Defekasyon Nedir? Defekasyon Alışkanlıkları Nedir?

Günümüzde insanların tıbbi mevzularda bilinçlenmesi önemlidir. Aslen hastalığın başlangıcı semptomlarla tahmin edilebilir ve erken teşhis ile büyük problemlerin önüne geçilebilir. Bu yaşam kurtaran bilgiler bir tek size değil, çevrenizdeki tıbbi zorluklarla karşı karşıya kalanlara da destek sağlar. Bu anlamda en yaygın tıbbi kavramlardan biri dışkılamadır. Peki dışkılama nedir? Dışkılama alışkanlıkları nedir? Gelin bu soruların cevaplarını beraber öğrenelim.

dışkılama nedir?

Dışkılama, dışkılama olarak da bilinir; Kalınca bağırsağın son kısmı olan rektum ve anüs yöntemiyle dışkının dışarı atılmasına denir. Dışkılama merkezi, koksiksin Lumba-Sacral bölgesinde bulunur.

Düzgüsel şartlar altında dışkılama süreci başlayana kadar rektum boştur. Sadece bunun sebebi, anüsün ortalama 20 santimetre üstünde, sigmoid kolon ile rektumun birleştiği yerde bir sfinkterin bulunmasıdır. Sadece kitle hareketi sigmoid kolonu rektuma ittiğinde dışkılama süreci adım atar.

Dışkılama bir reflekstir ve günde ortalama 150 gr dışkı atılır. Vücuttan atılan bu dışkı miktarı 100 gram su ve 50 gram katıdır.

Son olarak, dışkılamanın kapsadığı başka maddeler de vardır. Bu öğelere en iyi örnekler:

 • Azot
 • Safra Pigmenti
 • Sindirilemeyen gıdalar (selüloz)

Düzgüsel Dışkılama Süreci

Düzgüsel dışkılama çoğu zaman ağrısızdır.

Dışkılama adım adım bir süreç olarak devam eder: Bir kişinin dışkılama sürecinde aşağıdakiler meydana gelir:

 • Dışkılama süreci, dışkının sigmoid kolondan rektuma hareketi ile adım atar.
 • Fekal kitle rektuma ulaştığında rektumun duvarını gerer ve rektum içindeki basıncı uyarır.
 • Gelen uyaranlar kolon ve rektumda kitle hareketlerine niçin olur. Bu sayede dışkının anüs içine itilmesini sağlarlar.
 • Kitle hareketi anüse yaklaşır ve iç anal sfinkterin gevşemesine niçin olur.
 • Bu sırada dış anal sfinkterde gevşeme var ise dışkılama meydana gelir.

Tahliye esnasında birçok destek kas grubu bu sürece dahil olur. Karın kaslarının ve diyaframın daralması karın boşluğundaki basıncın ortalama beş kat artmasına niçin olur. Karında artan tazyik, dışkıyı geçmeyi kolaylaştırır. Bu tekniğe “valsalva manevrası” denir.

Dışkılama süreci çoğu zaman ağrısızdır. Birçok insan günde bir kez dışkılar fakat bu bireysel farklılıklara gore değişebilir. Bireysel farklılıklara bağlı olarak bu değişimler günde 2-3 kez yada haftada 2-3 kez olabilir.

dışkılama alışkanlıkları

Bir çok insanda; frekans, vakit, konum ve konum değişebilir. dışkılama alışkanlıkları var. Bu alışkanlıklar aşağıdaki özelliklere gore değişim izah edebilir:

 • Kültürel farklılıklar
 • dini inançlar
 • Bireysel ilişkiler

Bu mevcut insan alışkanlıklarından herhangi birinde bir farklılık var ise, olağan dışkılama düzeni bozulabilir. Tertipli dışkılama alışkanlığı kazanabilmek için kişinin günün en uygun saatini belirlemesi gerekir. Bu, mesela yatmadan ilkin yada yemekten sonrasında herhangi bir zamanda olabilir.

Bireylerin beslenme alışkanlıkları dışkılama alışkanlıklarını etkileyen en mühim faktörlerden biridir. Lifli gıdalar dışkı hacmini arttırır ve dışkılama refleksini uyarır. Ek olarak, pişmemiş meyveler, buğday ve kabuklu deniz ürünleri şeklinde lif oranı yüksek gıdalar dışkıyı yumuşatır ve gıdaların bağırsaklardan geçme hızını artırır. Böylece dışkılama daha süratli ve daha kolay gerçekleşir.

dışkılama pozisyonları

dışkılama pozisyonları
Bir erişkin günde ortalama 150 gram dışkı atar.

Bireylerin dışkılama mevzusunda da değişik alışkanlıkları olabilir. Çömelme pozisyonu, fizyolojik olarak dışkılamanın meydana gelmesi için en verimli pozisyondur. Çağıl tuvaletlerin dışkılamayı kolaylaştıran bir ekip avantajları vardır:

 • Bireysel olarak öne eğilin
 • Karın içi tazyik kullanımı
 • Kalça kaslarının daralması

Yatakta olan kişiler, dışkılama esnasında kullanılan kasların kasılması olası olmadığı için idrar yapmakta güçlük çekerler. Tıbben negatif bir durum yoksa dışkılama esnasında kişilere oturarak destek olunabilir.

Dışkılamayı etkileyen faktörler

Bağırsaktan dışkı geçişini hızlandırmak, kalınca bağırsaktan emilen su miktarını azaltır. Bu sayede dışkı yumuşak kalır ve dışkılamanın zorluk çekmeden gerçekleşmesini sağlar. Günde ortalama 2000 ml sıvı tüketimi de dışkıyı yumuşatmaya destek sağlar.

Bir şahıs geçmişte eylemde bulunduysa ve bağırsak işlevini sürdürmek için yardım aldıysa, bunu halletmeye devam etmelidir. Onlara; Örnekler içinde kahvaltıdan ilkin bir bardak ılık su içmek yada gece yatmadan ilkin erik kompostosu tüketmek sayılabilir. Yataktan kalkarken ılık su içmek, dışkılama dürtüsünü tetikleyen gastrokolik refleksi uyarmaya destek sağlar.

Koku, ses ve görünüm şeklinde faktörler, tuvaletlerin genel kullanımı yada sürgülü kapı kullanımı mevzusunda bireysel bir endişeye niçin olabilir. Kaygı, utanç şeklinde durumlar dışkılama refleksini baskılar. Dışkılama refleksinin baskılanması kabızlığa neden olur.

Dışkılamada güçlük çekiyorsanız kabızlığa ne iyi gelir? Makaleyi görebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın