Gece niyet etmeyi unuttum sabah etsem olur mu?

İslam’a nazaran ilkin niyet eder sonrasında ibadetimizi yaparız. Sadece, bilhassa sahurda oruç tutulurken, Ramazan ayı süresince çoğunlukla atlanır. Şahıs uykuda olduğundan bunu düşünmeyebilir yada gece uyanmadan ilkin aç karnına oruç tutmayı tercih edebilir. Peki bu doğru bir yaklaşım mı? Niyetsiz gece oruç tutmak caiz midir?

Niyetsiz gece oruç tutmakla ilgili bir sorunuz var ise, Diyanat’ın bu mevzuda verdiği fetva, aklınızda sual işareti bırakmayacaktır.

Dinin açıklaması şu şekildedir:

Orucun şartlarından biri de niyettir. Niyetsiz oruç tutmak doğru değildir. Kalp ile niyet etmek kafi iken, dil ile niyet etmek haramdır. Ek olarak oruç tutmak için sahuru uyandırmak da amaçlanır.

Ramazan orucu, güneş batıncaya ve ertesi gün zirve noktasına ulaşıncaya kadar, belirli günlerde oruca niyet etme ve nafile oruç tutma zamanıdır. Aksi halde gün içinde niyet olmaz (Kasani, Bedâî, II, 85). Bu oruçlar için ne olursa olsun “yarın oruç tutmak” niyeti yeterlidir. Sadece “yarının Ramazan orucu” olarak oruç niyetiyle gece oruç tutmak daha faziletlidir. Ramazanın her gününe ayrı ayrı niyet etmek gerekir (Mevsili, el-İhtiyar, I, 397, 400).

Zaman ne olursa olsun, bozulan kaza, kefaret ve oruçlara, güneşin batışından imsak vaktine kadar niyet edilmelidir. Bu tür oruçlara niyet ederken “kâz, kefaret ve adak şeklinde bir şey” demek gerekir.

Şafii mezhebine nazaran nafile oruçlar haricinde tüm oruçlar geceye mahsus olmalıdır. İmsak vaktinden ilkin niyet edilmezse o günün orucu sahih olmaz. Öteki taraftan, nâfile oruçlar, güneş doruğa ulaşıncaya kadar niyet edilebilir (Şîrâzî, el-Muhazzeb, I, 331-332).

YORUMLAR

Bir cevap yazın