La Caja Çin Kavurma Kutusunda Tavuk Göğsü Nasıl Kızartılır

Tavuğu bir tek leziz olduğundan yemiyoruz, bununla birlikte sağlığa da birçok faydası var. Her şeyden ilkin, kilo yitirilmesine destek olmak için muhteşem kılan protein açısından zengindir. Tavuk eti bununla birlikte naturel bir anti-depresandır; Doğru oranda alındığında kemik kaybını önleyici ve metabolizmayı hızlandırıcıdır. En çok da fazla tavuk, evlatlarımızın en sevilmiş olduğu yiyecekler içinde! Nedenini söylemek mümkün değil fakat çocuklar onlara oldukca düşkün. Ve bir tavuğun en besleyici kısmının ne işe yaradığını biliyor musunuz? Göğüs! Bunun sebebi minimum yağlı olmasıdır. Bugün için, La Caja Çin’de tavuk göğsünü iyi mi kızartacağınıza dair kısa bir rehberi sizinle paylaşmak isterim. Malzemelerinizi toplayın ve yiyecek yapmanın tadını çıkarın!

İçindekiler:

4 tavuk göğsü, her biri ortalama 6 ons ağırlığında, kemikleri alınmış ve derisiz

¼ fincan sızma zeytinyağı

2 çay kaşığı sarımsak yada soğan tozu

2 çay kaşığı hardal

3 yiyecek kaşığı kuru ot (kekik, biberiye, kekik yada defne yaprağı)

2 yiyecek kaşığı sirke

koşer tuzu

Karabiber, taze

Pişirme talimatları:

1. Büyük bir Ziploc çantası yada benzeri bir şey alın. Sirkenizi torbaya dökün, arkasından seçtiğiniz otlar, sarımsak ve soğan tozu, tuz, karabiber, seçtiğiniz hardal ve sızma zeytinyağınızı ilave edin. Dijon yada tam tahıllı hardalı arzu ettiğiniz şeklinde kullanabilirsiniz. Malzemeler torbaya girdikten sonrasında, eşit olarak dağıtılmış bir karışım oluşturmak için iyice çalkalayın.

2. Tekrardan kapatılabilir çantanızı açın ve tavuk göğüslerinizi içine koyun. Yine kapatın ve tavuk etinizi muhteşem şekilde kaplamak için iyice sallayın. Tavuğu marine etmek için poşeti buzdolabının içine yerleştirin. En iyi sonucu almak için bir gece (yada daha uzun süre) marine sosunda beklemeye alın.

3. Tavuk göğüslerinizi pişirme zamanı vardığında buzdolabından çıkarın ve soğuk suyun altında eritin. Çözülmeyi daha da süratli hale getirmek için musluğunuzu çalışır durumda bırakabilirsiniz. Bu iş için su kullanmıyorsanız, çantanız mikrodalgaya uygun olduğu sürece mikrodalgada çözdürebilirsiniz.

4. Etinizi beklerken La Caja China’nızı hazırlayın. Izgarayı ve kül tablasını kutunun üstüne koyun. Organik kömürlerinizi yerleştirin ve tavuk göğüsleriniz ızgaraya neredeyse hazır olduğunda onları yakın.

5. Kömürleri ateşe verdikten ortalama 20 dakika sonrasında hepsi hazır olmalıdır. Kömürleri ızgaraya eşit şekilde gösterim ve bir ucunda boşluk bıraktığınızdan güvenilir olun. Tavuk göğsünüzden bir yada ikisinin neredeyse yanması ihtimaline karşı burası sizin serin bölümünüz olmalı.

6. Tavuk göğüslerinizi teker teker ızgaraya koymaya başlayın ve La Caja China’nızın kapağını kapatmamayı ihmal etmeyin. Ek olarak tavuğun bir tarafını bir tek 5 dakika ızgara yapmalısınız. Sonrasında tavuğu öteki tarafını çevirin ve 5 kez daha pişmesine izin verin. İstediğiniz sonuca ulaşana kadar bu işlemi tekrarlayın.

7. Tavuk göğüslerini ızgaradan çıkarın ve bir tabağa soğumasını bekleyin. Yanında pilav yada mısır ve havuç şeklinde arzu ettiğiniz bir meze ile servis yapın; eski güzel buğulanmış brokoli ya da en sevdiğin salata. Zevk almak!

YORUMLAR

Bir cevap yazın