Kaynamaların Oluşmasına Neden Olan Nedir?

Birçok değişik çıban türü vardır, sadece vücudunuzda değişik çıban türlerinin gelişmesine neden olan iki ana niçin vardır. İki niçin bakteri Staphylocuccus Aureus’tur (kimi zaman basitçe Staph olarak adlandırılır yada kan dolaşımındaki bakteriyel yada toksik bir durum).

İki kaynama sebebinden en yaygın olanı Staphylocuccus Aureus bakterisidir. Bu bakteri, genel popülasyonun ortalama üçte birinin derisinde yada burun pasajlarında göç eder, bu yüzden oldukca yaygındır.

Staph bakterileri, kesik, çizik, sıyrık, deride bir kırılma yada kimi zaman bir ter bezi yöntemiyle cildin yüzeyine girmeyi başarırsa, vücudunuzun organik bağışıklık sistemi, istila etmek için enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerini göndermek suretiyle tetiklenir. bakteri ve enfeksiyonla savaşır. Bu beyaz kan hücrelerine Nötrofil adı verilir.

Enfeksiyona hücum eden Nötrofil, cildin iltihaplanmasına niçin olacak ve bu da çıban gelişmesine niçin olacaktır. Çıban beyaz kan hücreleri ile dolacak, bakteri ve deri çıbanın başını oluşturacak şekilde (bilinmiş olduğu benzer biçimde püstül), püstül içindeki sarımsı beyaz madde püy olarak bilinir.

Düşük bir bağışıklık sisteminden muzdaripseniz, bu, çıbanların gelişimini teşvik edebilir, ek olarak vücudunuz enfeksiyonla sıhhatli bir bağışıklık sistemine haiz bir şahıs kadar etkili bir halde savaşamaz. Bağışıklık sisteminiz düşükse, bunun sebebi genel olarak sağlıksız bir yaşam seçimi (uykusuzluk, stres, egzersiz eksikliği yada sağlıksız, dengesiz beslenme) benzer biçimde bir takım unsur olabilir yada ciddi bir Diyabet yada Kanser benzer biçimde uzun soluklu hastalıklar.

Kaynama her yaştan insanda görülür, sadece daha oldukca gençlerde ve genç erişkinlerde bulunur. Egzama benzer biçimde bir cilt rahatsızlığınız var ise, çıban geliştirme olasılığınız daha yüksektir. Bunun sebebi, cildin oldukca kolay kırılabilmesi ve bakterilerin derinlere nüfuz etmesine izin vermesidir. Kaynama geliştirme olasılığı daha yüksek olan öteki kişiler, organik olarak Staphylococcus Aureus bakterilerini taşıyanlar (yada taşıyıcı olan yakın bir aile üyesine haiz olanlar) ve ek olarak klinik olarak obez olarak kabul edilenlerdir.

Bir çok süre, cildin yağlı yada terli olduğu yada oldukca fazla sürtünmenin olduğu vücudun kısımlarında çıbanlar gelişir, bunlar yüz, boyun, koltuk altı, kalça ve kasık bölgesini ihtiva eder.

YORUMLAR

Bir cevap yazın