Kadınlarda Kısırlık – Kadınlarda Kısırlık Nedenleri ve Çözüm Yolları Nelerdir?

‘Hanımlarda kısırlık’, bir kadının bazı sıhhat sorunları sebebiyle hamile kalamaması yada çocuk sahibi olmasına katkıda bulunamaması durumunu ifade eder. Bazı infertilite vakalarında, bir karı hamile kalabilir, sadece bir evladı doğumuna kadar taşıyamayabilir.

Kısırlık Sebepleri

Hanımlarda kısırlığın sayısız sebebi vardır ve bunların hepsi uzmanlar ve araştırmacılar tarafınca derinlemesine incelenmiştir. Kalıtım fazlaca yaygın olasılıklardan biridir. Hanımlarda kısırlığın tipik sebeplerinden bazıları uyuşturucu ve alkol tüketimi, sigara, yaş, rejim ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardır.

Hanımlarda kısırlığın en yaygın sebebi, yumurtlama sürecindeki bir çeşit bozukluktur. Yumurtlama, çoğumuzun anlayamadığı fazlaca karmaşık bir süreçtir. Yalnız ‘dişi yumurta hücresi’nin oluşumunu ifade etmekle kalmaz, hem de hanımefendilerin üreme sisteminde ‘döllenme hazırlığı’nı da ihtiva eder. Tane döngüsündeki bir düzensizlik, yumurtlamada mevcut bir probleminin yaygın bir göstergesidir.

Hanımlarda yumurtlama ile bağlantılı öteki bazı kısırlık sebepleri içinde artan prolaktin miktarı, tüplerde yara izi, yumurtalıklarda kistler, kilo kaybı, aşırı egzersiz, böbrek üstü bezi ve tiroid bezindeki bozukluklar, aşırı kiloluluk ve ruhsal stres yada gerginlik sayılabilir.

Hanımlarda kısırlığa çözüm

Kısırlık oldukça ciddi bir rahatsızlıktır ve bir noktada tedavi edilmesi gerekir. Bu durumu tedavi etmenin birkaç yöntemi vardır. Bununla beraber, hangisini seçmeniz gerektiği, ortaya çıkış nedenine ve durumun ciddiyet düzeyine bağlıdır. Üç ana ve en etkili kısırlık tedavisi ve çözümü aşağıda detaylandırılmıştır:

Tıbbi Tedaviler – Bazı ilaçların alımının kısırlık vakalarını çözdüğü kanıtlanmıştır. ‘Klomifen’ asla yumurtlamayan hatta tertipli olarak yumurtlamayan hanımlarda yumurtlamayı ikna etmek için kullanılan bir ilaçtır. ‘Metformin’, klomifen vücutta reaksiyona girmediğinde kullanılır. Bu çoğu zaman PCOS (Polikistik over sendromu) durumundan etkilenen hanımefendilere reçete edilir. ‘Gonadotropinler’, yumurtlamayı uyarmaya destek olan bir ilacın bileşenidir. Bu ilaçlar bir tek hekim tarafınca reçete edildiğinde alınmalıdır.

Cerrahi İşlemler – Doktorlar, yumurtlama sürecindeki bazı bölümlerin onarılması yada iyileştirilmesi gerektiğinde cerrahi işlemleri tercih ederler. Kısırlık durumlarında meydana getirilen olağan cerrahi işlemler; Fallop tüpü cerrahisi – fallop tüpündeki tıkanıklıkları yada izleri gidermek için yapılır ve ‘Laparoskopik cerrahi’ – iç organlardan örnek almak ve bunlar üstünde ameliyat yada testler yapmak için yapılır.

Yardımlı gebelik – Rahim içi tohumlama (IUI) – Spermlerin rahime plastik bir tüp kullanılarak yerleştirildiği prosedür, Tüp Bebek (IVF) – yumurtalıkları ek yumurta üretmeye ikna etmek için alınan ilaçlar, yumurta bağışı ve Blastokist transferi en fazlaca kullanılan yöntemlerdir. hanımlarda kısırlık durumunda etkili ve en yaygın olarak kabul edilen destek hamile kalma şekilleri.

Sağlığına!

YORUMLAR

Bir cevap yazın