatların açıldığını ihmal etmeyin.

Sormak istediğiniz bir şey var mı? Lütfen aşağıdaki not bölümünden informasyon alınız.

.

YORUMLAR

Bir cevap yazın