Köpek Balığı Filmleri: Kanı Bol Korkusu Çok Olan Bir Liste

Yaz yaklaşırken, kavurucu sıcaktan kaçtığımız mavi sularda köpekbalıklarının dehşete düşmüş olduğu kanlı köpek balığı filmlerine bir yolculuğa ne dersiniz? Daha ilkin izlemediyseniz bu filmlerden minimum birini kesinlikle izlemelisiniz. Şimdi sizin için hazırlamış olduğumuz listeden birini seçin! Fakat izlemeye başlamadan ilkin dikkatli olalım; Bolca kanlı ve bolca korkulu köpek balığı filmlerinin sıralaması. Köpekbalıklarının egemenliklerini duyuru etmiş olduğu masmavi sularda çekilen filmleri iyi seyirler keyifli saatler diliyoruz!

Çeneler (1975) – IMDB: 8.1

Jaws serisi, korku filmlerinde en popüler köpekbalığı filmlerinden biridir.

Köpekbalığı filmleri sıralaması yapılacaksa normal olarak listenin başlangıcında “Jaws” olmalı. Jaws, köpek balığı filmleri içinde en popüler ve efsaneleşmiş filmdir. Efsanevi Stephen Spielberg’in yönettiği film, devletimizde bir süredir “Denizin Dişleri” adı altında gösteriliyor.

Film, ufak bir sahil kasabası olan Amity Island’da geçiyor. Beyaz köpekbalığı adanın plajlarını ziyaret etmeye adım atar. Bu ziyaretlerden bu yana fazlaca sayıda ölüm olmasına karşın, belediye başkanı gezim gelirlerini kaybetmemek için mevzuyu gündeme getirdi. Fakat sonuçta, çocuğun ölümü mevzuyu aslı astarı olmayan hale getirir. Bundan sonrasında tüm insanoğlu bu beyaz köpekbalığını yakalamak için seferber olur.

Jaws, piyasaya sürülmesi esnasında fazlaca sayıda ödül kazanmıştır:

  • En İyi Film Müziği Oscar’ı (1976)
  • En İyi Ses Mikseri branşında Oscar (1976)
  • En İyi Kurgu Oscar’ı (1976)
  • En Orijinal Film Müziği branşında Altın Küre Ödülü (1976)
  • Halkın En Sevilmiş olduğu Film Ödülü (1976)
  • En İyi Film Müziği branşında BAFTA Ödülü (1976)

Zaman içinde, film bir kült haline geldi.

Karanlık Sular (2016) – IMDB: 6.3

Karanlık Sular - Sığ
Karanlık Sular – Sığ

Oscar Jaenada ve Gossip Girl’den tanınan Blake Lively’nin başrolde yer almış olduğu filmin yönetmenliğini Jaume Collet Serra üstüne alıyor.

Nancy (Blake Lively), tenha bir kumsalda sörf yaparken büyük bir köpekbalığının saldırısına uğrar. Nancy, yaşamını köpekbalıklarından kurtarmayı başarmış olsa da, kıyıya yakın bir kayaya sıkışmıştı. Nancy buradan çıkmanın bir yolunu bulmalıdır.

Mavi Korku (1999) – IMDB: 5.9

Mavi Korku - Derin Mavi Deniz
Mavi Korku – Derin Mavi Deniz

Samuel L. Jackson’ın canlandırdığı Russell Franklin varlıklı bir iş adamıdır. Beyin kanseri tedavisini incelemek için bir projeye yatırım yapıyor. Proje kapsamında köpekbalıklarının beyinleri genetik olarak büyütülecek. Burada elde edilmiş enzimler kanser tedavisi sağlamaya yöneliktir. Deneylerden sonrasında, köpekbalıkları artık fazlaca daha akıllı ve daha kana susamış. Planlayacak kadar akıllı köpekbalıkları bilim adamlarının elinden kaçar ve açık denizlere ulaşır. Seyirciden tam karşılığını almayı başaran garip bir emek vermeyi izlerken aşık olacağınızı güvence edebiliriz.

Teeth of Horror (2010) – IMDB: 5.8

Korku Dişleri - Rif
Korku Dişleri – Rif

Avustralya’da denizci olan Luke, eski kız arkadaşı Kate ve kardeşleri Matt ve Suzy ile bir tekne gezisine çıkar. Sadece işler planlandığı şeklinde gitmez ve tekne çarparak büyük mercan resiflerine dönüşür. Tek problem teknenin batması değil. Bu sularda büyük bir köpekbalığı dolaşıyor. En yakın adaya yüzmeye çalışsalar da köpekbalıkları onlara bir talih vermeyecektir. Korkulu dişleriGerilim ve korku severlerin keyifle izleyeceği bir film.

