Büyük Bir Soru İşaretiyle Biterek Beyin Yakan Filmler

Boş olduğumuzda, rahatlamanın ve eğlenmenin ilk yollarından biri film izlemektir. Yükselen film ve dizi platformları bizi şaşırtacak onlarcası arasından tek tıkla seçim yapmak için bizi bekliyor. Beyaz perde geçmişine kült film olarak adlandırılan altın harflerle adını yazdıran filmlerin sayısı artmış olsa da popüler kültürde gündemde değil. Burada klasik film seçkilerinden değişik olarak en fazlaca izlenen filmi seyretmek isteyenler için bu yazıyı hazırladık. Sonu büyük bir sual işaretiyle biten akıllara durgunluk veren filmlerin listesine bir göz atalım.

Sonu, kurgusu ve senaristliği ile gözlerinizi etkisi altında bırakacak filmlerimizin listesini sizlerle paylaşıyoruz. Beyaz perde severlerin yakından tanımış olduğu ve sizinle tanışmayı unutmayacakları filmlere hazır olun!

Tenet-Christopher Nolan

ilke

Oyuncuların tüm senaryoyu bir kerede okuyamadıkları ve fragmandan hiçbir şey anlayamadıkları bir film düşünün. Tenet’ten bahsediyoruz.2020 senesinde gösterime giren film, izleyenler için oldukça zor anlamış olur yaşadı. Nolan’ın yeşil ekranı sevmediğini ve tercih etmediğini bu filmle bir kez daha anladık. Filmin seyirciler tarafınca tam olarak beğenilmesi birazcık süre aldı ve fantastik ve bilimin şaşırtıcı karışımı maliyetliydi. Süre araları, ters komut dosyası bölümleri ve ters arsa ile ilkeBakmak kesinlikle sakin bir zihin gerektirir.

Kar Temizleyici – Bong Joon ho

Snowpiercer (Snowpiercer)
Snowpiercer (Snowpiercer)

Snowpiercer’ı film olarak bilmiyorsun. Netflix’te yayınlanmaya başlamış olan bir takım olarak hayatınıza girmiş olabilir. Fakat Snowpiercer 2013 senesinde beyaz perde sektörüne bomba benzer biçimde düşen filmlerden biri. Senaryo aslen tanıdık: Dünyanın sonu geldi ve hepimiz dizgesel bir halde yaşamaya başladı. Bu ütopik evrende insanoğlu sığınaklarda yada tarlalarda değil, trenlerde yaşıyor. Peki fakat lokomotiflerin yakıtı ve trenin işleyişi raylar üstünde yıldırım hızıyla iyi mi hareket ediyor? Filmin son sahnelerinde ortaya çıkan bu şok edici sırrı öğrenmek için Cenup Kore ve Çek Cumhuriyeti’nin ortak yapımı Snowpiercer’da zaman geçirin.

New York İllüzyonları (Synecdoche, New York) – Charlie Kaufman

New York İllüzyonları (Synecdoche, New York)
New York İllüzyonları (Synecdoche, New York)

2008 yılında yapılmış bu filmin yönetmeni ise beklenmedik senaryolara alışık olduğumuz Kaufman. Eski bir tiyatroyu ve kronik olarak melankolik bir Cade’i seyrettiğimiz bir filmimizde, Cade’i iliklerimize kadar hissediyoruz. Yaşamış olduğu dünyayı sonrasında kavrama çabası gerçeğe dönüşen Jade’in bu arınma durumuna şahit oluyoruz. Uyku mu gerçeklik mi sorusunu çoğunlukla hatırladığımız New York illüzyonları listemizde olması gerekenler içinde içeriyor.

Bulut Atlası – Lana Wachowski, Tom Tykwer, Lilly Wachowski

Bulut Atlası
Bulut Atlası

Altı değişik karakter iyi mi altı değişik yaşam yaşayıp aynı anda buluşabilir? Kelebek tesiri denen şeyi bu filmimizde fazlaca net bir halde görüyoruz. Bir takım teknikle seyirciye zor anlamış olur yaşatan bu filmi seyretmek için sükunet içinde ekrana dönün. Maddi sıkıntılarla bitmesi uzun devam eden bağımsız kategorinin en pahalı filmi Cloud Atlas’ı keyifle izleyeceksiniz.

Bulut Atlası’nın mühim oyuncularından Tom Hanks’in öteki filmlerini seyretmek isterseniz Tom Hanks Filmleri: Ödüllü yapımlar yazımızı seyredebilirsiniz.

Anıt (Memento) – Christopher Nolan

Bellek (hafıza)
Hafıza (bellek)

Bu yazıyı okuyan sinemaseverler Memento’yu listemizde görmezlerse bizlere kızacaklar. Hafızanızı geri kazanmaya çalışırken karınızın katilini aramıştınız. Mevzunun bunaltıcı ve çekici yapısını bu kadar kısa bir cümleyle özetleyebilsek de Memento listemizin olmazsa olmaz filmlerinden biri. Yönetmen bu filmimizde baş karakterle aynı anda vakası deneyimlemenizi istiyor. Bu yüzden bu ezici filme dikkat etmek için kendinizi zorlamanız gerekebilir.

Dövüş Kulübü – David Fincher

dövüş kulübü
dövüş kulübü

Hatırlatmak gerekirse, sonu büyük bir sual işaretiyle biten beyin yakan filmler listesine eklediğimiz bir film bu. Aynı şoku tekrardan yaşamak için, uzun efsaneleri seyretmek ve Battle Club’ın klasik yapımını övmek için filme gitmek için süre ayırabilirsiniz.

Ölüm Korkusu (Vertigo) – Alfred Hitchcock

Ölüm korkusu (vertigo)
Ölüm korkusu (vertigo)

Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna kitabını ne olursa olsun görmüşsünüzdür. Hikayeyi bilenler için aralarındaki ilişki anlam ifade etmeyen olmayacaktır. Hanım resme bakar, adam bakar. Tek fark, Vertigol hanımının aynı olmak ve onun benzer biçimde görünmek istemesidir. Yüksekten korkan kahramanımız, resimdeki kadının intihar ettiğini öğrenen taklitçinin intihar girişimini önleyecektir. Fakat iyi mi? Probleminin yanıtını bulmak için 1958 yılına dönüyoruz ve Vertigo’yu nostaljik görüntü kalitesiyle izliyoruz.

Yarının Sınırı – Doug Liman

yarının sınırı
yarının sınırı

Aktivite kategorisinde malum yaratıklarla savaşım senaristliği sadece bu kadar değişik olabilirdi. Kahramanımızın öldüğü güne dönen bilim kurgu ve aksiyonun bir arada olduğu film, gösterime girdiğinde büyük bir başarı elde etmişti. Bill’in kolay bir halkla ilişkiler görevlisi olarak değil, bir kahraman olarak verdiği mücadeleye daha yakından bakın.

Evimizdeki Düşman (Yetim) – Jajuma Collet-Serra

Evdeki Düşman (Yetim)
Evimizdeki Düşman (Yetim)

Tatlı tatlınızı benimseme telaşının beklenmedik bir halde bittiğini hayal edin. Kate ve John, doğmamış bebeklerinin ölmesiyle harap olurlar. Bir araya ulaştıktan sonra yapılacak ilk şey evlat edinmektir. Ailenin yeni bir üyesiyle tanışmak coşku verici ve coşku vericiyken, öykü beklenmedik bir halde devam ediyor. Beklenmedik bir sonu olan ve tarih yazan bu filmi seyretmek için acil edin.

Kimlik – James Bangold

Kimlik
Kimlik

Listemizin sonunda sürprizle biten bir film daha. Gerilim ve hareketin ortak bir sette buluşmuş olduğu filmin mevzusu oldukça güzel. Fırtınalı bir akşam, on şahıs rastgele tanışır ve bir motel onları bir arada meblağ. Her on kişiden biri katil ve tereddüt etmeden direkt yüzlerine bakıyorlar. Tüm tahminlerinizi ve yeteneklerinizi hazırlayın ve ekrana gidin ve başlat düğmesine basın.

Sonu büyük bir sual işaretiyle biten beyin yakan filmlerin sıralaması, izlediğiniz yada seyretmek için sıraya girdiğiniz filmleri ne olursa olsun içerecektir. Karanlıktan beri kameranın takıntı haline getirmiş olduğu görüntü, fotoğraf ve video üretimi artık ulaşılmaz bir teknoloji ile evriliyor. Filmlerle izlemeye çalıştığımız bu sektördeki emsalsiz yapımları hatırlamaktan keyif aldık.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir cevap yazın