Kuru buz nasıl yapılır? – İçerik Haber

Kuru buz, karbondioksitin katı halidir. Bilinmiş olduğu şeklinde CO2, insanoğlu tarafınca Dünya atmosferinde solunum ve bitkiler tarafınca fotosentez için kullanılan bir gazdır. Bu kimyasal bileşik kokusuz, tatsız ve renksizdir. Havadan 1,5 kat daha yoğundur. Yüksek tazyik ve düşük sıcaklıkta opak beyaz bir katı haline gelir. Bu duruma kuru buz denir.

Kuru Buz Hazırlanışı

Karbondioksit şu anda bir gaz olarak mevcuttur. Bu yüzden kuru buz elde etmek için karbondioksitin ilkin sıvılaştırılması, peşinden dondurulması gerekir. Karbondioksitin dondurulması hakkında konuşurken, donmuş sudaki şeklinde bir katı düşünebilirsiniz.

Bununla beraber, karbondioksit sıvı haldeyken donduğunda, süratli ve direkt bir gaza dönüşür. Bu yüzden ortaya çıkan sıvının gaz haline gelmesini önlemek için belirli bir kapalı alana püskürtülmelidir. Donmuş karbondioksit zaman içinde ağırlaşacak ve dibe çökecektir. Isı yükseldiğinde ve eridiğinde, karbondioksitten meydana gelen toz yada kalıntı olmayacaktır.

Karbondioksiti kuru buza dönüştürme işleminin detaylarına geçelim. İlk adım karbondioksiti temizlemektir. Sonrasında -20 oC’de 20 barlık bir tazyik uygulanarak gaz halinden sıvı hale dönüştürülür. Bu durumda sıvılaştırılmış karbondioksit, hususi malzemelerden yapılmış kapalı bir fener yada tankta saklanmalıdır. Bir sonraki aşamada herhangi bir yere serpilir ve elde edilmiş enerji ile donar. Ortaya çıkan kar, sıkıştırma işlemlerine doğal olarak tutulur ve birçok endüstride kullanılmak suretiyle piyasaya sunulur. Tüm bu adımlar bir laboratuvarda gerçekleştirilmelidir. Sadece istenirse evde kendi ellerinizle kuru buz yapmak mümkündür.

YORUMLAR

Bir cevap yazın