Kan almak orucu bozar mı?

Günlük koşuşturma içinde bazen kan bağışı yapmamız yada kan almamız gerekebilir. Sadece bu iki durumun Ramazan ayında oruç tutanların orucunu bozup bozmadığını bilmek ilginçtir. Vücuda sıvı girdiğinde orucun bozulduğunu biliyoruz. Fakat kan alan orucu bozar mı? Orucunu bozmalı mı? Bilim adamları bu mevzuda ne düşünüyor? Din bu durumda olanlara ne tavsiye ediyor?

Oruç tutanların kafasını karıştıran konulardan biri de kan almanın orucu bozmamasıdır. Bu mevzuda birçok izahat ve görüş bulunmakta olup, net informasyon bulmak oldukça zor olsa gerek. Sadece Diyanet’ten meydana getirilen açıklamada, kan bağışı yapanların ve oruç tutanların durumu daha da netleşiyor. Din ne diyor?

Dinin web sitesinde yer edinen açıklaması şu şekilde:

Ramazanda kan verenin orucu bozulmaz (İbn Kudame, el-Muğni, IV, 50-52). Vücutta kan alımı, beslenme ve besin alımının bir parçası olduğundan orucu bozar. Kan vermenin orucu bozup bozmadığı mevzusunda iki zıt rivayet vardır. Bunlardan birine gore Peygamber (s.a.v.) şöyleki buyurmuştur: “Bunu kim yasaklar da yaptırırsa (tedavi için vücuttan kan alan ve aynı amaçla vücuttan kan alan kimse), süratli.” (Ebu Davud, Savm, 28). Öteki taraftan Resûlullah (s.a.v.)’in oruçlu iken tastan içtiği belirtilmektedir (Buhârî, Savm, 32; Ebû Davud, Savm, 29).

Bu iki hadisi bir arada değerlendiren âlimlerin bir çok, birinci hadisin “yasaklanmış kanı hususi bir aletle yutarken yutması ve yutan kişinin orucunu bozma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu” söyler. kan bağışı ile zayıflayabilirler.” ikinci hadise gore ise kan vermenin orucu bozmadığı kanaatine varmışlardır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın