Paintball Manevralarını Kazanma – Kaydırak Sanatı

Bir tur hız topu oynarken, yeni başlayanların bir çok vurulma korkusuyla nüzul olur. Bir sığınağın arkasında bırakılırlar ya da bir tek birkaç kez hareket ederler ve o vakit tam da korktukları şeyin gerçekleştiğinden güvenli olunuz. Paintball’da tek düşündüğünüz rakiplerinizin ne yapacağıysa, kolayca elenen bir oturan ördek olmuş olursunuz. Birçok çaylak ekip bundan dolayı sıralamada alt sıralarda yer ediniyor. Paintball müsabakasında başarıya ulaşmış olmanın tek yolu, ya hep ya asla, batkı et, tamamen kesin bir tutumdur. Takımınızla bir araya getirdiğiniz hareket stratejilerinin ötesinde, tüm turnuva paintball sporcularının daima akıllarında belirli bir bireysel strateji olmalıdır. Bu daima ileriye doğru gidiyor. Maç adım atar başlamaz, rakibinizi müdafa durumuna sokmak ve onu sıkıştırmaya çalışmak için bir sonraki pozisyonunuzu planlamalı ve zorlamalısınız. Bunu yapmak için, sprint, sıçrama, dalış ve doğal ki kayma dahil olmak suretiyle mümkün olan her fizyolojik aleti kullanmalısınız. Kaydırak sanatına hakim olmak en mühim manevralarınızdan biri olacak ve devamlı kullanacağınız büyük bir avantaj olacaktır.

Paintball’da kullanılan üç ana slayt vardır: Pop-up Slide, Superman Slide ve Lateral Slide. Açılır Slayt normalde önünüzdeki yada size çapraz olan bir sığınağa ilerlemek için kullanılır. Açılır Kaydırmayı gerçekleştirmek için, ulaşmak istediğiniz sığınağa doğru koşmaya başlayın, arka bacağınızı yere bırakın, momentumunuzu ileri ve ön bacağınızı ileriye bakacak şekilde, hedefinize ulaşana kadar arka bacağınızda kaymaya devam edin. Bu slaydı başarıyla çıkarmanın en büyük anahtarlarından biri, hem başınızı hem de işaretçinizi yere değil, yukarıya doğru tutmaktır. Sığınağınıza ulaştığınızda, ansızın arka bacağınızdan ayağa kalkacaksınız. Bu slayt, rakiplerinizden gözden kaybolmanıza ve fazlaca süratli bir halde yeni bir yere gitmenize destek sağlar. Doğru yapıldığında, ansızın ortadan kaybolup sonrasında başka bir yerde tekrardan ortaya çıkarak kafa karıştırdığınız rakiplerinize ateş etmeye hazır sığınağa geldiğinizde ayağa kalkmalısınız. Savunmada, Açılır Kaydırak ateş altında eğilmek ve bir sığınağın güvenliğinin arkasına geçmek için harikadır.

Süpermen Kaydırağı çoğu zaman yılan şeklindeki sığınağa girmeye çalışan oyuncular için ayrılmıştır. Bu slayt, çoğu zaman zili duyunca aranın derhal yanındadır. Superman Slide’ı yılana doğru koşmaya başlayın, koşarken gene başınızı ve silahınızı yukarıda tutun. Sığınağa yaklaştıkça, çömelmeye başlayın ve ağırlık merkezinizi yavaşça yere doğru kaydırın, ön göbek kaymasında bir elinizi gevşetin; Zıplamayın ve karnınızın üstüne inmeyin. Öne doğru düşmeye başladığınızda, silahınızın hava deposunun direkt omzunuzun üstünde DEĞİL, koltuk altınızın altında olduğundan güvenli olun, aksi takdirde çıkık benzer biçimde yaralanmalara niçin olabilir. Yer seviyesinde olduğunuzda, ön kollarınızı yere uzatın ve üzerlerinde yılana doğru kaydırın. Bu slayt, yılana mümkün olan en süratli ve en verimli şekilde girmenize destek sağlar. Bir süpermen slaydında yılana girerken, işaretçinizin namlusunu yere kazmaktan kaçınmak önemlidir. Namlunuz yere batarsa, silahınıza zarar verebilir yada en azından namluyu toprakla tıkayabilirsiniz. Bunun olmasını önlemek için avuç içlerinizi gökyüzüne doğru tutmaya çalışın. Bu ilk başta birazcık acayip gelebilir, sadece ergonomik yapmak onu daha organik hale getirecektir.

