Opak Madde Nedir? Opak Madde Örnekleri Nelerdir?

Saydam olmama terimini açıklamak için iletkenliği belirlemek gerekir. İletkenlik saydam yada ışık geçirgen olarak tanımlanabilir. “Opak madde nedir? Opak maddelere ne şeklinde örnekler verilebilir?” Soruları açıklarken ilk olarak madde çeşitlerini geçirgenliklerine bakılırsa açıklamalıyız. Malzemenin saydam olup olmamasına bakılırsa maddeler üçe ayrılır:

 • saydam malzemeler
 • opak maddeler
 • Saydam maddeler

Saydam malzemeler ışığın dağılmadan arkadan geçmesine izin verir. Saydam maddeler, ışığın bir kısmının saçılmış olduğu maddelerdir. Doğrusu ışığın sertliği azalır ve ilerler. İletkenlik ölçümleri makroskopik ölçeklerde belirlenir. Makroskopik, büyük ölçekli ışık yoğunluğu fotonlarda ölçülür. Fotonlar ışık birimleri olarak adlandırılabilir. Foton terimi, bir parçacığın elektromanyetik alanları incelemek ve ışınları ölçmek için kuantumda kullanılmasına müsaade eden bir şablon olarak açıklanabilir.

Işık geçirgenliği formülü: Snell yasası

Snell Yasası

Tamamen saydam olmak, Snell Yasası takip edeni ile mümkündür. Snell yasası, ışığın gelme ve kırılma açıları için durağan(durgun) bir matematiksel formüldür. Snell yasasına doğal olarak ışınlar direkt maddeden geçer ve kırılmadan geçer. Ek olarak, malzemeden geçen ışığın bir açıklaması vardır. Gölge oluşumunun yanı sıra ışık saydam maddeler vasıtasıyla da görülebilir. Gökkuşağı da aynı şekilde oluşur. Saydam malzemeler Snell yasasına uygun olmalı ve ışık saçılımını desteklemelidir. Opak malzemeler ışığın tamamen dağılmasını sağlar. Duvar şeklinde düşünebileceğiniz opak malzemeler ışığı iletmezler.

İletkenliğe bakılırsa maddeler

Saydam malzemeler çoğu zaman bir yada daha çok renge haizdir. Bu sayede ışığın kırılmadan geçmesi için uygun bir zemin oluşturur. Opak malzemeler çoğu zaman ışığı soğuran renklerdedir. Böylece ışığı emerler. Bundan dolayı siyah gömlek daha çok terletiyor ve yazları açık renkli giysiler tavsiye ediliyor. Ek olarak, ışığın kırılma açısı birkaç değişik faktöre bağlıdır. Bu faktörler genel olarak şunlardır:

 • dalga boyutu
 • Malzemenin yapısı
 • renk faktörü
 • Yapısal kusurlar (boşluklar, çatlaklar şeklinde)

Opak madde örnekleri

Opak madde örnekleri
Opak madde örnekleri

Opak malzemeler çoğu zaman donuk görünür. Opak malzemeler de doğada yaygındır. Mesela saklambaç oynarken arkanıza yada arkasına saklayabileceğiniz nesneler opak nesnelere örnek olabilir. Ya da taraftan bakmış olduğunuzda camlar opak, içindeki sıvıyı tahmin edemezsiniz. Ahşap, seramik, porselen ve kil; Su ve cam şeklinde ışığın bir kısmını diğerine ileten malzemelerin aksine, opaktır, doğrusu opaktır. Opak malzemelerin öteki örnekleri şunlardır:

 • karton ve karton
 • Deri ceket
 • Işığı ön camdan yansıtsa da saat, arka yada duvardaki ışığı iletmez.
 • heykel

Opak kelimesi nereden geliyor?

Opak kelimesi ilk olarak 1958 senesinde Türkçe olarak kullanılmıştır. Fransızcadan Türkçeye geçen kelime Fransızcada opaktır. opak; Fransızca opak anlamına gelir. Orijinal Latince’ye geri döner ve Latince opacus kelimesinden Fransızca’ya opak hale geldi. Opacus “gölgeli, karanlık” anlamına gelir. Fransızcadan Türkçeye özgür çağrışım kanalıyla çevrildiği sanılmaktadır.

Katılar niçin ışığı iletmez?

Katılar neden ışığı iletmez?
Katılar niçin opaktır?

Katıların ışığı niçin dağınık yansıma ile iletmediğini açıklayabilir. Işığın katıların yüzeyinde her yöne saçılmasına dağınık yansıma denir. Işığın yayılması için kusurlar, çatlaklar ve boşluklar şeklinde yapısal koşulların olmaması icap ettiğini kaydetti. Katıları oluşturan mikroskobik maddelerin dizilişindeki düzensizlikler yapısal bir kusurdur ve ışığın geçmesi için lüzumlu ortamın sağlanmasına engel olur. Parçacık ve gözenekli katılar bu yüzden ışığı dağınık yansıma kanalıyla iletmezler.

Sıvılarda ve katılarda ışığın geçirgenliği iyi mi belirlenir?

Işığın cismin yüzeyine yansıması, görüntünün beyne düşmesi ve görünür olması için temel oluşturur. Doğrusu gözün görme işlevi ışıkla ilgilidir. Bundan dolayı, ışığın yayılma yolunu inceleyerek, işlevsel bir görme yöntemi ortaya çıkar. Buna bir örnek, bir sıvı ve bir katı arasındaki farktır. Daha ilkin de belirtildiği şeklinde, dalga boyutu, ışığın malzemelerden yayılmasını ve iletkenliğini etkisinde bırakır.

Sıvılarda ve katılarda iletkenliğin belirlenmesi dalganın boyutuna da bağlıdır ve bu dalganın boyutu ışığın iletilmesine destek sunar. Işığın görünümü, fizikteki Brownian hareketi ve frekansları ile detaylı bir şekilde açıklanmaktadır. Netice olarak, ölçüm neticeleri ile kapsamlı bir halde açıklanabilen ışık geçirgenliği terimi, katıların ışığa karşı opaklığını açıklamaktadır. Böylece Türkçede saydam olmayan dediğimiz saydam olmayan durum somut ve net hale gelmektedir.

Bu tür içerikleri okumaktan hoşlanıyorsanız, Bilim sayfamıza göz atmayı ihmal etmeyin.

YORUMLAR

Bir cevap yazın