Kısırlığın Sebebi Nedir ve Bu Konuda Ne Yapabilirsiniz?

Çocuk sahibi olamayacağınızı öğrenmek, çocuk isteyen hanımefendiler için yıkıcı olabilir. Bazıları hayatları süresince hamile kalıp güzel ve sıhhatli bir bebek sahibi olmak için beklerler. Bebek sahibi olamayacağınızın söylenmesi suçluluk duygusuna niçin olabilir. Pek oldukça hanım kendini değersiz yada aşağı hissetmeye adım atar, fakat bunu yapmak zorunda değilsin.

Kısırlığın bazı sebepleri tersine çevrilebilir ve bunu anlamanız önemlidir. Bugün size çocuk sahibi olamayacağınız söylenmiş olsa bile, yakın gelecekte çocuk sahibi olmanız için büyük bir talih var. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan kısırlığınıza neyin sebep bulunduğunu belirlemek ve doktorun talimatlarına uymak.

Adam ve Hanım Kısırlık Sebepleri

Bir kadının en büyük korkusu, çocuk sahibi olamayacağının söylenmesidir; sadece doğurganlıkla ilgili sorunları olan devamlı hanım değildir. Aynı çoğunlukla, doğurganlıkla ilgili sorunları olan eşidir. Ilkin hanım kısırlığına bakalım.

Hanım kısırlığına genetik, sigara, fena beslenme, egzersiz eksikliği, ciddi enfeksiyonlar ve hormon dengesizliği şeklinde birçok şey niçin olabilir. Yaşam seçimi özelliklerinden meydana gelen kısırlık sebepleri doğurganlığı tersine çevirecek şekilde değiştirilebilir.

Adam kısırlığına düşük sperm sayısı, sigara, bazı hastalıklar ve genetik niçin olabilir. Bir çift hamile kalamıyorsa, çiftin hamile kalamamasının sebebinin kendisi olup olmadığını belirlemek için adam kontrol edilmelidir. Çoğu zaman adam bir sperm örneği vermek zorunda duracak ve bunu hekim tarafınca kontrol ettirecektir. Kimi zaman kısırlığın başka iç sebepleri olup olmadığını belirlemek için kan ve idrar testi de gerekebilir.

Ne yapabilirsin?

Kısırlık sebeplerinden bir yada daha fazlasına haiz olduğunuza karar verirseniz, sizin için uygun doğurganlık tedavileri olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla konuşun. Sebepler yaşam seçimi seçiminizdeyse, sigarayı bırakmaya çalışın, sıhhatli yiyecekler yiyin ve haftada minimum 3 kez egzersiz yapmanın tadını çıkarın.

YORUMLAR

Bir cevap yazın