Lateral Slide en iyi, size yatay olan sığınaklara manevra yapmak için kullanılır. Yan Kaydırmayı gerçekleştirmek için, ulaşmak istediğiniz sığınak yönünde sola yada sağa hareket edin. Sığınağa yaklaşırken öndeki bacağınızı yana doğru bunkere doğru tutarken arka bacağınızı yere bırakın. Sığınağa ulaşana kadar kaymaya devam edin, arkasından arka bacağınızı yukarı kaldırın, kendinizi yerden kaldırın. Kayacağınız sığınağa yaklaştığınızda yavaşlamak için önünüzdeki topuğunuzu da kullanabilirsiniz. Bu slayt, ön bacağınızın yönü haricinde her yönden Açılır Slayt’a benzer; Lateral versiyonda ön bacağınız kaydığınız tarafa dönük olmalıdır. Gelen alevden kaçmak ve vurulmadan sığınağa daha süratli hareket etmek için bu manevrayı kullanın.

Tüm kaydıraklarda büyük bir anahtar, bir ayağınızı daima yerde tutmaktır (Süpermen Kaydırağı hariç); bu, mümkün olduğunca süratli bir halde ayağa kalkmanızı sağlar. Bir öteki mühim husus ise kaydırak yaparken silahınızı ateşlerken etken kalmanızdır. Bu ergonomik gerektirir, sadece hareketinizin çoğuna slaytları dahil edebilirseniz, vurmanız fazlaca zor olacaktır; bunu yaparken ateş etmek, her hücum manevrasına girdiğinizde dönüşecektir. Gözlerinizi daima sahada tutmak ve uzun süre yere asla bakmamak da önemlidir. Bu sayede siz hareket halindeyken de rakibinizin her hareketini planınızda ayarlamalar yapmanız gerekebileceğinden takip edebilirsiniz. Kaymak, çoğunlukla speedball’a özgü bir manevradır. Woodsball arazileri nadiren düz yüzeylerde oynanır ve çoğu zaman zemine yapışan kayalar ve kütükler vardır, bu da kaymayı olanaksız hale getirir.

Kayma manevralarını kazanmak için başka bir tavsiye de iyi bir çift paintball pantolonu giymektir. Bu elbise bilhassa bu tür oyunlar için üretilmiştir ve yalnızca daha iyi kayma performansında değil, bununla birlikte korumada da hakkaten fark yaratabilir. Bir çok paintball pantolonu fazlaca dayanıklı, yırtılmaz malzemeden yapılmıştır, böylece düzgüsel kaymanın yırtılmadan niçin olacağı aşındırıcı suistimale dayanabilirler. Kaydırmak için en iyi paintball pantolonları, daha süratli hareket için zeminden sürtünmeyi azaltmaya destek olmak için ıslak bir parlaklığa haizdir. En iyi paintball pantolonları, daha yumuşak inişler ve yaralanmaların önlenmesi için dizler, baldırlar, kalçalar ve kalçalar benzer biçimde stratejik bölgelere dikilmiş extra araç-gereç yada dolgulu hücrelerle donatılmıştır.

Kayma sanatında ustalaşmanın en iyi yolu ergonomik yapmaktır. İlk ilkin paintball silahınız olmadan slaytlarınızı uygulamaya başlayın, böylece gerçek manevrada incinmeden iyileşebilirsiniz. Onları indirdikten sonrasında, taşırken ve sonunda silahınızı ateşlerken ergonomik halletmeye başlayın. Bu beceriyi yerine getirdikten sonrasında, kayarken atış hassasiyetinizi geliştirmek için ergonomik halletmeye başlayın. Pürüzsüz yada hatta ıslak bir yüzeyde kaymayı öğrenmek en iyisidir, böylece asabilirsiniz. Unutma, uygulama muhteşem yapmaz, bir tek doğru uygulama mükemmelleştirir. Slaytlarınızı doğru yapmadığınızı düşünüyorsanız, ileri düzey bir oyuncuya mesele; bir çok destek olmaktan kıvanç duyacaktır. Bu slaytlarda ustalaşmak, rakiplerinize karşı belirgin bir rekabet pozitif yanları sağlayacak ve sizi daha iyi bir oyuncu yapmış olacaktır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın