Kötü Saç Ekimi Sonucunun Sebepleri Ve Önleme ve Düzeltme Yöntemleri

Artan data birikimi, tecrübe, gelişen teknik, güzel duyu farkındalık ve toplantılar, literatür ve saç ekimi prosedürünün eğitim programlarına dahil edilmesi kanalıyla bilgilerin yayılması ile son yıllarda saç ekimi cerrahisinin genel kalitesi büyük seviyede artmıştır. Seneler ilkin iyi kabul edilen sonuçlar bugünün standartlarına nazaran kabul edilebilir olmayabilir. Gene de, meydana gelen prosedürlerin sayısının artması ve bu tarz şeyleri tatbik eden Cerrahların sayısının artması sebebiyle, fena sonuçlar bir mesele olmaya devam ediyor. Bu yazı, fena sonuçların bazı nedenlerini özetlemekte ve çeşitli önleme ve düzeltme yöntemlerini tartışmaktadır.

Hasta Seçimi Sebebiyle Fena Sonuçlar

Tip I, II yada III’te Meydana getirilen Ameliyatlar

Genel mesele, greftlerin frontal resesyonlara yanlış yerleştirilmesidir.

1. Bu durumlarda en rahat ve çoğu zaman en iyi çözüm, yalnız greftleri çıkarmak ve kalan izlerin göze çarpmamasını ummaktır; değilse, hasta onları şekillendirme ile kaplayabilir.

2. Kimi zaman, greftlerin çıkarılması oldukça fazla iz bırakacak şeklinde görünüyorsa yada tasarım yeterince kabul edilebilirse, minik tasarım değişimleri ve dolgular kabul edilebilir bir netice yaratacaktır.

3. Hasta gençse ve muhtemelen daha şiddetli bir kalıba ilerleyecek şeklinde görünüyorsa, tekrardan tasarlama ve doldurma düşünülmelidir. Daha çok greft eklenebilir ve bazılarının saç çizgisinden çıkarılması gerekebilir. Bu durumlarda, mesela nihai model, donör saç yoğunluğu, mevcut greftlerdeki saç gelişme miktarı, saç rengi ve kalibre şeklinde bir hastayı kabul etme yada reddetmedeki olağan faktörler geçerli olmalıdır.

Tip VII’de meydana getirilen cerrahi

Bu hastalarda herhangi bir yerde greft olabilir. Çoğu zaman bir saç çizgisi oluşturma girişimi olmuştur. Ek greftlerin destek olup olmayacağı yada greftlerin çıkarılması gerekip gerekmediği çoğu zaman açık olacaktır. Bu probleminin üç ihtimaller içinde çözümü vardır.

1. Greftler makul sadece donör alan tükendiyse, hastaya daha çok ameliyatın daha çok kozmetik mesele yaratacağını açıklayın.

2. Greftler oldukça çekici değilse, ortaya çıkan izlerin daha azca belirgin olacağı umuduyla çıkarılmalıdır.

3. Greftler kafi saç içeriyorsa, iyi yerleştirilmişse ve kalan donör saç var ise, bazı Tip VII’lerde greft eklemek ve kabul edilebilir bir netice almak mümkündür.

Öteki bir olasılık, eğer hasta tarama yapabiliyorsa, kurona greft eklemektir. Eklenen greftler, süpürülen saça yapışacak bir şey verir ve kel cilt üstünde düz durmasını engeller, böylece şekillendirmeyi kolaylaştırır ve daha kalınca, daha yoğun saç yanılsamasını iyileştirir.

Bu planlar çoğu zaman belirli bir saç modeli gerektirir ve düzeltici cerrahiye başlamadan ilkin hastaya danışılmalı ve beklenen saç modeli mevzusunda antak kalma sağlanmalıdır. Hasta bir miktar başarıya ulaşmış tarama yapabiliyorsa ve kafa derisi gevşekse, kafa derisinin küçültülmesi bir taraftan diğerine olan mesafeyi azaltacak ve bilhassa mühim alanlarda ek greftlerle beraber şekillendirmeyi kolaylaştıracaktır.

Zayıf Yoğunluk

Yoğunluğu zayıf olan hastalar için yapılabilecek oldukça azca şey vardır. Greft başına o denli azca tüy alırlar ki, en iyi teknik ve dikkatli tasarımla bile netice çoğu zaman oldukça iyi olmaz. Daha çok greft eklemek yada mevcut greftleri çıkarmak mevzusunda nihai çözüm, greftlerin ne kadar çekici olmadığına ve çıkarıldığında izlerin ne kadar belirgin olacağına bağlıdır.

Planlama ve Tasarımdaki Hatalar

Yanlış Sınır Yerleşimi

Yanlış saç çizgisi yerleşimi, hasta memnuniyetsizliğinin en yaygın sebeplerinden biridir. Elbet oldukça sayıda uygun olmayan tasarım olabilir, mesela saç çizgisi oldukça düz, saç çizgisi oldukça arkada, saç çizgisi oldukça önde ve saç çizgisi şakaklarda oldukça aşağı iniyor. Eğer rekonstrüksiyon akla yatkın görünüyorsa, mümkün olmasıyla birlikte oldukça greftin kurtarılması ve gereksinim duyulan yerlerde ek greftlerin kullanılması için her türlü çaba gösterilmelidir. Çıkarılması ihtiyaç duyulan greftlerin bir kısmı başka bölgelere nakledilebilir. Çoğu zaman, tüm saçlar hayatta kalmaz, sadece bir çok kurtulur. Yalnız birkaç kıl içeren greftler muhtemelen atılmalıdır.

Kimi zaman düz bir saç çizgisi için en iyi çözüm, düz yada geniş saç çizgisi oluşturmak için tasarlanmış bir saç derisi küçültmedir.

Düzeltme, bir şakak saçağından diğerine düz, bakışımlı oval yada U-uzanmayı hedeflemelidir.

Greftlerin Fena Dağılımı Saç Ekimi Sonucunu Iyi mi Etkisinde bırakır?

İşi bitirmek için kafi saç kalmışsa bu ciddi bir mesele değildir. Güçlük, greftlerin yanlış alanlarda yoğunlaştırılması ve daha eleştiri alanlara yeterince greft yerleştirilmemesi sebebiyle boşa harcanmasıdır. Greftler çoğu zaman saç çizgisine ve en fazla kapatıcılık sağlayacakları bölgelere eklenebilir. Kimi zaman saç derisinin küçültülmesi, kel alanın miktarını azaltarak bu kişilere destek verir. Böylece yeni greftlerle şekillendirme ve tarama daha kolay hale gelir.

Kafa derisi küçültme sonucu aşağıdaki 4 faktöre bağlıdır:

1. Kellik paterni

2. Kalan saçın yoğunluğu

3. Kafa derisinin hareketliliği

4. Canlı ekilen saç sayısı.

Saç Ekimi Sonucunu İyileştirmeye Yönelik Önleme ve Düzeltme Şekilleri

Saç Çizgisinde İyi Gelişme

Bir seferde daha azca greft yapmak, onları daha açılı yerleştirmek ve alıcı bölgeye salin enjekte etmek daha derin delikler oluşturur ve bazı sorunları azaltır. Greftlerin iyi, kolay ve rahat bir halde alıcı bölge deliklerine baskıya yada tekrarlanan tekrardan düzenlemelere gerek kalmadan yerleştirilmesi saç büyümesini iyileştirir.

İlk etapta problemin oluşmasını engellemenin yolu ilerleyen saç çizgisinin kullanılmasıdır. İlerleyen saç çizgisi basitçe cerrahiye arkadan adım atar ve son saç çizgisine ulaşılana kadar her seansta ilerler. Bu yöntemle her bir greft grubu alından kesintisiz kan temini avantajına haizdir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın