Mesaj (Contact) Film İncelemesi: Carl Sagan’dan Sert Bir Bilimkurgu

Bildiri, meşhur bilim kurgu yazarı Carl Saga’nın aynı adlı romanından uyarlanan bir bilim kurgu filmidir. 1997 senesinde gösterime giren Bildiri (İletişim), çekim açıları ve çekici senaryosuyla bilim kurgu türünün en başarı göstermiş yapımlarından biri olarak kabul ediliyor. Robert Zemeckis’in yönettiği, başrollerinde Jodie Foster ve Matthew McConaughey şeklinde başarı göstermiş oyuncuların yer almış olduğu film, ortalama 3 saatlik bir hikayeyi konu alıyor. İnsanoğlu yüzyıllardır merak ediyor, “Evrende yalnız olabilir miyiz?” Soruya değişik bir bakış açısıyla yaklaşan Bildiri, uzunluğuna karşın Jodie Foster’ın etkisinde bırakan hikayesi ve James V. Hart’ın sağlam senaristliği ile kolaylıkla izlenebilecek bir film.

Bilim kurgu fanatiklerinin ilgi ve heyecanla izleyeceği Bildiri filmini tüm detaylarıyla inceledik. Keyifli okumalar diliyoruz…

Bildiri (İletişim) Film teması

Film, kahramanı Eleanor ile devam ediyor.

Dr. Eleanor Arrowey, çocukluğundan beri dünya dışı yaşama ve varlıklara inanan ve merak duygusu oldukça gelişmiş bir karakterdir. Bu ilgiyi daha da geliştirebilen Eleanor, genç yaşta kaybetmiş olduğu babasının desteğiyle meşhur bir bilim insanı olmayı başarır. Emek verme, bir gökbilimci olarak dünya dışı varlıkları inceleyen bir program ve ekipte yer almış olduğu noktaya ulaştı. Çocukken değişik hayatlara dokunmak için radyo sinyallerini dinleyen Eleanor, baskılara ve negatif düşüncelere maruz kalmasına karşın sonunda amacına ulaşır. İhtiyacı olan maddi desteği aldıktan sonrasında uzaylılar tarafınca kendisine gönderilen ilk sinyali alır.

Filmin ilk yarısının tamamlanmasına yol açan sinyal ile bildiri fazlaca değişik bir hız kazanıyor ve seyircinin ilgiyle izleyeceği bir atmosfer yaratıyor. Uzak bir yıldız olan VEGA’dan gelen sinyal oldukça heyecana niçin oldu ve Eleanor’un başarısına gölge düşürdü. Artık VEGA, din ve bilim üçgeninde ilerleyen bilimkurgu senaristliğini takip etmeye başlıyoruz. Din ve bilime dayalı tartışmalar esnasında ortaya çıkan mühim bir problem, sinyalin yüksek teknolojili bir otomobil için bir şablon bulunduğunun keşfedilmesidir! Uzun tartışmaların peşinden film, ABD hükümetinin otomobil gönderme fikriyle coşku ve ilgiyi üst seviyeye taşıyor. Bu sayede uzaya gönderilecek astronot kim olacak?

Bildiri (İletişim) Film İncelemesi: Evren ve İnsanlık Hakkında

Eleanor sinyali
Eleanor sinyal yakalamada fazlaca başarı göstermiş.

Bildiri (İletişim) Carl Saga’nın aynı adlı romanından uyarlanan en başarı göstermiş bilim kurgu eserlerinden biridir. Bu yüzden, kitap ve film çoğu zaman Saga’nın okuyucuları tarafınca karşılaştırılır. Kitapta ve filmimizde yorumların pek ölçülmediğini söyleyebiliriz. Sadece hiçbir uyarlamanın birebir aynı dinamiklere haiz olamayacağını ve görseli yazılı bir hikayeye uyarlamanın oldukça zor bulunduğunu belirtmek gerekir. Bundan dolayı kitaba yapışmadan bakarsanız oldukça başarı göstermiş bir yapım bulunduğunu kolaylıkla söyleyebilirsiniz.

Filme erişince, çocukluğundan beri uzaylılara ve hayata ilgi duyan ana karakterimiz Eleanor’un başarı öyküsünü izliyoruz. Uzun senelerdir kuvvetli bir inanç oluşturmuş olan karakterimiz, değişik yaşam formlarından gelen sinyallerden vazgeçmeden çalışmakta ve büyüdüğünde bir gökbilimci olarak çalışmalarına hız vermektedir. Her neyse ki, sinyali yakalayabilir ve mühim keşifler yapabilir. İlk otuz dakikada gerçekleşen bu vakalar, sinyal alındıktan sonrasında filmi fazlaca değişik bir boyuta taşıyor. O şekilde ki Bildiri artık dini kurgunun bir özelliği haline geliyor.

Eleanor, keşfini dünyaya duyurduğunda, projesini alkışlamak yerine, devlet tarafınca kabul görmenin dezavantajlarıyla ve inananların şiddetli muhalefetiyle yüzleşmek zorunda kalır. Sadece sinyalin ne anlama geldiği deşifre edildiğinde ilgi başka bir alana kaymaya adım atar. Bu yüzden, yüksek teknolojili aletin konturunu oluşturan sinyalin keşfi için bir vasıta geliştirilmesine karar verildi. Beyaz perdede sinyale ulaşacak ekibin kim olacağı mühim. Astronotların bir grup bilim adamı, din adamı ve felsefeci tarafınca seçilmesi bilhassa ilginçtir.

İnsanlığı İlgilendiren Bildiri: Evrende Yalnız Mıyız?

Dünyaya bir sinyal iletildiğini hayal edin ve bu sinyalin kaynağının ne işe yaradığını öğrenin. Mesajın göz ardı edilebileceğini düşünüyor musunuz? İnsan merakını ve evrendeki tek canlının insan olup olmadığı sorusunu yanıtlamak için ekip, kimin uzaya gideceğine karar vermeye adım atar. Her şey yolunda gidiyor, bilhassa Eleanor: “Tanrı’ya inanıyor musun?” sorulmuş olduğu vakit. Sorgulama sırasındaki protestolar, filmin niçin dini kurgu olarak adlandırıldığını kanıtlıyor. Durum, bilimsel temelli düşünce ve tartışmalarda öncü rolümüze olan inancımızın çevremizdekiler tarafınca negatif algılandığı bir noktaya geldi. Peki, kahramanımız hakikaten keşfettiği sinyalin kaynağını bulmaya gönderilmemiş miydi?

Eleanor, sürecin başından itibaren isimsiz bir şahıs tarafınca takip edilmektedir. Başarıya ulaşmış bir gökbilimci, bir din adamı uzaya gönderilmek suretiyle bir arabayı havaya uçurduğunda bir talih elde eder. Gizli saklı takipçisinin de desteğiyle tek başına bir yolculuğa çıkmaya karar verir.

Eleanor, yolculuğunun sonunda VEGA adlı bir yıldıza ulaşmayı başarır. Sadece buradaki yaratıklar tarafınca geri gönderildiğinde kimse ona inanmaz ve aracın çekmiş olduğu görüntüler kimselerle paylaşılmaz.

Eleanor’un düzgüsel hayata dönmesiyle son gören film, bilim ve din arasındaki çatışmanın gelişiminin izleyeceği bir atmosfer sunuyor. Akıcı senaristliği, mükemmel çekim açıları ve oyunculuğu ile bilim kurgu severlerin keyifle izleyeceğini düşünüyoruz.

Bildiri (İletişim) Film Etiketi

Mesaj (İletişim) Film Etiketi
Filmin başrollerini Jodie Foster ve Matthew McConaughey paylaşıyor.

Bildiri, Carl Saga’nın The Message adlı romanından uyarlanmıştır ve James V. Hart ve Michael Goldenberg tarafınca yazılmıştır. 1997 senesinde gösterime giren filmin orijinal adı “Contact” olsa da türünün bilimkurgu ve drama olduğu söylenebilir. Yönetmen kıdemli Robert Zemeckis, The Message’ın yapımcıları Steve Starkey ve Robert Zemeckis. Filmin oyuncu ekibi şu şekilde sıralanabilir:

  • Jodie Foster
  • Matthew McConaughey
  • Tom Skerritt
  • David Morse
  • William Fichtner
  • Jena Malone

Message (Contact) gösterime girdiğinde 49.034.000 $ kazanç elde eden ödüllü bir filmdir. Bilhassa görselleri ve başarı göstermiş çekim açıları ile bilim kurgu dünyasında kendinize yer bulmanızı sağlıyor. Hemen hemen izlemediyseniz, göz kamaştırıcı ve değişik senaryolarıyla Bildiri sizi bekliyor.

Bilim kurgu filmlerini seviyorsanız en iyi bilim kurgu filmlerini mevzu alan yazımızı seyredebilirsiniz.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir cevap yazın