Kısırlığa ne sebep olur?

Kısırlık, naturel ya da inorganik faktörler sebebiyle hamile kalamama durumudur ve bu alanda problem yaşayan fazlaca sayıda insan bulunmaktadır. Kısırlığın pek fazlaca sebebi olduğu benzer biçimde bazı durumlarda bunu önlemenin yolları da vardır.

Kısırlığa niçin olabilecek birçok unsur vardır.

Fizyolojik anormallikler üreme sisteminin verimliliğinde rol oynar. Endometriozis, rahim haricinde endometriyal bir dokunun varlığı ile tanımlanan bir hastalıktır. Bu pelvik bölgede ağrıya ve kısırlığa niçin olur. Başka bir fizyolojik anormallik, fallop tüplerinin tıkanması olabilir. Fallop tüpleri, rahim ve yumurtalıklar arasındaki bağlantıdır, eğer bu engellenirse, döllenmenin naturel olarak gerçekleşmesi imkansızdır.

Hormonal dengesizlikler de kısırlığa niçin olabilir. Bir bayan belirli bir hormonu fazlaca fazla yada fazlaca azca ürettiğinde, doğurganlığı üstünde bir tesiri olabilir. Birincil bezler kısaca hipotalamus, tiroid ve hipofiz bezleri üreme hormonlarını üreten bezlerdir. Hipotalamus stres, bazı ilaçlar ve hastalıklardan etkilenebilir. Tiroid azca aktifse yumurtlamayı engelleyebilir. Hipofiz bezindeki mikroskobik tümörler prolaktin isminde olan bir hormon salgıladığında yumurtlamayı da etkileyebilir.

Yumurtlama bozuklukları, hanımlarda kısırlığın bir başka nedenidir. Bazı bayanlar ya düzensiz yumurtladıklarını ya da asla yumurtlamadıklarını farklıdır. Bu hormonal dengesizliklerin bir sonucu olabilir. Yumurtlama bozukluğunun bir örneği, adrenal bezlerin ve yumurtalıkların fazlaca fazla adam hormonu ürettiği bir durum olan Polikistik Over Sendromunu ihtiva eder. Bu, yumurta üretemeyen olgunlaşmamış folikül kistleri ile yumurtalık dolgusuna neden olur.

Vücudunuza dost olması ihtiyaç duyulan bağışıklık sistemi, üreme mevzusunda da size düşman olabilir. Kadının bağışıklık sistemi spermi yabancı bir cisim olarak algılayabilir ve onu yok etmeye çalışabilir. Bu, döllenmenin başlamasını fazlaca zorlaştırır.

Kısırlığa birçok yönden niçin olur ve her durumda farklıdır. Sizin durumunuzda kısırlığın sebebinin ne işe yaradığını belirlemek için bir doğurganlık doktoruna danışmak için ilk adım. Her olay benzersizdir, bu sebeple elbet iki şahıs söz mevzusudur. Doğurganlık doktoru vakanızı teşhis edebildiğinde, size sunulan tedavi seçeneklerine dayalı ihtimaller içinde bir çözüme geçebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın