Burun kanayınca oruç bozulur mu?

Oruçluyken vücuda giren her şeyin orucu bozmuş olduğu bilinmektedir. Sadece vücuttan atılan bazı şeyler söz mevzusu olduğunda da oruç bozulabilir. Burun kanaması esnasında ne olur? Burnumuzda yer ve kan var ise orucu bozar mı? Yoksa oruç tutmaya devam edebilir miyiz?

Her şeyden ilkin, bir burun kanaması esnasında, kanamak için başınızı ileri geri bükün. Doğru ilk yardım uygulandıktan sonrasında kan akışı durursa problem yoktur. Sadece gününüze sık sık burun kanaması ile devam ediyorsanız kesinlikle bir doktora görünmelisiniz. Burun kanaması olduğu söylenmemeli ve altında yatabilecek onlarca değişik hastalık düşünüldüğünde muayeneye gitmek önemlidir.

Vücudunuzda yada burnunuzda kanama var ise, oruç tutmalısınız. Orucu bozan kan, burunda iken orucu bozar ve burun yollarına akar. Uyurken burnunuzdan kan geldiğini görürseniz ve burnunuza kan girdiğinden şüphelenirseniz, orucun bozulduğunu düşünerek oruç tutabilirsiniz.

Şunu ihmal etmeyin: Azca oranda kanama var ise ve kanın burun yollarına gitmediğini düşünüyorsanız, burnunuzu temizleyip oruç tutmaya devam edebilirsiniz.

Dine bakılırsa oldukca oranda salgı var ise ve bu akıntı burundan boğaza kaçarsa iftar gündeme gelebilir. Aksi halde oruç bozulmaz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın