Köpeklerde Quinoa Olabilir mi? Kinoa Köpekler İçin İyi mi?

Kinoa, son zamanlarda çok önemli bir popülerlik kazanan bir besindir.

Günümüzde tüketiciler fazlaca çeşitli birincil tüketim ürünlerine haizdir. Küreselleşme yardımıyla piyasada daha ilkin egzotik olarak sınıflandırılan ürünlerimiz var. Bunlardan biri kinoa. Köpeklerin kinoa yiyip yiyemeyeceğini merak ettiysenizsonraki makalede size her şeyi anlatacağız.

“Süper mısır gevreği”.

Quinoa, aynı adı taşıyan yenilebilir bir tohum bitkisidir. Kinoa bitkisi büyük bir boyuta ulaşarak 3 metre yüksekliğe ulaşır.

Arjantin, Bolivya, Şili ve Peru’nun And bölgesinden bir bitkidir. Kolomb öncesi uygarlıklarda yaygın olarak tüketilen bir yiyecekti.

Bu bölgeler hala birincil üreticiler olmasına karşın, bugün ekimleri Avrupa şeklinde dünyanın çoğuna yayılmıştır.

kinoanın gıda kıymeti

Kinoa bir yalancı tahıldır. Biyolojik açıdan tahıl ailesine ilişik olmadığı için bu böyledir. Öte taraftan görünümleri ve tüketim biçimleri fazlaca benzer.

Kinoa, tüketilen çeşide bağlı olarak ortalama yüzde 20’ye ulaşan yüksek protein miktarıyla dikkat çekiyor. Öteki popüler tahıllar, pirinç şeklinde yalnız yüzde 10’a haizdir.

Öte taraftan, yağ içinde ne olduğu düşüktür. Sadece bu yağın bir çok omega 3 ve omega 6 yağ asitlerine karşılık etmektedir. Karbonhidratlara ulaşınca, tüm tahıllar şeklinde, iyi bir miktarı var. Bununla beraber iyi oranda lif ihtiva eder.

” Vitamin teminine ulaşınca, iyi bir B 12 vitamini ve folik asit ve B1 vitamini ve E vitamini deposudur. Ek olarak mühim miktarlarda demir, magnezyum, potasyum ve çinko sağlar. “

Köpekler kinoa yiyebilir mi?

Şimdi bu tahılın yada sözde tahılın tüm özellikleri hakkında konuştuğumuza nazaran, hala görülüyor. köpekler kinoa yiyebilirse. Pekala, okuyucuları sevindirmek için, size hakikaten de bunu söyleyeceğiz. bu yemeği tüketebilirler.

Köpekler ideal olarak kinoa tüketebilir, ve herhangi bir problemi temsil etmez. Sadece, yemi dışındaki tüm gıdalarda olduğu şeklinde, hususi talimatlarla beraber verilmelidir.

Her şeyden ilkin, miktar. Ona kinoa vermek istiyorsak, günlük toplam yem miktarının %10’unu asla geçmemelidir.. Bu, bilhassa zayıflama planında olan ve hafifçe yem tüketen obez yada fazla şişman köpekler için gereklidir. Kinoa, daha ilkin de belirttiğimiz şeklinde karbonhidrat bakımından yüksektir. Bundan dolayı, evcil hayvanın zayıflama planını rayından çıkarabilir.

Aynı şekilde kinoa da evvelinde pişirilerek verilmelidir. Kinoa köpeğe vermenin en iyi yolu onu yemle karıştırmaktır. Ufak bir tane olduğundan atıştırmalık olarak sağlamak zor olsa gerek.

Bu bilgilerin sizin için garip bulunduğunu ve tüylü dostlarımızın rejimine yeni yiyecekler eklemeye hizmet ettiğini umuyoruz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın