Mide Ülserine Neden Olan Nedir?

Mide ülseri oldukça acı verici ve potansiyel olarak ölümcül bir hastalıktır. Mide ülserleri aslen mide astarında şiddetli ağrıya ve iç kanamaya yol açan deliklerdir. Tedavi edilmezse delik mide astarından geçebilir ve aşındırıcı içeriğin çevre dokulara kaçmasına izin verebilir. Uzun süreden beri baharatlı yiyeceklerin, stresin ve alkolün mide ülserine neden olan ana faktörler olduğu düşünülüyordu. Sadece tıp ve teknolojideki büyük gelişmelerle beraber günümüzde yaygın inanışın aksine ülserin baharatlı yiyeceklerden kaynaklanmadığını biliyoruz.

Geçen yüzyılda ülser tedavisi tam olarak roket bilimi değildi: yatak istirahati, yumuşak bir rejim ve antasitler. Bununla beraber, bu tedaviler bir tek rahatsızlığı azalttı, sadece sonuçlar çoğu zaman kalıcı değildi. Tedavi durduktan sonrasında ağrı geri döndü. Son araştırmalar, baharatlı yiyeceklerin, stresin ve alkolün mide ülseri semptomlarını kötüleştirebileceğini, sadece buna niçin olmadığını kanıtladı.

Bir çok mide ülseri, aslen mide astarındaki bakteriyel bir enfeksiyondan oluşur. Yatak istirahati, yumuşak bir rejim ve antasitler semptomları hafifletebilirken, antibiyotikler tedavinin bir yada iki ayı içinde bakterileri öldürerek ülseri tedavi eder.

Ülsere yol açan bakteriye Helio-bacter pylori adı verilir ve bunu 1982’de keşfeden Avustralyalı araştırmacılar bu özelliğiyle Nobel Tıp Ödülü’nü kazandılar. Bu keşiften ilkin, bir bakterinin insan midesinin asit koşullarında yaşamasının olanaksız olduğu düşünülüyordu. Gene de, bakteriye haiz hepimiz ülser geliştirmez, sadece bir tek %10 ila 15’i. Bilim adamları, gelişmiş ülkelerdeki insanların ortalama yarısının ve dünyanın bazı bölgelerindeki nerede ise her insanın midelerinde bakteri bulunduğunu keşfettiler, sadece niçin bazı insanların bu enfeksiyon semptomlarını geliştirdiği ve diğerlerinin niçin olmadığı hala bilinmiyor. Görünüşe bakılırsa, Helio bacter pylori ile bu enfeksiyon çocuklukta adım atar ve yaşam boyu devam eder.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir cevap yazın