Meg: Horror of the Deep (2018) – IMDB: 5.6

Meg: Derinliklerin Korkusu - Meg
Meg: Derinliklerin Korkusu – Meg

Kariyerinde daha fazlaca dövüş filmimizde rol alan Jason Statham, Derin Korku filmimizde başrolü oynuyor. Yönetmen koltuğunda John Turteltaub’u görüyoruz. Film, şimdiye kadar yapılmış en yüksek bütçeli köpek balığı filmidir. ABD ve Çin’in ortak yapımcılığını üstlendiği film, tarih öncesi köpekbalıklarını durdurmaya çalışan Jonas Taylor’ın öyküsünü konu alıyor.

Nesli tükenmekte olan bir köpek balığı, Pasifik Okyanusu’nda araştırma icra eden bir denizaltıya saldırır. Hasarlı denizaltı okyanusun en derin yerinde. Dalgıç Janos Taylor, mürettebatı kurtarmakla göreve getirildi. Serüven ve korkuyu bir arada sevenler için serüven ve aksiyon film süresince kesintisiz devam ediyor.

Açık Deniz (2006) – IMDB: 5.2

Açık Deniz - Açık Deniz
Açık Deniz – Açık Deniz

Bir grup eski dost, hafta sonu planı için lüks bir yat kiralar. Her şey yolundayken, merdivenden inmeyi unuttuklarında karabasan adım atar, bu da onların tekneye binmelerini ve okyanusa atlamalarını sağlar. Artık gemiye binmeleri olanaksız. Üstelik kıyıdan uzaklar. Keyifli yedi gün sonu tatili ile başlamış olan planları, fazlaca geçmeden bir hayatta kalma mücadelesine dönüşecektir.

Yem (2013) – IMDB: 5.2

Besleme - besleme
Besleme – besleme

Avustralya filmi 3D olarak çekildi. Etkisinde bırakan görselleri ve akıcı bir montajı olan film, tsunami sonrası sular altında kalan bir şehirde mahsur kalan insanların öyküsünü konu alıyor. Masum insanoğlu bir grup hırsızla beraber pazarda mahsur kaldı. Ek olarak, su girmesine karşı savaşım etmelidirler.

Katil Köpekbalığı (2011) – IMDB: 4

Katil Köpekbalığı - Köpekbalığı Gecesi
Katil Köpekbalığı – Köpekbalığı Gecesi

Bir grup kolej arkadaşı, hafta sonu planının bir parçası olarak Louisiana’daki bir göl evine gider. Sadece güneşin ve suyun tadını çıkarmak için meydana getirilen dinlence planları planlandığı şeklinde gitmez. Korkulu köpekbalığı saldırılarının peşinden tatilleri kabusa dönüşür. Sonrasında köpekbalığı saldırıları altında açgözlülüğün sırrını keşfedecekler. Filmin yönetmeni ise Piranha efsanesini köpekbalıklarına uyarlayan David R. Ellis.

Sharknado (2013) – IMDB: 3.3

köpekbalığı
köpekbalığı

Los Angeles’ta denizde bir hortum, şehirde bir grup insanı rahatsız ediyor. Ne yaptığını anlamış olmayan insanoğlu köpekbalıklarından habersizdir. Bir sahil barı işleten Finn, bir şeylerin ters gittiğinin farkındadır. Arkadaşları Baz ve Novaya durumu anlatır ve onu da yanlarına alır. Beraber eski karısını ve kızını kurtarmak için yola çıkarlar. Karşılaşacakları yıkım, onları daha ilkin asla yaşamadıkları bir dehşetle karşı karşıya bırakır. Gökyüzünden gelen köpekbalıkları önlerindeki her şeyi bölgeler. Finn ve grubu bir plan yapar. Bu plan ile katil köpekbalıklarını yok etmeye çalışacaklardır. Finn ve ekibi bu felaketi önleyebilecek mi?

Denizde Korku (2017) – IMDB: 5.6

Denizde terör - 47 metre aşağıda
Denizde korku – 47 metre aşağıda

Johannes Roberts’ı gerilim filmi “Denizde Korku”nun yönetmen koltuğunda görüyoruz. Filmin kahramanları, iki kız kardeş Kate ve Lisa, maceralı bir dinlence için Meksika’ya giderler. Maceracı Kate, kız kardeşine köpekbalıklarıyla dolu sulara dalmasını tavsiye eder. Kız kardeşinin ısrarına dayanamayan Lisa sonunda teklifi kabul eder. Köpekbalıklarıyla dolu suya koruyucu bir kafeste girdiklerinde kardeşler fazlaca heyecanlanır. Sadece bir süre sonrasında bu coşku korkuya dönüşür. Şundan dolayı tekneyi kafese bağlayan ip kopmuştu. Kardeşler kafesle beraber suya inmeye adım atar. Oksijeni tükenmiş kız kardeşler, köpekbalıklarının salgın etmiş olduğu sulardan kaçabilecekler mi?

Keyif alacağınız benzersiz bir film sıralaması: Sınırlarınızı aşabilecek Hayatta Kalma Filmleri

YORUMLAR

Bir cevap yazın