Kan vermek orucu bozar mı?

Sıhhatli bir yaşam için tertipli olarak kan bağışı yapmalısınız. Sadece Ramazan ayının gelmesiyle beraber ortak bir sual ortaya çıkıyor: Kan bağışlayanın orucu bozulur mu? Kan vermek orucu bozar mı? Bilim adamları bu mevzuda ne düşünüyor? İşte oruç tutanların bilmesi ihtiyaç duyulan bu probleminin cevabı.

Oruç tutanlar için kan almak ve kan vermek değişik yorumlanır. Diyanet, bu iki değişik duruma ilişkin web sitesinde şu fetvayı yayınladı:

Ramazanda kan verenin orucu bozulmaz (İbn Kudame, el-Muğni, IV, 50-52). Vücutta kan alımı, beslenme ve besin alımının bir parçası olduğundan orucu bozar. Kan vermenin orucu bozup bozmadığı mevzusunda iki zıt rivayet vardır. Bunlardan birine bakılırsa Peygamber (s.a.v.) şöyleki buyurmuştur: “Bunu kim yasaklar da yaptırırsa (tedavi için vücuttan kan alan ve aynı amaçla vücuttan kan alan kimse), süratli.” (Ebu Davud, Savm, 28). Öteki taraftan Resûlullah (s.a.v.)’in oruçlu iken tastan içtiği belirtilmektedir (Buhârî, Savm, 32; Ebû Davud, Savm, 29).

Bu iki hadisi bir arada değerlendiren âlimlerin bir çok, birinci hadisin “yasaklanmış kanı hususi bir aletle yutarken yutması ve yutan kişinin orucunu bozma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu” söyler. kan bağışı ile zayıflayabilirler.” ikinci hadise bakılırsa ise kan vermenin orucu bozmadığı kanaatine varmışlardır.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir cevap yazın