Çiğ Tüketilmesi Gereken 9 Besin

 • 9 pişmeden besin
  • Brokoli
  • Soğan
  • kara lahana
  • Şekerpancarı
  • Ananas
  • Domates
  • Acı biber
  • Yaban mersini
  • Sarımsak
 • Pişmeden besin ile ilgili videolar

9 pişmeden besin

Bazı yiyeceklerin pişerken bozulmuş olduğu eski çağlardan beri malum bir gerçek. Son yıllarda artan sıhhatli beslenme trendi ile beraber yeme ve tüketme şeklimiz giderek daha mühim hale geldi. Sebzeler var, pişince kaybolan meyveler var ve pişmeden yiyecek akımı giderek daha çok takipçi kazanıyor.

Pişirme esnasında gıdalar çoğu zaman besleyici özelliklerinden bazılarını kaybeder. Sebze ve meyveler vücuda lüzumlu vitamin ve mineralleri sağladıkları için dengeli ve sıhhatli herhangi bir rejimde lüzumlu bir gıda grubunu oluştururlar. Bununla beraber, bazı meyve ve sebzeler pişmeden yenildiğinde en iyi şekilde korunur.

Brokoli

9 yenilebilir gıda çiğ 624c90347455b

Brokoli, kanser, kalp hastalığı, iltihaplanma, depresyon ve öteki birçok ciddi sıhhat sorununu önlemeye destek olan bir fitokimyasal olan büyük oranda sülforafan ihtiva eder. Araştırmalar, brokoliyi pişirmek yerine yersek vücudumuzun sülforafanı daha süratli emdiğini gösteriyor. Mikrodalgada kızartma, kaynatma yada buharlı pişirme brokolinin sebzelerdeki C vitamini düzeylerini düşürdüğü bilinmektedir. Pişmeden brokoliyi sevmiyorsanız, buharda pişmesini deneyin. Bu pişirme yöntemi, gıdaları korumanın en iyi yoludur.

Soğan

9 yenilebilir gıda çiğ 624c90349f3d7

Bir flavonoid olan quercetin yardımıyla, soğanın kansere karşı savaşım de dahil olmak suretiyle bir takım sıhhat yararı vardır. Soğanları pişmeden yiyerek kanser önleyici özelliklerini en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Soğan pişirmek, kanser önleyici fitokimyasalların faydalarını azaltır.

Soğan, kardiyovasküler hastalıkları önleyebilecek maddeler ihtiva eder. Meydana getirilen araştırmalar, fırında pişen pişmeden soğanların 30 dakika içinde kalp sağlığı özelliklerini tamamen kaybettiğini göstermiştir.

kara lahana

9 yenilebilir gıda çiğ 624c9034d36b7

Turpgillerden bir sebze olan lahana, mukosinaz tarafınca başka bir hastalığa dönüştürülen glukozinolat adında olan bileşikler ihtiva eder. Bununla beraber, emek harcamalar, ısının mirosinazı deaktive ettiğini göstermiştir. Bundan dolayı pişmiş lahana, pişmeden lahanadan değişik özelliklere haizdir.

Şekerpancarı

9 yenilebilir gıda çiğ 624c90351c90d

Pancar, beş temel vitamin, kalsiyum, demir, potasyum ve protein dahil olmak suretiyle bir takım sıhhatli gıda açısından zengindir. Ek olarak yüksek oranda lif ve folik asit (B9 vitamini) ihtiva ederler. Sadece pişmiş pancar, folik asit ve öteki vitamin ve minerallerin %25’ini kaybeder. Salatalara renk katmak için rendeden geçirilmiş pancar ilave edin yada öteki pişmeden sebzeler yada narenciye ile pişmeden pancar salatası yapın.

Ananas

9 yenilebilir gıda çiğ 624c903551b1d

Araştırmalar, taze ananas suyunun kolon iltihabını ve kolon çevresindeki anormal doku büyümesini azaltmada pişmiş ananas suyundan daha etkili bulunduğunu gösteriyor. Araştırmacılar, farkı taze meyve suyunda daha yüksek bromelain seviyelerine bağladılar.

Domates

9 yenilebilir gıda çiğ 624c9035dfca7

Düşük kalorili domatesler mükemmel bir besindir şundan dolayı çoğunlukla sudan yapılırlar ve likopen ve vitaminler açısından zengindirler. C vitaminini yüksek tutmak için pişmeden biberle karıştırabilirsiniz. Domateslerdeki yüksek C vitamini ısı sebebiyle kaybolur.

Acı biber

9 yenilebilir gıda çiğ 624c9036456dd

Biber tozu bir yemeğe lezzet katmanın süratli ve kolay bir yoludur, sadece acı biberi pişmeden yiyecek en iyisidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalardan kabul edilen kırmızı biber, portakaldan neredeyse 3 kat daha çok C vitamini ile muhteşem bir C vitamini deposudur. Bununla beraber, ısı bu temel gıda maddesini yok eder.

Araştırmalar, biberin öteki biberlere nazaran daha çok antioksidan içerdiğini gösteriyor. Bundan dolayı kanser, diyabet, Alzheimer ve daha birçok hastalık riskini artıran oksidatif hasara karşı muhteşem bir rejimdir.

Yaban mersini

9 yenilebilir gıda çiğ 624c90367d90b

Flavonoidler adında olan kuvvetli antioksidanlar bakımından zengindirler. Ham tüketerek, tüm yararları elde edersiniz. Araştırmalar yaban mersini pişirmenin polifenol seviyelerini azalttığını gösteriyor.

Sarımsak

Çiğ tüketmeye değer 9 yiyecek 624c9036a53da

Soğan şeklinde sarımsak da kalp dostu maddeler ihtiva eder, sadece soğan şeklinde kardiyovasküler koruyucu özellikleri ısıdan etkilenir. Araştırmalar, sarımsağı 200 °C’de 6 dakika ısıtmanın kalbe zarar veren özelliklerini tamamen ortadan kaldırdığını göstermiştir. Araştırmalar ek olarak ısının sarımsaktaki alliinaz enzimini etkisiz hale getirebileceğini gösteriyor.

Sarımsağı 20 dakika kaynatmak antibakteriyel özelliklerini tamamen yok ederken, mikrodalga fırında 1 dakika pişirmek kanser önleyici özelliklerini %100 yok eder. Sarımsağı sıkmak ve ısıtmadan ilkin 10 dakika bekletmek, kanser önleyici tesirini kısmen geri getirebilir, sadece pişmiş sarımsak, pişmeden sarımsaktan yüzde 30 daha azca etkilidir.

Pişmeden tüketilmesi ihtiyaç duyulan gıdalar hakkında Videolarzvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir cevap yazın