Fitre yurt dışında ne kadar? Almanya, Hollanda vatandaşları için fitre kaç euro? Diyanet açıkladı

Yurtdışında fit olmak ne kadar?  Alman ve Hollanda vatandaşları için filtre ücreti ne kadar?  Diyan'ı duyurdu

2022 yılı, Ramazan’ın derhal arkasından durumunu ödemek isteyen vatandaşların en oldukca merak etmiş olduğu sual oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı, 2022 yılı için filtre tutarını 40 TL olarak belirlerken, yurt haricinde yaşayan vatandaşlar için ne kadar ödeyeceklerini araştırmaya başladı.

Yurtdışında fit olmak ne kadar?

Almanya, Hollanda ve ülke şeklinde Avrupa ülkelerindeki Müslümanlar da verilecek fitre miktarını merak ediyor. Diyanet, her yıl için belirlenen fitre miktarının ne olursa olsun ödenmesi gerekmediğini, belirlenen miktarın bir alt sınırı bulunduğunu ve bu sınırın üstünde fitre yada fidye ödemesinin kişiye bağlı bulunduğunu açıklıyor.

Dini bir mali yükümlülük olarak tanımlanan bir fitrenin maliyeti yıldan yıla değişmiş olur ve Diyanet yetkilileri tarafınca belirlenir. 2022 yılına kadar Diyanet’in belirlediği sadaka miktarı 40 TL iken, Ramazan ayında oruç tutamayacak durumda olan kişinin 30 gün için 1.200 TL ödemesi gerekiyor.

Almanya, Hollanda, İsveç ve Avusturya’da olduğu şeklinde yurtdışında yaşayan Müslümanlar için asgari tarama 10 €’dur. Güncel kurda 10 euro 160 TL’ye karşılık ediyor.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir cevap yazın