DÖF nedir? – İçerik Haber

Önleyici etkinlik: Potansiyel bir uygunsuzluğun yada öteki potansiyel olarak istenmeyen bir durumun nedenini ortadan kaldırmak için meydana gelen bir eyleme verilen isim. Oluşmasını önlemek için önleyici tedbirler alınır, tekrarını önlemek için düzeltici tedbirler alınır.

Düzeltici etkinlik: Tespit edilen uygunsuzluğun yada öteki istenmeyen durumun nedenini ele almak için meydana gelen faaliyete verilen isim.

Düzeltici ve önleyici tedbirler ISO 9001, OHSAS 18001 şeklinde Kalite Yönetim Sistemlerinin mühim yapı taşlarıdır.

Döf’ü kim açabilir?

Uygunsuzlukların/potansiyel uygunsuzlukların tespiti tüm çalışanlar tarafınca yapılabilir. Bir uygunsuzluk tespit eden çalışanlar, FR-45 Düzeltici ve Önleyici Etkinlik (CPA) Formunu doldurmalıdır.

Döf hangi mevzularda açılıyor?

Rutin muayene, denetim ve testlerin sonuçlarında bulunan tutarsızlıklar. Kalite kayıtlarının, süreçlerin ve operasyonların gözden geçirilmesi esnasında belirlenen sistem tutarsızlıkları yada potansiyel tutarsızlıklar. İç, dış ve alan kişi denetimleri esnasında tespit edilen tutarsızlıklar.

Döf ne yazıyor?

Dof, fotoğrafçılıkta kullanılan bir terimdir. df; Bir nesnenin, kişinin yada fotoğrafı çekilen öznenin önünde ve arkasında oluşan odak alanına verilen ad.

YORUMLAR

Bir cevap yazın