CHP’nin altılı masaya ‘ittifak içi ittifak’ detayları ortaya çıktı!

CHP’nin 6’lı ‘federal ittifakının’ bilgileri ortaya çıktı! CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun 8 seçeneğin harcanacağını açıklaması siyasal lobi çalışmalarını alevlendirdi. Kılıçdaroğlu’nun bahsetmiş olduğu çalışmanın bilgileri ortaya çıkarken, CHP’nin ‘ittifak içinde ittifak’ senaryolarıyla altı kişilik masaya oturacağı öğrenildi. İşte seçim kanununda meydana getirilen değişikliğin peşinden Milletler Cemiyeti’nin yapmış olduğu seçenek…

CHP’nin 6’lı ‘federal ittifakının’ bilgileri ortaya çıktı!

AK Parti ve MHP’nin ortaklaşa hazırladığı seçim kanununda değişim yapılmasının peşinden karşıcılık göreve başlamış olacak. Altılı karşıcılık masasında üçüncü ittifak alternatifleriyle ilgili tartışmalar başlarken, Kılıçdaroğlu’nun 8 seçeneği denediklerini açıklaması siyasal lobiyi harekete geçirdi. Seçim Kanununda meydana getirilen değişikliklere gore hazırlanan 8 seçenekli çalışmanın bilgileri ortaya çıktı.

Cumhuriyet gazetesine gore; Seçim yasasında meydana getirilen değişikliklerin kendilerine tuzak kurduğuna inanan karşıcılık bloğu, Milletler Cemiyeti’nin bu hamlesine karşı harekete geçmeyi planlıyor.

4 Nisan’da Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın ev sahipliğinde gerçekleşen Dördüncü Liderlik Zirvesi’nin yaklaşmasıyla, altılı kadroların simülasyon ve formülasyon emekleri büyük seviyede tamamlandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gece bir tv programında ekibinin ve hocalarının değişik senaryolarda çalıştığını ve 6’lı masa için sekiz seçenekli işgücünü sunacaklarını söylemiş oldu. CHP’lilerin Kılıçdaroğlu’na sunmuş olduğu sekiz seçenekli çalışmanın bilgileri alındı.

İŞTE FIRSATLAR

Alınan bilgilere gore CHP ekibi ve eğitmenlerinin hazırladığı “bir aday sekiz seçenek” şöyleki:

1- Karşıcılık bloğundaki altı parti, İttifak’ın yapısına dahil edilecek ve tüm illerde CHP yada İYİ parti listelerinde yer alacak. Bu formülde tarafların il durumlarına gore o ildeki sıralamanın önceliği önceliklendirilmiştir. CHP ve İYİ Parti’nin çıkaracağı listelere DEVA, Demokrat, Gelecek ve Mutluluk partilerinden adaylar eklenecek.

2– Milletler Cemiyeti çerçevesi korunmakta ve 4+2 seçeneği uygulanmaktadır. CHP ve İYİ Parti bir blok; DEVA, Demokratik, Gelecek ve Mutluluk partileri iki ayrı sıralamada yapılacak seçimlerle ikinci blok olacak.

3- Milletler Cemiyeti yapısında 3+3 sistemi uygulanmaktadır. CHP, İYİ Parti ve Demokrat Parti bir blok oluştururken, DEVA, Gelecek ve Mutluluk partileri ikinci blokta içeriyor. İttifaklar, aralarından seçim yapabileceğiniz iki ayrı aşama oluşturur.

4- Milletler Cemiyeti, CHP ve İYİ partiden oluşan yapısını koruyacaktır. Alternatif olarak, değişik bir adla yeni bir ittifak oluşturulur. Yeni ittifakta DEVA, Demokrat, Gelecek ve Mutluluk partileri olacak. İki dernek illerde değişik listeler oluşturacak.

5– İllerde karşıcılık bloğundaki tüm partilerin oy kullanma olanakları incelenerek “karşılıklı geri çekilme sistemi” uygulanacak. Mesela, CHP yada İYİ Parti’nin temsilci seçemeyeceğinin kabul edilmiş olduğu bir ilde, daha çok temsilcinin parti yada bloğun üstünde yer alması muhtemeldir. Bu seçenekte tercih edilen taraf yada bloğa sıralamada öncelik verilir.

7- Milletler Cemiyeti’nde yer edinen AK Parti, MHP ve BBP’nin ayrı bir sıralama seçimi yapması halinde, ilk altı formül üstünden en yüksek yarar elde eden seçenek değerlendirilecek.

8 – Milletler Cemiyeti himayesinde yapılacak seçimlerde AK Parti, MHP ve BBP’nin tek sıralama ile çıkması halinde ilk altı formül masaya yatırılacak ve en fazlaca milletvekili çıkarma seçeneği üstünde durulacak.

“SEÇİM ÖRNEĞİ 2019”

CHP çalışmasında sunulan seçeneklere ek olarak, en mühim hususun “il temsilcisi sayısını yüksek düzeyde tutmak” olduğuna işaret ediliyor. Milletler Cemiyeti için en iyi senaryonun “6 Ortak Sıralama” olacağı öngörülse de, “6’lı bir ittifakın temsilci sayısının 300’e yaklaşabileceği” ve “ittifakın temsilci sayısının” olacağı tahmin ediliyor. ” Milletler Cemiyeti hala 240″.

Öte taraftan, tartışılan tüm senaryolarda HDP’nin çıkardığı temsilci sayısının 55 ile 70 içinde değiştiğini belirtiyorlar. CHP ve İYİ Parti’nin uygulamaya koyduğu “il dostu geri çekilme sistemi”nin “küçücük ve demokratik fedakarlık”ın öne çıkmış olduğu 2019 belediye seçimlerinde de benzer bir uygulamayla, “Milletler Cemiyeti kurulacak. Büyük Millet Meclisi’nde çoğunluğu elde edebilen ”Birliğe tek aday” Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı olabileceğini vurguluyorlar.

YORUMLAR

Bir cevap yazın