Hamile Kadınlarda Ağız Kokusu Neden Olur?

Tüm hanımefendiler hamilelik esnasında ağız kokusu almazken, bir çok hanım yapar. Hamile hanımlarda ağız kokusuna ne sebep olur ve niçin bu duruma hamile olduklarında değilken olduğundan daha duyarlı görünürler?

Hamile Hanımlarda Ağız Kokusu Sebepleri

Hamile bir kadının, hamile olmadığında yaptığından daha sık ağız kokusuna yol açabilecek birçok şey vardır. İlk olarak, nefeslerinin kokmasına yol açan belirli yiyecekleri yiyor olabilir. Hamile bir karı, bebeğe zarar verebilecek kimyasallar içerdiğinden ağız gargaralarını kullanamayacağından, kalan yiyecek kokularından kurtulmak normalden daha zor olabilir.

Vücuttaki değişimler, meydana gelen bazı mühim hormonal değişimler sebebiyle ağız kokusuna da niçin olabilir. Hamile bir karı da kafi kalsiyum almıyor olabilir ve bu yüzden dişlerindeki kalsiyum bebeğin gereksinimlerini karşılıyor olabilir ve onu diş çürümesine ve diş eti hastalığına karşı duyarlı hale getirebilir.

Ağız kokusu, tedavi edilmesi ihtiyaç duyulan belirli hastalık türlerinin başlangıcının da bir işareti olabilir. Hamilelerde ağız kokusu sebepleri ne olursa olsun, bu durumu yaşayan biriyseniz yapmanız ihtiyaç duyulan şeyler var.

Hamileyseniz ve Ağız Kokusu Yaşıyorsanız Yapmanız Gerekenler

Normalden daha sık ağız kokusu yaşıyorsanız, yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey doktorunuz ve diş hekiminizin tavsiyesini almaktır. Ağız kokusunun sebebi altta yatan bir hastalığın gelişmesiyse, doktorunuzun bunu teşhis etmesi ve tedavi etmesi gerekecektir.

Ağız kokusuna yol açan şey tıbbi bir durum değilse, diş hekiminiz size yanıtlar verebilir yada en azından dişlerinizin ve diş etlerinizin hala sıhhatli olduğuna dair bir güvence verebilir ve kim bilir nefesinizin tekrardan güzel kokmasına destek olacak yollar bulma mevzusunda bazı yardımlar sunabilir. .

Hamile Hanımlarda Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız kokusu tıbbi yada dişle ilgili bir durumdan kaynaklanıyorsa, doktorlarınızın yada diş hekiminizin tavsiyelerine uymak, yalnızca bu durumla savaşım etmenin değil, hem sizi hem de doğmamış bebeğinizi sıhhatli tutmanın en iyi yolu olacaktır. Hamileliğiniz sebebiyle birçok diş rahatsızlığı düzgüsel olarak tedavi edilemese de, diş hekiminizin durumun daha da kötüleşmesini önlemeye destek olmak için önerebileceği şeyler vardır.

Bu durumun tedavisi, ilk etapta ağız kokusuna neyin niçin olduğuna bağlı olacaktır. Vücudunuza gereksinim duyduğu extra kalsiyumu sağlamak için kalsiyum takviyeleri almanız gerekebilir. Kimi zaman doktorunuz tıbbi bir sorunla başa çıkmak için diyetinizde bir değişim önerebilir ve bu sizi ağız kokusundan kurtarabilir.

Sizin de yapabileceğiniz şeyler var. Dişlerinizi ve dilinizi daha sık fırçalayın, bolca su için, ağzınızı taze limon suyuyla çalkalayın yada limon, misket limonu, badem yada nane yağı şeklinde bir uçucu yağ kullanmayı deneyin.

Daha taze bir nefese haiz olmak, ağız kokusuna ne sebep olursa olsun daha taze hissetmenize destek olacaktır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın