Horlamaya Ne Sebep Olur – Tedaviye Çalışmadan Önce Horlama Sorunlarınızı Anlayın!

Şu demek oluyor ki soruyorsunuz: “Horlamanın Sebebi Nedir?”.

Bu yazıda horlamanın mekaniğini izah edeyim:

Boğaz açıkça tüm sorunların ortaya çıkmış olduğu yerdir.

Uyuduğunuzda, rahat bir duruma girersiniz. Ve eğer sırt üstü uyuyorsanız, horlamanızın daha yaygın bulunduğunun bilincinde olmalısınız. Bununla beraber, yan ya da mideniz üstünde yuvarlanmak, horlamanın giderilmesine destek oluyor benzer biçimde görünüyor.

Bunun sebebi, sırt üstü yattığınızda boğazınızın çökme eğiliminde olmasıdır. Bademcikleriniz yada geniz etiniz büyümüşse, bunlar horlama sorununuzu büyütme eğilimindedir.

Horlamaya yol açan oldukça sayıda değişik niçin olmasına karşın, bunların hepsi bir ana nedenden, kısaca gırtlağı kaplayan doku kanadından kaynaklanıyor benzer biçimde görünüyor. Mevcut doku miktarı ne kadar büyük olursa, mesele o denli belirgin olabilir. Bu, horlama sürecini oluşturup niçin olsa da, yalnız bu dokuyu çıkarmakla horlama probleminizin sona ereceği anlamına gelmez.

Uyurken sırt üstü iseniz boğazdaki yumuşak doku gevşemiş durumdadır. Ne kadar ağır nefes alırsanız, horlama olasılığınız o denli artar. Ağır solunum birçok değişik faktöre atfedilir. Aşırı şişman olmak, bronşit yada üst solunum yolu enfeksiyonu benzer biçimde solunum hastalıkları, zor nefes almanın sebebi olabilir. Netice olarak, en küçük bir hava akışı kısıtlaması bile hafifçe yada şiddetli bir horlama etkisine niçin olabilir.

Perspektife koymak gerekirse, yolda giderken otomobilinizin camını açmaya benzer. Ne kadar süratli gezi ederseniz, hava akışı o denli büyük olur. Hava güvenlik kemerinizin üstünden geçerken kayış ne kadar gevşerse, titreşim o denli şiddetli olur.

Yanıt kulağa rahat geliyor fakat değil! Hava akışını denetim edebiliyorsanız, ki bunu esasen uykudayken yapamazsınız, titreşimi denetim edersiniz. Burnunuzdan nefes almak hava akışını azaltacaktır, sadece ne yazık ki uykuya daldıktan sonrasında bedenlerimiz devreye girer. Ve anahtar, güvenlik kemerini sıkmak yada çıkarmaktır.

Popodaki horlama probleminizi çözmeye yada iyileştirmeye adım atmak için, horlamaya neyin sebep bulunduğunu ve ne tür bir horlayıcı olduğunuzu idrak etmek önemlidir, böylece kendi horlama türünüze doğru çözümü hedefleyebilirsiniz.

Temel olarak 3 tip horlama vardır, bu 3 tip horlama için ilgili çözümler ve çözümlerle beraber sunulan ‘stop-horlama’ e-kitabımda daha detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın