Kısırlığa ne sebep olur? – Bu Sadece Bir Kadının Sorunu Değil

Kısırlık çoğu zaman hanım yada adamın üreme sisteminde mevcud problemlerin bir sonucudur. Kısırlık vakalarının yüzde otuz beşi adam sistemindeki sorunlardan, yüzde 35’i ise kadının üreme sistemiyle ilgili sorunlardan meydana gelmektedir. Dönemin yüzde yirmisi her iki taraf yüzündendir ve kısırlık vakalarının geri kalan yüzde 10’u bilinmeyen nedenlerden meydana gelmektedir. Kısırlığın sebebi her durumda belirlenebilir ve kimi zaman kati nedene bağlı olarak kolayca çözülebilir.

Ağır içme, uyuşturucu yada tütün içeren bir yaşam seçimi yaşıyorsanız, bu, yaşadığınız kısırlık problemlerine büyük katkı sağlayabilir. Bir karı da anoreksik olabilir yada kısırlık sorunlarının bir sonucu olarak açlık rejimlerine katılabilir. Kısırlık sorunlarını değiştirebilecek ve tersine çevirebilecek öteki yaşam seçimi alışkanlıkları, hayatınızdaki stres miktarını azaltmayı ihtiva eder – bu, bir adamın sperm sayısını düşürür ve bir kadının tane döngüsünü (yada periyodunu) düzensiz hale getirir. Dar iç çamaşırı giyen erkekler ise bolca iç çamaşırı ve boxer şort tercih etmelidir. İç çamaşırının oldukca sıkı olması, adamların kasık bölgesindeki sıcaklığın artması sebebiyle sperm sayısının düşük olmasına niçin olur.

Kısırlığın sebebi, stresi azaltmak için egzersiz yapmak yada spermi öldürebilecek kayganlaştırıcı maddelerden kaçınmak şeklinde bir sıhhat ve yaşam seçimi alışkanlığını değişiklik yapmak kadar rahat olduğunda, destek üreme teknolojisi seçeneklerinden herhangi birini düşünmeniz gerekmez, şu sebeple bu büyük olasılıkla olacaktır. problemi düzeltin. Bu tür durumlar kısırlığı yaygın bir problem haline getirir. Hamile kalma şansınızı daha da artırmanın öteki yolları, zamanlamayı ve cinsel teknikleri planlamaktır. İlişkiden sonrasında, meninin servikse ulaşmasına destek olmak ve dökülmeyi önlemek için kadının kalçalarının altına bir yastık yerleştirin.

Hanımlarda Kısırlık

Bir kadının çocuk sahibi olma kabiliyetini etkileyen birçok niçin vardır. Bu sorunlardan bazıları üreme organları ile ilgili problemler, bazı hastalıklar ve hormonal yetersizlikleri ihtiva eder. Bazı ilaçlarla ve ameliyatla ilgili komplikasyonların bir sonucu olarak doğurganlık da bozulabilir.

Pelvik inflamatuar hastalık (PID), hanımlarda kısırlığa yol açan yaygın bir durumdur. PID, bir pelvik enfeksiyon yada yumurtalıklar, rahim, serviks ve fallop tüpleri şeklinde üreme organlarında bir enfeksiyondur. Ek olarak apendikse yada tüm pelvik bölgeye yayılabilir. Bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklara (STD’ler) yol açan bakteriler çoğu zaman PID’nin suçlusudur; bu STD’ler gonore ve Chlamydia’yı ihtiva eder. Fallop tüplerindeki enfeksiyonların yüzde yetmiş beşine Chlamydia niçin olur.

STD’lere ek olarak, bu organlara cinsel ilişki, kürtaj, histerektomi, rüptüre bir apendiks, doğum yada bir intrauterin kontraseptif cihazdan (RİA) ulaşan bakterilerden PID oluşabilir. PID, kısırlığa niçin olmaktan başka, potansiyel olarak ölümcül bir komplikasyon olan kan zehirlenmesine ve dış gebeliğe yol açabilir.

Polikistik over sendromu (PCOS), dünyadaki hanımefendileri yaygın olarak etkileyen bir başka kısırlık nedenidir. Bu, testosteron da dahil olmak suretiyle adam hormonlarının yumurtalıklar tarafınca yüksek miktarlarda üretildiği bir durumdur. Bu da, folikül uyarıcı hormonların (FSH) anormal derecede düşük ve lüteinizan hormon (LH) seviyelerinin anormal derecede yüksek olması sebebiyle yumurtaların üretilmesini engeller. Foliküller yumurta üretmek yerine zaman içinde yumurtalıkları kaplayan sıvıyla dolu kistler oluşturur.

PCOS’un tek sonucu kısırlık değildir; PCOS ek olarak kalp hastalığı, kanser ve diyabet riskini artırır. Semptomlardan bazıları sivilce, yüzde aşırı kıllanma, düzensiz yada asla tane görmeme, açıklanamayan kilo alımı, saç seyrelmesi, yüksek kolesterol yada insülin okumaları ve depresyonu ihtiva eder.

Hanımlarda kısırlığın öteki sebepleri içinde endometriozis, yumurtalık problemleri, öteki cinsel yolla bulaşan hastalıklar, hormonal problemler, luteal faz defekti, bağışıklık sistemi problemleri, cerrahi komplikasyonlar, miyomlar, rahim problemleri ve rahim kas problemleri, hastalık, erken menopoz, ilaçlar ve düşük kaliteli servikal mukus bulunur.

Erkeklerde Kısırlık

Sperm, düşük kaliteli sperm yada düşük sperm sayısı sebebiyle erkekler söz mevzusu olduğunda en yaygın kısırlık sorunudur. Sperm anormal şekilli olabilir yada düşük kalite sebebiyle doğru yönde yada yeterince süratli hareket edemeyebilir. Bazıları skrotumda şişmiş damarlar, tüberküloz ve hatta bel soğukluğu şeklinde enfeksiyonlar, bazı ilaçlar, azca gelişmiş testisler, prostatta kronik enfeksiyonlar, metallere maruz kalma, inmemiş testisler ve testisleri içeren sperm problemlerine atfedilen koşullar vardır. yaralandılar.

Otoimmünite, erkeklerde kısırlığın bir başka yaygın nedenidir. Bu, vücudun antikorlarının spermlere zehirli istilacılarmış şeklinde saldırmış olduğu bir durumdur. Geriye doğru boşalma başka bir nedendir, bu da spermin olması gerekenin tersi yönde (mesaneye doğru) hareket etmesidir. Buna çoğu zaman multipl skleroz yada diyabet, omurilik yaralanması, mesane, boyun yada prostat ameliyatı şeklinde durumlar ve yüksek gerilim ilaçları ve sakinleştiriciler şeklinde ilaçlar niçin olur.

Daha azca vakada, adam kısırlığına ağrılı cinsel ilişki, erken boşalma yada iktidarsızlık niçin olabilir. Sperm üretimini durduran yapısal problemler yada genetik kusurlar yada hormonal sorunlardan da kaynaklanabilir.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir cevap yazın