Devre Kesicinizin Patlamasına Neden Olan Nedir?

Dönem Kesiciler, bizi elektrik çarpması risklerine ve evlerimizi yangın ve elektrik arızalarından kaynaklanabilecek öteki tür hasarlara karşı korumak için tasarlanmış elektrik bileşenleridir. Elektrik panonuzdaki her bir dönem kesici, çoğu zaman bir yada daha çok ilgili devreyi aşırı yük, kısa dönem ve toprak kaçağına karşı korur.

Bir dönem kesicinin patlamasına (yada daha yaygın olarak açma olarak bilinir) neyin niçin bulunduğunu idrak etmek için ilkin bir devrenin ne işe yaradığını ve aşırı yük, kısa dönem ve toprak kaçağı terimlerinin ne anlama geldiğini anlamamız gerekir.

Devreler Nedir?

Evlerimizdeki elektrik tesisatları, devreler olarak malum elektriksel olarak ayrılmış bölümlere ayrılmıştır. Her dönem, fazlaca iyi tanımlanmış ve belirli bir gruptaki ekipmanlara elektrik sağlar. Tüm aydınlatma armatürleri ve ışık anahtarları, aydınlatma devresi olarak malum tek bir devrede bulunur. Klimalar, ısıtma ve havalandırma ekipmanları, HVAC devresi olarak malum başka bir devrede gruplandırılmıştır. Ve son olarak, priz çıkışları, güç devresi olarak malum bir dönem üstünde gruplandırılmıştır.

Her dönem, yalnızca üretici tarafınca belirtilen maksimum elektrik akımını taşımak suretiyle tasarlanmış kablolar, anahtarlar, bağlantılar ve öteki elektrikli ekipmanlardan oluşur. Bu maksimum kıymeti aşan akıma maruz kaldığında, elektrikli bileşen bozulabilir, eriyebilir yada alev alabilir. Akan elektrik akımı dönem bileşenlerinin kaldırabileceği maksimum kapasiteyi aştığında elektrik kaynağının bağlantısını keserek bunun olmamasını sağlamak için dönem kesiciler tanıtıldı.

Aşırı Yüklenmiş Devreler – Bir Dönem Kesicinin Açılmasının Ana Sebebi

Tüm prizlerde evinizin etrafına bir göz atın. Her bir priz çıkışına kaç aygıt takılı? Muhtemelen devrenin tasarlandığından daha fazlasına sahipsiniz. Artan elektrikli ve elektronik aygıt kullanımımız her geçen gün elektrik tesisatlarımıza daha çok baskı yapıyor – kimi zaman kullandığımız elektrik miktarının aşırı ısınmadan yada hasar görmeden devrenin bizlere güvenle verebileceği miktarı aştığı noktaya kadar. Bu meydana vardığında, panonuzdaki dönem kesici devreyi elektrik kaynağından ayıracaktır.

Kısa Devreler – İşler Hakikaten Ters Gittiğinde

İster yeni mükemmel çiçek kutusu için bahçeyi kazıyor olun, ister o güzel aile resmini koymak için duvara bir delik açıyor olun, evde her değişim yaptığınızda, duvarların arkasına gizlenmiş elektrik kablolarına zarar verme riskiyle karşı karşıya kalırsınız yada toprakta. Bir kabloda bir delik açtığınızda yada bir kürekle kestiğinizde, kablodaki tek tek teller içinde direkt temas oluşur. Bu kısa dönem olarak bilinir. Elektrik kabloları, bu şekilde bir kısa dönem durumunda akan akıma dayanacak şekilde tasarlanmamıştır. Bu şeklinde durumlarda dönem kesicideki kısa dönem koruma mekanizması, kablonun erimemesi yada alev almaması için elektrik beslemesini keser.

Toprak Kaçak Akımları

Kimi zaman toprak arıza akımı yada artık akım olarak malum bu, elektrik tesisatından toprağa yada evin öteki iletken malzemelerine akan elektriktir. Elektrik sistemleri, tesisatın canlı iletkenleri içinde akım geçirecek şekilde tasarlanmıştır. Su ısıtıcılar, buzdolapları ve çamaşır makineleri şeklinde cihazlar arızalandığında, metal parçalarından vücudunuza ve yere doğru akım akmasına izin verebilirler. Bu, toprak kaçağı olarak malum tehlikeli bir durumdur. Kaçak Akım Cihazları yada Topraklama Arızası Akım Kesicileri olarak malum belirli tip dönem kesiciler, sizi elektrik çarpmasından korumak için bu akımın toprağa aktığını algıladıklarında devreye girer.

Özetle, dönem kesicilerin tetiklenmesinin yalnızca 3 fazlaca rahat sebebi vardır:

1.) Bir dönem aşırı yüklenmiştir, şu demek oluyor ki devrenin hakkaten barındırabileceğinden daha çok aygıt ona bağlı.

2.) Kısa dönem mevcut. Bir aşırı yükten daha azca ihtimaller içinde olmakla beraber, bir kablo yada durağan(durgun) kablolamanın başka bir parçası hasar görebilir. Bu arızayı onarmak ve evinizi yeniden güvenli hale getirmek için nitelikli bir elektrikçiye ihtiyacınız olacak.

3.) Bir aygıt, toprak kaçak akımının akmasına niçin oluyor. Tüm senaryolar içinde, bu en ihtimaller içinde nedendir. Cihazlar daima arızalanır ve netice, devamlı açma meydana getiren bir dönem kesicidir.

Dönem kesiciniz açmaya devam ederse ne yapmalısınız?

Sebebin ne işe yaradığını öğrenmenize destek olması için mahalli elektrikçinize başvurun. Perth, Batı Avustralya’dan iseniz, bir Perth elektrikçisi yada Perth elektrik müteahhitlerinden biriyle iletişime geçin.

YORUMLAR

Bir cevap yazın