Evre IV Akciğer Kanserinin Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Prognozu

Akciğer kanserine ne sebep olur ve niçin?

Akciğer kanserinin en yaygın sebebi (ufak hücreli [SCLC] ve ufak hücreli olmayan [NSCLC]) sigara içmektir (SCLC ve NSCLC) – eylemsiz (ikinci el) duman dahil. Bununla beraber, öteki nedenler şunları içerebilir:

  • Zararı olan dumanları solumak (radon şeklinde gazlar).
  • Emek harcama ortamları (asbest fabrikaları, halı fabrikaları, havai fişek endüstrileri vb.).

Akciğer kanserinin başlamasının temel sebebi, akciğerlerin vücuttaki öteki organlardan daha çok dış ortama en fazla maruz kalan organlardan biri olmasıdır.

Evre IV akciğer kanserinin emareleri nedir?

Erken akciğer kanseri semptomları bir çok hasta için çoğu zaman belirgin değildir; sadece, ortaya çıktıkça – sonraki aşama emareleri aşağıdakileri içerebilir:

  • Kollarda, sırtta, kalçalarda ve omuzlarda ağrılar (metastaz gösteren) [the spread] hastalık).
  • Kalıcı öksürükler ([smoker’s cough] çoğu zaman kan tükürebilir – hemoptizi yada hemoptizi olarak bilinir).
  • Yutma sorunları – yiyecek borusunun istilasından oluşur (boğazda ses kısıklığı).
  • Tekrarlayan pnömoni yada bronşit.
  • Vücudun nöbetleri ve zayıflığı [weakness often caused by weight-loss).
  • Shortness of breath and wheezing (often with a slight burning sensation being felt in the trachea [wind pipe] ve göğüs bölgesi.
  • Beynin istilasını (beyin tümörü) gösteren görme sorunları ve baş ağrıları (hafifçe zonklama).
  • Karaciğer istilası (sarılık) sebebiyle cildin sararması.

Evre IV akciğer kanseri için hangi tedavi mevcuttur?

Akciğer kanseri çoğu zaman geç bir aşamaya kadar teşhis edilmediğinden, seçenekler çoğu zaman daha çok metastazı önlemeye çalışmak ve bir hastaya daha uzun bir prognoz (yaşam beklentisi) vermeye çalışmakla sınırlıdır.

Bununla beraber, kemoterapi (hastanın prognozunu uzatmak için) çoğu zaman tercih edilen tedavidir – bundan dolayı kanser metastazının vücutta oldukca fazla organı etkilemiş olması sebebiyle cerrahi tedaviler oldukca azca kullanılır (vücudun oldukca fazla ve bir hastanın ondan sonra hayatta kalması için).

Işınım tedavileri ve klinik tecrübe etme tedavileri şeklinde öteki palyatif tedaviler (tamamlayıcı) da düşünülebilir. [usually a combination of drugs and new treatments]).

Evre IV akciğer kanseri için prognoz nedir?

Ne yazık ki, evre IV akciğer kanserinin prognozu en hafifçe tabirle kötüdür (geç evre bulgu sebebiyle). Bir çok durumda, KHDAK için yalnız %10 5 senelik sağkalım oranı olduğu ve medyan sağkalım oranı olduğu tahmin edilmektedir. [when 50% of patients are still alive, and 50% have passed away] yalnız ortalama 8 aylık. Bu ek olarak SCLC ile ortalama %5 5 senelik bir sağkalım oranına ve tedavi edilmediğinde yalnız birkaç aya düşer.

Bununla beraber, etkili faktörler şunları içerebilir: yaş, sıhhat, tedavi seçimi ve hastanın bu tedaviye yanıtı ve tümörün spesifik özellikleri. Ek olarak bazı kanser hastalarının her şeye karşın öbürlerinden daha uzun süre hayatta kaldıkları bilinmektedir (esas olarak vücudun tedaviye daha yatkın olması sebebiyle).

YORUMLAR

Bir cevap yazın