Ergenlik Döneminde Hamileliğe Ne Sebep Olur?

Buluğluk çağındaki hamilelik, günümüz dünyasının en mühim ve kaygı verici problemlerinden biridir. Genç hamileliği olarak da adlandırılan bir genç hamilelik, bir kız, ülkenin yasalarında belirtildiği benzer biçimde, büyük yada erişkin olmadan ilkin anneliğe ulaştığında ortaya çıkar.

Genç gebeliklerin niçin ortaya çıkmış olduğu birçok nedene bağlıdır. Pek fazlaca etnik grup ve cemiyet aslen delikanlı zamanlarında olan gebelikleri kutlar, şu sebeple bunlar kızın doğurgan olduğuna ve çocuk doğurabileceğine dair kafi kanıt sunar. Sadece bir çok gelişmiş ülkede, bu tür gebelikler toplumsal bir damga olarak görülüyor.

Bir gencin hamile kalmasına başkalarının tepkisi ne olursa olsun, bu vaka çoğu zaman hem anne hem de ilgili çocuk için tehlikelidir. Genç çoğu zaman savunmasızdır ve bir tek bir hanıma dönüşmektedir. Genç annenin vücudu hala kırılgandır ve üreme sistemi muntazam çalışmaya yeni adım atmıştır. Bu aşamada, bir evladı doğurmak ve doğurmak onun için hem zihinsel hem de fizyolojik olarak stresli olabilir.

Niçin genç gebelikler oluşur?

Günümüzde genç gebeliklerin birçok sebebi vardır. Bazı toplumlarda yaygın bir kültür olmakla beraber, gebeliklerin bir çok aşağıdaki nedenlerden dolayı gerçekleşmektedir:

Azgın hormonların sonucu!

Bir çok genç, erken buluğluk döneminde ani ve şimdiye kadar bilinmeyen duygu ve hisler yaşar. Bununla birlikte belirlenmiş normlara karşı organik bir isyan duygusu hissederler. Tüm bunlar, ani bir özgürlük ve cinsellik duygusuyla birleştiğinde, birçoğunun cinsel ifadeler ve deneyimler yöntemiyle duygularını açığa vurmasıyla sonuçlanır. Doğal ki, bir çok ülke okullarda cinsel eğitime ehemmiyet veriyor, sadece gene de bazı gençler kendilerini istenmeyen gebeliklere yol açabilecek güvenli olmayan sekse dahil ediyor. Bu, şu anda genç gebeliklerin en dirimsel sebeplerinden biridir.

Akran grubundan gelen baskı

Birçok genç, akran baskısı sebebiyle erken cinsel davranışlarda bulunur. Büyük seviyede rastgele toplumlarda yetişen gençler, birazcık daha geleneksel kurulumlarda ötekilerden fazlaca daha erken çıkma eğilimindedir. Bunun sebebi, dost çevreleri tarafınca ‘hip’ ve ‘kabul edilme’ ihtiyacı duymalarıdır. Bunu başarabilmelerinin tek yolu, bir adam ya da kız arkadaşa haiz olmak ya da en azından sık sık flört etmek ve cinsel ilişkiye girmektir. Bu tür döküntü davranışları istenmeyen gebeliklere yol açabilir.

Kontraseptif başarısızlık

Bu, bugün genç gebeliklerin bir başka fazlaca temel nedenidir. Piyasada kolayca bulunabilen birçok doğum denetim hapı ve acil doğum denetim hapı türü ve markası olmasına karşın, bunlar asla tam güvenlik garantisi değildir. Ne vakit harekete geçmek isteyebileceğini yalnızca Tabiat Ana bilir, bundan dolayı hiçbir doğum denetim yöntemi tamamen kusursuz olmayacaktır! Kimi zaman, bir doğum denetim yönteminin iyi mi doğru şekilde kullanılacağını bilmemek, istenmeyen genç gebeliklere yol açabilir.

Çözüm

Çocuğunuzu rastgele davranışların neticeleri hakkında eğitmek ve ona şefkatli, dengeli bir ev ortamı vermek, gelecekte istenmeyen genç gebeliklerin önüne geçmek için hakikaten uzun bir yol kat edebilir. Bu, hem okul hem de hükümet tarafınca atılan sert adımlarla beraber, bu probleminin tomurcuklanmasına kesinlikle destek olacaktır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın