Köpek Akne – Köpeklerde Sivilce Türleri ve Köpek Sivilceleri Nasıl Tedavi Edilir?

Sivilceler bazı cilt hastalıklarının bir emaresidir ve görünümlerine bağlı olarak altta yatan süreç hakkında informasyon verebilirler.

Köpekler Akne:

Köpeklerin sivilcelerden muzdarip olabileceğini biliyor muydunuz? Bu dermatolojik mesele bir tek insanlara özgü değildir ve köpekler de yaşamın ilk aylarında yaşamış olduğu hormonal değişikliklerden meydana gelen cilt problemlerinden muzdarip olabilir ve bir yıla kadar sürebilir.

Deri vücudun en büyük organıdır. Bununla birlikte memelileri dış saldırganlıktan sakınan ilk müdafa bariyeridir. Cildin bir şeylerin yanlış bulunduğunu “söylemesi”, sivilce şeklinde lezyonların ortaya çıkmasıyla olur. Bu yazıda size köpeklerdeki tüm sivilceleri göstereceğiz.

Böcek ısırıklarından sivilce

Burada sivilceler izole bir halde tezahür edecektir. Mesela, Köpeklerin kulaklarının arkasındaki kene ısırıklarından ve karnındaki pire ısırıklarından sivilce olabilir.

Keneler ile sivilce izole edilecektir. Merkezde kene ağzına karşılık gelen bir nokta görebilirsiniz. Pire ısırıkları ile köpekler aynı bölgede birkaç ısırık alabilir. Fakat beraber olacaklar.

Köpekler birbirinden birkaç santimetre uzaklıkta ısırırlar.

Mesela, örümcek ısırıkları ile, kenelerde olduğu şeklinde izole edilecektir. Aynı şey eşekarısı yada arılar şeklinde öteki böcekler için de geçerlidir.

Böcek ısırıklarında parazit önleyici krem ​​uygulanması tavsiye edilir. Pire ve kene enfestasyonlarında onunla savaşabilirler. Örümcekler yada yaban arıları şeklinde öteki böcekler hakkında konuşursak, önleme daha karmaşıktır. Dikkatli olmaya dayanır.

Köpeklerde enfeksiyon sebebiyle sivilce

Köpeklerde sivilcelerin öteki bir yaygın sebebi deri enfeksiyonu yada piyodermadır. Burada genel olarak tüm vücutta sivilceleri bulduk. Ek olarak bir noktada, mesela bacaklar içinde da oluşabilirler.

Bu sivilcelerin temel özelliği, yoğun kaşıntıya haiz olmalarıdır – soyulma yada kuvvetli bir koku şeklinde lezyonlarla ilişkili.

Lokalize dermatit ile hayvan kendini yalayacaktır. Bu çoğu zaman problemi ağırlaştırarak yalama dermatitine neden olur. Ek olarak sivilcelere neden olabilen mantar kolonizasyonu da meydana gelebilir.

Öteki bir ortak özellik ise bu sivilcelerin çoğunlukla irin içermesidir. Sivilce şeklinde olduklarını söyleyebiliriz.

Bu durumlarda mantar sivilceleriyle savaşmak için antibiyotik yada merhem uygulamak gerekir. Antiseptik maddeler ve şampuanlar da tavsiye edilir. Ek olarak cilde itina gösteren kaliteli yem kullanılması tavsiye edilir.

Alerji, köpeklerde öteki sivilce türleri

Alerji durumunda, belirli bir noktada yada vücudun her yerinde sivilceler olabilir. Fark, alerjiye yol açan unsur olacaktır.

Mesela kolye şeklinde bir nesneye bağlı lokalize bir alerji ise, lokal sivilcelerimiz olacaktır. Genel alerji durumunda, tüm vücutta sivilceler olacaktır.

Hayvan yetişkinliğe ulaştığında bu mesele ortadan kalkabilir, sadece enfeksiyonun yayılmasını önlemek için tedavi önemlidir.

Genel alerjiler içinde besin yada çevresel alerjileri bulabiliriz. Bu durumlarda, sözde ürtiker oluşur. Hayvan, vücudun her yerinde değişken boyutlarda sivilceler sunacaktır. Ek olarak, çoğu zaman semptomları şiddetlendiren yoğun kaşıntı birlikte rol alır.

Bu durumlarda çoğu zaman immünosupresif bir ürünün ağızdan yada topikal olarak spreyler yada şampuanlar içinde uygulanması gerekir. Her şey resmin yoğunluğuna bağlıdır. Köpekleri önlemek için alerjiye niçin olma olasılığı daha düşük olan organik bir yem kullanmak garip olabilir.

Köpeklerde sivilce türleri ile alakalı bu makaleyi beğeneceğinizi ve bu “coşku verici” alan hakkında daha çok informasyon edinmeye destek olacağını umuyoruz.

En sık görülen nedenler köpeklerde sivilce

  • Akne
  • pododermatit
  • Pioderma interdigital
  • tümörler
  • enfeksiyonlar
  • polipler
  • apseler
  • Dış parazitler
  • İltihap ve kaşıntı icra eden bitkilerle temas

YORUMLAR

Bir cevap yazın