Kırmızı Şarap Baş Ağrıları – Aslında Onlara Neden Olan Nedir?

Kırmızı şaraptan meydana gelen baş ağrıları, gerçek ve rahatsız edici bir fenomendir, rahatsız edicidir, şundan dolayı herhangi bir acı çeken şahıs, ötekilerden değil, belirli kırmızı şaraplardan baş ağrısı çeker. Sadece tek bir bireysel sebep yok şeklinde görünüyor. Kırmızı şarap baş ağrılarının sertliği hafifçe hafiften tam migrene kadar değişmiş olur.

Bir tek yarım bardak şarap, on beş dakika yada sonrasında bir saldırıyı tetikleyebilir ve bu saldırılar birkaç saat sürebilir. Averaj büyüklükte iki bardak şarap, onları almaya eğilimli kişilerde migreni tetikleyebilir.

Bazı uzmanlar, şu nedenlerle şaraptaki sülfitlerin kırmızı şarap baş ağrılarının (RWH) deposu olup olmadığını sorguluyor:

  • Baş ağrısı değil, solunum problemleri (astım ataklarını ihtiva eder) tipik olarak sülfitlere daha çok tepki verir;
  • Kırmızı şarap büyük olasılıkla tetikleyicidir, sadece daha tatlı beyaz şarapların bir çok kırmızı şaraplardan oldukça daha çok sülfit ihtiva eder, şundan dolayı oldukça daha yüksek şeker içeriğine sahiptirler;
  • Öteki birçok besin maddesi sülfit ihtiva eder, bundan dolayı bu baş ağrıları herhangi bir kırmızı şaraba özgü olmamalıdır.

Birkaç alerji uzmanı, şiddetli baş ağrılarından tanenlerin görevli bulunduğunu düşünüyor. Harvard Sıhhat Mektubu kaydetti,

“Bazı kontrollü deneyler tanenlerin nörotransmitter serotoninin salınmasına niçin bulunduğunu gösteriyor. Bu serotoninin oldukça yüksek seviyeleri baş ağrılarına niçin olabilir, bu da aslına bakarsan migrenden muzdarip kişilerde RWH’nin sebebi olabilir.”

Her nede olsa deneyler, migrene duyarlı olmayan insanların niçin kırmızı şaraptan baş ağrısı çektiklerini yada insanların niçin benzer şekilde çay ve çikolatadaki yüksek tanen düzeylerinden muzdarip olmadığını açıklayamıyor.

Şarap üreticileri, şarabın oksitlenmesini önlemek ve daha uzun süre temiz ve taze kalmasına destek olmak için şarap yapım sürecinde sülfit kullanır. Bir şarabın oksijenle uzun süre temas etmesine izin verildiğinde, derhal oksitlenir ve bozulur ve sonunda sirkeye dönüşür. Tek suçlunun sülfit olması ihtimaller içinde değildir, sadece birçok beyaz şarap kırmızılardan daha çok oranda içerdiğinden, çoğu zaman bir reaksiyona niçin olmazlar.

30 yıl ilkin meydana getirilen araştırmalar, bu baş ağrılarından prostaglandinlerin görevli olabileceğini düşündürmektedir. Prostaglandinler, ağrıya katkıda bulunan ve prostaglandin sentetazı, doğrusu aspirini ve hatta Asetaminofen ve İbruprofen’i engellemiş olan ilaçlar tarafınca kolayca bloke edilen maddelerdir.

Araştırmacıların bir çok, kalan şüphelilerden bir yada daha fazlasının bir çok kırmızı şarap baş ağrısının sebebi olduğuna inanıyor. Bunlara tanenler, histaminler, tripaminler ve ek olarak prostaglandinler dahildir. Histaminler ve tripaminler, kırmızı şarapta ikincil bir fermantasyonun yan ürünleridir ve kırmızı şarapta beyaza gore yüzde iki yüze kadar daha yüksek amin miktarları ile sonuçlanır.

Aşırı şarap içmek neredeyse her insanın baş ağrısına niçin olabilir, sadece bazı insanoğlu için yalnız bir dakika şarap içmek mide bulantısı ve kızarma ile beraber fena bir migrene niçin olur. RWH alma şansını en aza indirmek için, yalnız bir bardak kırmızıyı deneyin ve 15 ila 20 dakika içinde acı çekerseniz, o şarabı içmeyin. Eğer acı çekiyorsanız, ilkin alımınızı azaltarak riski azaltın ve karşılayabileceğiniz en kaliteli kırmızı şarabı almayı ihmal etmeyin. Daha ucuz şaraplar, daima olmasa da daha azca stabil olma eğilimindedir ve bundan dolayı daha çok kükürt dioksit içerebilir.

Şarapta kükürt dioksit kullanılmasının 3 sebebi

  1. Bakteriyel gelişme için bir önleme olarak.
  2. Şarap için oksijene karşı koruma maddesi olarak.
  3. Asetaldehit şeklinde çeşitli fena aroma bileşiklerine bağlanmak için.

Alışveriş yaparken sülfitsiz şarap bulmaya çalışırsanız, iyi şanslar! Sülfitler, şarap yapım sürecinin organik bir yan ürünüdür, bundan dolayı tüm şaraplar minimum azca oranda ihtiva eder. Kükürt dioksit (SO2) fena bir madde değildir, sadece yanlış yada aşırı kullanıldığında bir şarap için yıkım olabilir ve sağlığınız için oldukça iyi olmayabilir. Sadece, onsuz şarap üreticileri iyi şaraplar yapamazlardı ve şarap o denli iyi yaşlanmazdı.

Sonunda, her zamanki eklentiye geliyor – tüm yararları elde etmek için ölçülü olarak iç; aşırıya kaçarsanız, herhangi bir halde acı çekebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın