Meme kanserine ne sebep olur?

Son meme kanseri istatistikleri, sekiz hanımdan birinin yaşamları süresince meme kanseri geliştirme riski altında bulunduğunu ve elli yaşın üstündeki bayanların meme kanserine yakalanma açısından en büyük riske haiz bulunduğunu belirtmektedir. Meme kanseri, mamografi yada kendi kendine teşhis yöntemiyle tespit edilebilir. Kendi kendine teşhis, doktorun yerini tutmaz.

Her kişinin kanseri tamamen değişik nedenlerle ortaya çıkabileceğinden, meme kanserinin kati nedenini saptamak fazlaca zor olsa gerek. Genel olarak kansere, iyi hücrelere bağlanan, bozulma hücreler olarak da malum özgür radikaller niçin olur. Yüksek östrojen seviyelerine de bir bağlantı vardır. Yüksek östrojen seviyelerine hormon replasman tedavisi, doğum denetim hapları ve herbisitler ve pestisitlerde bulunan yüksek seviyelerde koruyucular niçin olabilir.

Yukarıda sıralanan sebepleri çoğu zaman kontrolümüz haricinde olarak sınıflandırabiliriz. Bununla beraber, kontrolümüz dahilinde olan, meme kanseri riskine yol açabilecek başka şeyler de vardır. Bunlar şunları ihtiva eder:

– Aşırı alkol alımı.

– Yağ oranı yüksek bir rejim.

– 30’dan sonrasında hamilelik.

– Oral kontraseptif kullanımı.

Ne yazık ki toplumumuz bizlere bir çok şeyin bir hapla düzeltilebileceğini öğretiyor. Sadece kanseri önlemeye hakikaten destek olmak için aşağıdakilerden bazılarını yada tümünü yapabilirsiniz: Tertipli egzersiz yapın. Bu, her gün 30 dakikalık bir yürüyüş kadar kolay olabilir. Lif ve sebzelerde yüksek ve yağda düşük bir rejim yiyin. Meyve ye. Daima size hususi uygun oranda dinlenme aldığınızdan güvenli olun. 7 saat uykuya ihtiyacınız olabilir, azca ya da fazlaca ihtiyacınız olabilir. Vücudunuzun size anlatacağı benzer biçimde kulak verin. Kendi kendine teşhis koyduğunuzdan ve bir programa bağlı kaldığınızdan güvenli olun. Ek olarak progesteron kremini de düşünebilirsiniz. Bunun yapmış olduğu şey, esasen vücudunuzun hormonlarını düzenler, böylece östrojen seviyesi fazlaca yükselmez. Bu tarz şeyleri yapmak, meme kanserini önlemeye destek olmak ve onu geliştirme riskinizi azaltmak için uzun bir yol kat edecektir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın