Köpeklerde Yaban Mersini Olabilir mi? Yaban Mersini Köpekler İçin Güvenli mi?

Yaban mersini hem insanlarda hem de köpeklerde birçok gıda elde eden leziz meyvelerdir.

Piyasada birçok meyve var, bazı türleri mevsimlik, bazıları ise daha zamansız. Her neyse ki, mahsullerdeki teknolojik gelişmeler sebebiyle, senenin herhangi bir zamanında nerede ise her meyveyi alabiliyoruz. Bu yazıda size köpeklerin yaban mersini yiyip yiyemeyeceğini anlatacağız.

yaban mersini nedir?

Yaban mersini, Vaccinium cinsinin çalı bitkisinin meyveleridir. Meyveler, olgunlaşmaya başladıklarında maviye dönen beyaz meyvelerdir.. ABD Birleşik Devletleri’ne özgü bir türdür. Bununla beraber, takdir edilen tadı ve sayısız özelliği göz önüne alındığında, dünyanın çoğuna yayılmıştır.

Şu anda hem yırtıcı hem de ekinlerde bulabilirsiniz. Özellikler benzerdir, sadece ekili meyveler daha sağlam bir tada haizdir.

Köpekler yaban mersini yiyebilir mi?

Etkili bir halde. Bu, tüylü olanlarımız için pek oldukça uygun meyveden biridir. Ek olarak, takviyeler yada yemler şeklinde birçok besin kompleksi bu tür meyvelerle desteklenir.

Yoğun tatlı tadı sebebiyle bu meyveyi köpeklerimize oldukça fazla sunamıyoruz.

Bir köpek ne kadar yaban mersini yiyebilir?

Yaban mersini, yem taneleri de dahil olmak suretiyle, devamlı orta oranda yemle karıştırılarak sunulabilir. Mesela, ortalama 15 kilo orta boy bir köpeğe 5 yada 10 yaban mersini verebiliriz.

Benzer şekilde, köpeği ödüllendirmek istediğimizde yaban mersini sıhhatli bir atıştırmalık olarak sunabiliriz.

Köpeğimizi ödüllendirmek için şunları da yapabiliriz:

  • yaban mersinli smoothie
  • Yabanmersinli Dondurma (Bilhassa Yaz Aylarında Serinletici)
  • yaban mersinli yoğurt
  • yabanmersinli pankek
  • Yabanmersinli Armut Smoothie

Köpeğim yaban mersini yerse ne olur?

Yabanmersini: antioksidanlar, C vitamini ve lif bakımından zengindir. Köpeğinizdeki kardiyovasküler hastalıkları önlemeye destek olun.

Armut: Lif ve potasyum açısından zengindir. Düşük kalorili alımları sebebiyle, diyabetli köpekler için iyi bir seçenek.

Yaban mersini köpeklere İYİ ne getirir?

Tüm meyveler iyidir, sadece her birinin besinlere hususi katkısı vardır. Yaban mersini durumunda, gücü, öteki birçok meyveden daha yüksek olan C ve K vitaminleri içeriğidir.

Fakat bir tek vitaminleri yok, fakat bununla birlikte kalsiyum ve manganez açısından da zengindirler ve antioksidan ve kanser önleyici maddeler ihtiva ederler.

Gördüğünüz şeklinde yaban mersini, köpeklerimizin tadını çıkarabileceği muhteşem meyvelerdir. Sadece, kaliteli yemlerin diyetlerinin ana bileşeni olması icap ettiğini unutmamalıyız. Eklemek istediğimiz öğelerin geri kalanı günlük yiyecek rasyonlarının ortalama %5 yada %10’u olacak.

YORUMLAR

Bir cevap yazın