Göz damlası orucu bozar mı?

Ramazan ayının gelmesiyle beraber oruç tutanlar, sıhhat için aşı olmalı mı, yoksa göz damlası olarak sıvı mı alınır diye merak ediyor, orucu bozar mı? Peki bu şekilde bir durum var mı? Ramazan ayında oruç tutan kimse, orucunda göz damlası kullanırsa orucu batıl olur mu? Oruç kaza için mühim midir?

Vücuda alınan sıvıların orucu bozmuş olduğu bilinmektedir. Sadece bazı istisnai durumlarda bunun tersi de mümkün olabilir. Bunun en net açıklaması bilim adamlarıdır. Dinin verdiği fetva, göz damlası kullananların oruç durumuyla ilgili belirsizliği de ortadan kaldırıyor.

Göz damlası orucu bozar mı sorusuna dinin verdiği yanıt şöyledir:

Mevzuyla ilgili uzmanlara gore göz damlasındaki ilaç miktarı oldukca azca (50 mikrolitre kısaca 1 mililitrenin 1/20’si), bir kısmı göz açıp kapayıncaya kadar, bir kısmı da kanal ve mukozalarda atılıyor. gözleri, gözleri ve burun boşluğunu birbirine bağlar ( gözenekler). ) emilir ve vücuda girer. Üstelik bu işlem yiyecek ve içmek anlamına gelmez. Bu yüzden göz damlası orucu bozmaz. (DİYK 22.09.2005 Sonucu; bk. Kasani, Badai, II, 98).

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir cevap yazın