Karpal Tünel Sendromu (RSI) Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Karpal Tünel Sendromu için Kayropraktik

Kayropraktik tedavisi, sırt ve boyun problemlerinin tedavisinde etkinliği ile bilinir. Bununla beraber, bu koşullar haricinde kiropraktörler çoğu zaman öteki çeşitli fena sıhhat koşullarını tedavi etmede ustadır. Karpal tünel sendromu, kayropraktik tedavinin mühim sayıda hasta için yararlı olduğu kanıtlanmış bu tür yaralanmalardan biridir. Ortega Kayropraktik Kliniğimde, karpal tünel sendromu olan birkaç hastayı tedavi etme fırsatım oldu. Saç stilistleri, mekanikçiler, kamyon şoförleri, marangozlar ve diş hijyenistleri, karpal tünel sendromu ile en sık gördüğüm mesleklerden bazıları. Karpal tünel sendromunu iyi mi tedavi ettiğimizi anlatmadan ilkin ne işe yaradığını açıklayalım.

Karpal Tünel Sendromu (RSI) Nedir ve niçin olur?

Karpal Tünel Sendromu (KTS), tekrarlayan bir stres yaralanmasıdır (RSI). Karpal tünel sendromu olarak bilinmesinin sebebi, bu yaralanmadan etkilenen bölgenin yapısıdır. Bileğiniz, bir tünel oluşturan karpal olarak malum kemiklerden oluşur. Bu karpal tünelden median sinir ele geçer. KTS, temel olarak, çoğunlukla baskın bilekte meydana gelen, bilek ve önkol bölgesinde ve çevresinde bir yaralanmadır. Nadiren hastaların her iki elinde de oluşabilir. Hastalığın genel emareleri orta ve işaret parmaklarında ağrı ve uyuşma, başparmak, bir yada iki elde karıncalanma, kolda güçsüzlük ve ağrıdır. Bir çok vakit ağrı bir kişiyi geceleri uyandırır.

Ortega Kayropraktik Kliniği KTS tedavisine iyi mi destek olabilir?

Kiropraktik tedavi, KTS tedavisinde en etkili olanlardan biridir. Ne kadar erken teşhis edilirse, kayropraktik tedavinin sonucu o denli iyi olur. Genel olarak, kiropraktörler teşhis süreci için fizik muayene ve röntgen kullanır. KTS tedavisinde doğru bir teşhis yaşamsal ehemmiyet taşır. Karpel tünel sendromu için kullandığımız yaygın tedavi şekillerinden bazıları şunlardır:

Kol, bilek ve üst omurganın manipülasyonu: Kiropraktörler, yanlış hizalanması karpel tünel sendromu semptomlarına niçin olabilecek omurga ayarlamaları yapar. Ek olarak kollar, bilek ve vücudun öteki bölgeleri de KTS’nin nedenine bağlı olarak ayarlanır. Ultrason: Ultrason tedavisinde, kiropraktörler, vücut dokusunun derinliklerine nüfuz eden yüksek enerjili ve düşük enerjili odaklı ses dalgaları yürüyerek bir aygıt kullanırlar. Düzgüsel insan işitme aralığının haricinde olan bu dalgalar, kasları gevşetmek, ağrı ve iltihabı azaltmak için oldukça faydalıdır. Lazer: Ortega Chiropractic’te bu ağrılı durumun tedavisinde düşük seviyeli lazer tedavisi de kullanıyoruz. Düşük düzey lazer tedavisi, ağrılı yaralanmaları pozitif yönde etkilemek için ışığın kullanılmasıdır.

Bilek destekleri: Bileğin devamlı muntazam hizada kalması ve karpal tünel sendromunun tedavisinde destek olabilmesi için sağlanır. Gıda Takviyeleri: Ek olarak iyileşme sürecine destek olmak için hususi vitamin ve gıda takviyesi kullanıyoruz. Karpel tünel sendromu için kayropraktik tedavi, en etkili ve güvenli tedavi şekillerinden biridir. Öteki ilaçlar, cerrahi yada allopatik bakım ile eşit derecede etkilidir, sadece minimum yan tesirleri vardır. Tedavinin tesiri, vücuduna ve KTS’nin ciddiyetine bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Bununla beraber, karpel tünel sendromunun sertliği ne olursa olsun, kayropraktik tedavi durumu yönetmede oldukça etkili olabilir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın