Kiler Tankı – Yoğuşma Problemi ve Nasıl Önlenir Bölüm 2 – Yoğuşmanın Sebebi Nedir?

Averaj kiler tanking sistemi binlerce sterline mal olacak. Birincil amaç yeraltı suyunu dışarıda tutmaktır, sadece iç naturel olarak oluşan atmosferik rutubet hakkında ne sıklıkta düşünüyoruz? Bunu göz ardı ediyoruz; bodrumda tanklama ve öteki bodrum su yalıtımı biçimleri rutubet ile etkileşime girebilir ve yoğuşma problemlerine niçin olabilir… Bodrum tanking ve yoğuşma ile alakalı son makalem yoğuşmanın ne olduğuna baktı. Rutubet ve sıcaklığın birleşerek ‘çiy noktası’ oluşturduğu her yerde yoğuşma meydana gelir. Bundan dolayı, depolu bir mahzende yada su geçirmez bir bodrumda, ısı ve nemin bu şekilde bir araya gelmesine yol açan belirli faktörlere bakmamız gerekiyor.

Isı

Su geçirmez kaplamalar yada membranlar çoğu zaman termal olarak oldukca verimli değildir, bu yüzden soğuyabilirler. Ve çoğu zaman bir bodrum dönüştürme yada bodrum su yalıtım projesi esnasında dış duvarların iç yüzeyine uygulanırlar, bu onları daha da soğuk yapar. Su geçirmez membranın önüne yalıtım koyarsak bu yalıtım soğuğu daha da sakinleştirir (yalıtım ısıyı odada meblağ ve dolayısıyla membrandan uzak meblağ).

Isıtma modelleri

Bodrum yada kiler düzensiz bir halde ısıtılırsa, bu, yoğuşmayı önlemek için sıcaklığın oldukca düşük olduğu dönemlere yol açabilir.

Rutubet

Havadaki rutubet buharı her yöne hareket edecektir, bu yüzden rutubet buharı bir tek dışarıdan bir bodruma yada bodruma gelmekle kalmaz, bununla birlikte bodrumun yada bodrumun iç hava boşluğundan dışarıya doğru hareket eder. Yeraltı suyunun girişine karşı etkili olacak şekilde tasarlanmış etkili bir su geçirmez bariyer (tanklama sistemi), bununla birlikte iç rutubet buharının kaçmasını da önleyecektir. Yerin altındaki odaların havalandırılması, pencere ve kapı olmaması sebebiyle çoğu zaman daha zor olsa gerek. Genel yaşam, rutubet buharı üretir, hatta nefes almak ve terlemek, ek olarak yiyecek pişirmek, giysileri kurutmak, kafi hava tahliyesi olmayan bir duş yada banyo kullanarak su ısıtıcılarını kaynatmak, bunların tümü iç rutubet buharına katkıda bulunur. Bu kendi içinde kesinlikle bir mesele değildir. Bir tek mahzenin yada bodrumun herhangi bir parçasının çiy noktası sıcaklığına eşit yada daha düşük olması bir mesele haline gelir ve bu (soğuk) çiy noktası sıcaklığı için en ihtimaller içinde yer su geçirmez bariyerin kendisidir. Kendi mesleki deneyimimde, yoğuşma sebebiyle mahvolan bodrum kat dönüştürme ve bodrum su yalıtım projelerinin birçok örneğini gördüm.

Bir sonraki yazımda, bir tek bina dokusuna değil, bununla birlikte bina sakinlerinin sağlığına da verebileceği zarara bakacağım.

Ayrıca, bodrumda tanklama ile ilgili problemler ve bunların iyi mi önlenebileceği hakkında daha çok informasyon edinmek için bodrumda tanking’e tıklayın.

YORUMLAR

Bir cevap yazın