Egzama Neden Olur? Layman’ın Terimlerinde Bilmeniz Gereken Her Şey

Dünya genelinde birçok insan egzama isminde olan cilt rahatsızlığından muzdariptir. Egzama alevlenmelerinin sebepleri çoğu zaman yanlış anlaşılır, bu da bir çok egzama hastasının durumlarını etkili bir halde iyi mi yöneteceklerini bilmediği anlamına gelir. Alevlenmelere yol açan olağan suçluların hangi faktörler bulunduğunu ve ek olarak tüm süreçte bağışıklık sisteminin hangi görevi oynadığını bilmek oldukça önemlidir. Burada, durumunuz hakkında daha derin bir anlayış sağlamak ve netice olarak onu daha iyi yönetmek için egzama ile ilgili bazı temel gerçekleri keşfedeceksiniz.

Bağışıklık Sisteminin Görevi

Egzamanın tedavisinin olmamasının sebebi, kati sebebinin bilinmemesidir. Sadece malum, tezahür ettiğinde vücutta ne olduğudur ve bu, bağışıklık sisteminizle ilgili her şeye haizdir. Çevrenizde, bağışıklık sisteminizin aşırı tepki verdiği bazı şeyler vardır ve bu tepki, egzamanın tipik semptomlarını ortaya çıkaran şeydir: şiddetli kaşıntı, kızarıklık, şişme ve döküntü ve ağlayan lezyonların oluşumu. Egzamanızı denetim altına almak için tetikleyici faktörlerin neler bulunduğunu bilmeniz gerekir. Egzamanın tetikleyici faktörleri kabaca dört gruba ayrılabilir: kontakt dermatit, atopik dermatit, stres ve iklim.

Kontakt dermatit

Adından da anlaşılacağı şeklinde, bu tip dermatit, belirli bir madde ile cilt arasındaki fizyolojik temastan doğar. “Dermatit” kelimesi, derinin iltihaplanması anlamına gelir (derma=cilt, titis=irin). Bu yüzden kontakt dermatit terimi, belirli bir maddeyle temasın bir sonucu olarak dermatit anlamına gelir. Temas yapıldıktan derhal sonrasında alerjik bir tepki meydana gelir ve bu tipik olarak bir egzama alevlenmesine niçin olur. Cildi tahriş eden maddelerin bir çok çoğu zaman sabunlar, deterjanlar, parfümler, deodorantlar, kozmetikler, hayvan kılı vb. şeklinde yaygın ev ürünleridir. Kaşındıran ve kabaca dokunmuş kumaşlar da egzamayı tetikleyebilir.

Atopik dermatit

Alerjiniz olan bir şeye maruz kaldıktan derhal sonrasında alerjik tepki gösterdiğinizde alerjiler atopik olarak tanımlanır. Bu alerji türü çoğu zaman belirli gıdalara, toza, polen, hayvan tüyü, küf vs.’ye karşıdır. Bunlardan birine alerjik tepki gösterdiğiniz süre, bağışıklık sisteminiz aşırı tepki verir ve egzamanın tüm belirgin semptomlarının ortaya çıkmasına niçin olur; lezyonların yoğun kaşıntı, kızarıklık ve şişmesi.

İklim

Bir çok egzama hastası için kuru cilt bir numaralı düşmandır. Oldukca kuru ve soğuk havalarda, bilhassa kış aylarında cilt kurur ve alevlenmelere niçin olur. Ansızın meydana gelen hava değişimleri de egzamaya niçin olabilir.

Stres

Bu, egzamanın en büyük sebeplerinden biri ve egzamanın devam etmesi ve şiddetlenmesidir. Hiddet, hayal kırıklığı, kaygı; bunlar egzamaya yol açan ve şiddetlendiren duygulardır. Naturel çözüm, hayatınızdaki stres faktörlerini belirlemek ve ortadan kaldırmak (yada en azından denetim altına almak) olacaktır.

Doğrusu özetlemek gerekirse, bunlar egzamanın ana nedenleridir. Kendi tetikleyici faktörlerinizin kaynaklarını belirlemenize destek olmak için kabaca yukarıdaki dört gruba ayrılırlar. Egzama tetikleyicilerinin kişiden kişiye farklılık gösterdiğini unutmamak önemlidir, bundan dolayı egzamanızı etkili bir halde denetlemek için tetikleyicilerinizin ne işe yaradığını bilmeniz ve bu tarz şeyleri buna gore yönetmeniz gerekir. Bu mevzu oldukça daha detaylı bir şekilde tartışılabilir, sadece bu yazı sizi egzamanızı başarı göstermiş bir halde yönetmek için lüzumlu temel bilgilerle donatmalıdır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın