Hemşirelerin Bırakmasına Neden Olan Nedir?

En tatminkar işlerden biri, bir insanoğlunun yaşamını kurtarmanın bir parçası olmaktır. Birinin daha iyi bulunduğunu görmek ve bu iyileşmenin bir parçası olduğunuzu bilmek oldukca tatminkar.

Doktorlar bir kişinin yaşamını kurtarmaya oldukca katkıda bulunur. Sadece bunu tek başlarına yapamazlar. Doktorlar her şeyi yaparsa, o denli oldukca yaşam kurtaramayacaklar. Her sıhhat çalışanı benzer biçimde hemşirelerin de mühim rolleri vardır. Doktorların talimatlarını yerine getirirler. Hastayla konuşur ve durumunu izlerler.

Yaşam kurtarmak oldukca tatminkar bir kariyerse hemşireler niçin işi bırakıyor?

Her meslekte olduğu benzer biçimde hemşireler de çeşitli sorunlarla uğraşmaktadır. Bırakan bazılarını görürseniz, bu yalnız bırakmak istedikleri için değildir. Onları vazgeçmeye teşvik eden birikmiş faktörler yüzünden bırakırlar.

Tazminat, bir hemşirenin mesleğinden kuşku duymasının başlıca sebeplerinden biridir. Ülkedeki birçok hastane hemşirelerini iyi bir halde tazmin etmiyor. Bir hemşire, bir hastanede emek vermeyi bıraktığını ve aynı parayı kazanılmış olduğu için garson olarak çalışmaya başladığını belirten bir blog yayınladı. Bu, mesleğini başka bir iş için bırakan hemşirelerden yalnız biri.

Tetiği çekebilecek bir başka sebep de emek harcama ortamıdır. Hemşirelerin her gün yüksek düzeyde stresle uğraştığını unutmamalısınız. Değişik hastalıkları olan insanlarla karşılaşırlar. Sevdikleri için ağlayan ve endişelenen insanlara da şahit olurlar. Çalmış olduğu kurum, personelin stresi yönetmesine destek olan programlara haiz değilse, uzun süre dayanması zor olacaktır.

Bazı hemşireler işlerini tamamen bırakmazlar. Daha iyi bir iş aramak için belirli bir kurum ve topluluk için emek vermeyi bıraktılar. Bir hemşire tazminat ve yönetim sebebiyle belirli bir hastanede yada toplumda mutlu değilse, kendisine hak etmiş olduğu yararları sağlayacak bir yer arayacaktır.

Kişisel problemler da bir hemşirenin bırakmasına niçin olabilir. Bu, ailesiyle karşılaşmış olduğu sorunları içerebilir. Hemşireler, bir çok hizmet odaklı sanayi benzer biçimde vardiyalı çalışır. Onların programı yönetmek için bir meydan okumadır. On iki saatlik bir vardiyada çalışırlarsa, ailenin gereksinimlerini karşılayamayacak kadar bitkin olacaklardır. Ortak bir program bulmak da zor olsa gerek. Eve geldiği ve evlatların aslına bakarsan okula gittiği zamanlar vardır. Çocuklar ulaştığında, gitmeye hazırdır.

Sıhhat başka bir nedendir. Hastalar için çalışmak sağlıkları için bir tehdittir. Bulaşıcı hastalıklarla ilgilenen hemşireler var. Bununla başa çıkmak onların eğitimlerinin bir parçasıdır. Sadece, tüm hemşirelerin kuvvetli bir bağışıklık sistemi yoktur. Bunun haricinde stres ve dinlenme eksikliği de sıhhat durumlarını bozabilir.

Hemşireler çoğu zaman birkaç nedenden dolayı işi bırakırlar. İşle ilgili yada kişisel olabilir. Bazıları tazminat ve yönetim sebebiyle çekilme etti. Ötekiler ise sağlıklarına dikkat etmek ve aileleriyle daha çok vakit geçirmek istedikleri için işi bırakıyorlar.

YORUMLAR

Bir cevap yazın