Factom (FCT): Merkezi Olmayan Veri Bütünlüğü

factom fct merkezi olmayan veri bütünlüğü 624d0fd0e292d

Bu yazımızda FCT coin nedir, Factom (FCT) kripto para nedir ve FCT coin iyi mi alınır sorularına yanıt vermeye çalıştık. İşte FCT madeni paranın bilgileri ve geleceği…

Factom, birçok işletme ve kurum için etkili bir vasıta seti olan eski sistem entegrasyonu ile blok zinciri tabanlı veri depolama sağlar.

Factom (FCT) madeni para nedir?

Factom, değiştirilemez ve bağımsız olarak doğrulanabilir bir veri depolama kaydını sürdürmek için tasarlanmış kurumsal derslik bir veri bütünlüğü protokolüdür. Protokol, yüksek düzeyde, Factom’un iki karakterli ekonomik sistemi tarafınca kolaylaştırılan bir model olan kripto para birimlerinin kullanımından kaçınmak isteyen eski kurumlara blok zinciri tabanlı veri güvenliği çözümleri sağlamayı amaçlıyor.

Factom Protokolü ve Kurumsal Blok Zincirinin Kabulü

Factom, yeni dönemin kayıt sistemlerini değiştirilemez ve bağımsız olarak doğrulanabilir bir duruma getirmeye destek olan bir veri bütünlüğü protokolüdür. Bu blok zinciri tabanlı veri kayıtları, kişisel detayları üçüncü taraflara dış kaynak sağlamayı yada ifşa etmeyi gereksiz kılar. Factom bilhassa, büyük oranda bilgiyi tertipli bir halde depolaması ve iletmesi ihtiyaç duyulan emlak, hukuk ve refah benzer biçimde yüksek trafikli segmentlerde kurumsal blok zincirini uygulamaya iş koşturmacasındadır. Factom’u kullanmaya adım atmak için işletmelerin Factom protokolünde kendi veri zincirlerini oluşturmaları ve zincire veri yazmaya başlamaları yeterlidir.

Factom protokolünün ilk gelişimi, 2014 senesinde ilk madeni para arzı (ICO) ile başladı ve kısa bir süre sonrasında 2018’de tamamen merkezi olmayan, halka açık bir sürüme geçti. Bu yüzden, büyük oranda veriyi barındıracak şekilde oluşturulmamışlardır.

factom fct merkezi olmayan veri bütünlüğü 624d0fd1c777b

Factom Blockchain’in teknik yapısı

Factom protokolünün mimarisi, birleştirici bir dizin katmanına haiz bir blok zinciri ile birbirine bağlanan bir takım blok zincirinden oluşur. Bu, kullananların, içindeki verilerin kendi benzersiz veri zincirlerinde depolanacağını bilerek, direkt daha geniş ağa bağlanırken belirli uygulamalar oluşturmasına olanak tanır. Gelişmiş yerleşim araçlarıyla, Factom’da depolanan bilgiler hızla erişilebilir olacak şekilde tasarlanmıştır ve kullananların uygulamalarını çalıştırmak için tüm Factom blok zincirinin yalnızca minik bir bölümünü senkronize etmeleri yeterlidir.

Neredeyse her veri her girişte bulunabilir. Bilgiler, güvenlik nedenleriyle kriptografik olarak şifrelenir ve arkasından Factom blok zincirindeki her insanın kullanımına sunulur. Bu formda veriler hususi olabilir ve bağımsız olarak doğrulanabilir. Ek güvenlik için, mevcut Factom bloğunun merkle kökü de Bitcoin ve Ethereum blok zincirlerine yayılır yada “bağlanır”. Bu önlemi kullanarak, yepyeni Factom blok zincirini Bitcoin ve Ethereum blok zincirlerinin hash girişleriyle karşılaştırırken Factom protokol verilerinin değişmediği gösterilebilir.

Factom, merkezi olmayan, açık kaynaklı bir blok zinciri kayıt ağı olarak çalışır; bu, yetkisiz olduğu ve her insanın ana Factom blok zincirinde girişleri okuyabileceği, giriş gönderebileceği yada hususi bir veri zinciri oluşturabileceği anlamına gelir. Her 10 dakikada bir, konsensüs durumu, Bitcoin ve Ethereum blok zincirlerindeki Factom ağına kaydedilir.

Factom Blockchain’i Yönetme

Factom, uygunluğu performans ve topluluk durumuna bakılırsa belirlenen, merkezi olmayan bir yan kuruluşlar ağı tarafınca yönetilmektedir. Factom blok zincirini oluşturan düğümler, yetkili düğüm operatörleri (ANO’lar) olmayı talep eden belirlenmiş bir Factom komitesi tarafınca seçilen kişiler yada kuruluşlar tarafınca işletilir. “Denetim sunucuları”, teknik bir arıza durumunda federe sunuculara alternatif olarak hareket eder.

Kişisel zincirleri yönetme sorumlulukları, adaleti ve ademi merkeziyetçiliği korumak için federe sunucular içinde değiştirilecektir. Factom Protokolünde, Factom Protokolünün dizgesel işleyişinden görevli kuruluşlar olan BM’ler, kripto para sahipleri ve topluluk tarafınca seçilen rehberler oy kullanma hakkına haizdir.

Hizmet olarak blok zinciri için Factom şifreleme modeli

Factom protokolü, iki işaretli bir para basma ve ateşleme sistemi kullanır. FCT’nin kripto para birimi sınırsız bir arza haizdir, diğeri kripto para birimleri vasıtasıyla yurtdışında alınıp satılabilir ve Factom’un ağ düğümleri ağdaki yeni blokları işlemek ve sistemi çalıştırmak için ödüllendirilir. Factom blok zincirine yeni girişler yazarak dahili süreçlere erişirken, kullanıcılar “giriş kredisi” (EC) adında olan ikinci bir kripto para birimine güvenmelidir. Referans olarak, EC, kullananların averaj bir kilobayt veri yazmasına izin verir.

EC elde etmek için, kullananların ilkin FCT kriptografik cihazları satın almaları gerekir, bunlar hemen sonra belirli bir oranda EC ile takas edilebilir. Durağan(durgun) oranlı, devredilemez EC kripto para birimi, şirketlerin, hükümetlerin ve öteki kurumların, birçok kripto para biriminin oynaklığına direkt maruz kalmayı azaltarak Factom’un blok zinciri kayıt yönetimi çözümünün yararlarından yararlanmalarını sağlamak için tasarlanmıştır. Daha geniş kripto para piyasasıyla bilhassa minimum etkileşim arayanlar için bazı BM’ler, EC’yi direkt fiat para biriminde satın alma seçeneği sunuyor. Kullanıcılar ek olarak, blok zincirine kullanıcı bilgilerini sağlamakla ilgilenebilecek Hizmet Olarak Factom Blockchain (BaaS) sağlayıcılarının yardımını da alabilirler.

Factom blok zincirine girme maliyetini düşük ve öngörülebilir tutmak için, FCT jetonu ile EC orta jetonu arasındaki dönüşüm oranı 0,001 $ olarak ayarlanmıştır – bu oran yalnızca Factom’un kriptoplatform yönetim süreçleri kullanılarak ayarlanabilir.

factom fct merkezi olmayan veri bütünlüğü 624d0fd278c58

Factom (FCT) Coin İncelemesi ve Gelecek 2022

Factom, kripto para birimini işlemek yada kendi altyapısını oluşturmak zorunda kalmadan blok zincirinin saydam, halka açık veri güvenliğinden yararlanmak isteyen eski kurumlara, işletmelere ve hükümetlere hitap eden bir platformdur. Factom’un rakipleri içinde Hyperledger, Tendermint, Arweave ve Ontology yer ediniyor. Ağ kesinlikle bir blok zinciri veri ambarı, Hizmet Olarak Blok Zinciri ve bir kurumsal blok zinciri tatbik eden tek proje değil. Bununla beraber, ölçeklenebilir blok zinciri mimarisi ve statik uygun maliyetli modeli ile Factom, eski veri depolama sistemlerinden daha kolay bakımı, senkronize edilmesi ve uygulanması daha kolay olan değişmez bir denetim izi arayan daha çok kurum için çekici bir seçim bulunduğunu kanıtlıyor.

.

YORUMLAR

Bir cevap yazın